G7-ի երկրները Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ են արել հասնել տևական խաղաղության
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ յոթնյակի (G7) երկրները Հայաստանին և Ադրբեջանին տևական խաղաղության հասնելու կոչ են արել և հայտարարել էսկալացիայի անթույլատրելիության մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին G7-ի երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հայտարարություն են տարածել։
«Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին պահպանել լիակատար հանձնառությունը խաղաղ գործընթացին՝ հասնելու արժանապատիվ և հարատև խաղաղության՝ հիմնված ուժի չկիրառման, ինքնիշխանության հարգանքի, սահմանների անխախտելիության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
G7-ը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին համապատասխան քայլեր ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղ փախստականների անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի ապահովման համար:
Անդրադառնալով հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված՝ Հայաստանի և Թուրքիայի ջանքերին՝ G7-ի դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարները կոչ են արել բացել երկու երկրների միջև սահմանները:

YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS.The G7 Foreign Ministers have called on Armenia and Azerbaijan to remain fully committed to the peace process to achieve a dignified and durable peace based on the principles of non-use of force, respect for sovereignty, the inviolability of borders, and territorial integrity, G7 countries FMs said in a statement issued Friday.
They called on Azerbaijan to fully comply with its obligations under international humanitarian law and encouraged appropriate steps to ensure the safe, dignified, and sustainable return of refugees and displaced persons wishing to come back to their homes.
"The G7 and its members are ready to facilitate further constructive contacts at all levels, notably within the established negotiating frameworks provided by the EU and the USA, whose enduring efforts we commend,” the Minister noted.
"We encourage greater regional cooperation and the re-opening of all borders, including the border between Armenia and Turkey," they stated.