ԱՄՆ պետդեպարտամենտը զեկույցով արձանագրել է հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների դեպքեր
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը զեկույցով արձանագրել է հայերի նկատմամբ
Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների դեպքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հրապարակել է Մարդու իրավունքների տարեկան զեկույցը, որում արձանագրել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողության հետևանքով էթնիկ հայ բնակչության տեղահանման փաստը, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորման փաստը, որի հետևանքով վիրավորում են ստացել քաղաքացիական անձինք:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է զեկույցի՝ Հայաստանին վերաբերող հատվածից:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տասնյակ տարիներ տևող հակամարտության ընթացքում շարունակվել են տեղ գտնել մարտական առանձին միջադեպեր, որոնց հետևանքով քաղաքացիական զոհեր են գրանցվել։ Տարվա ընթացքում ադրբեջանական ուժերը հարվածներ են հասցրել Հայաստանի տարածքում գտնվող ենթակառուցվածքների ուղղությամբ, այդ թվում՝ Արարատի մարզի Երասխ գյուղի մոտ կառուցվող մետալուրգիական գործարանի շինհրապարակի ուղղությամբ, որի հետևանքով երկու քաղաքացիական անձ ստացել է ծանր վիրավորում»,–ասվում է զեկույցում:
Զեկույցում հիշեցվում է, որ սեպտեմբերի 19-20-ին Ադրբեջանն իրականացրել է ռազմական գործողություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ լիարժեք վերահսկողության հասնելու նպատակով։ 2022թ․ դեկտեմբերից Ադրբեջանը փակել էր Լաչինի միջանցքը: Այն վերաբացվեց սեպտեմբերի 24-ին Լեռնային Ղարաբաղից դուրս գալու՝ միակողմանի երթևեկության համար։ «Այդ օրվանից մինչև հոկտեմբերի 1-ը Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100 000 բնակիչ, որն ըստ էության տարածքի ողջ էթնիկ հայ ազգաբնակչությունն էր, փախուստի դիմեց դեպի Հայաստան»,–նշված է զեկույցում:
Զեկույցում նաև հիշատակվում է այն մասին, որ 2022թ․ սեպտեմբերին միջազգային սահմանի երկայնքով և Հայաստանի տարածքում տեղի ունեցած նշանակալի մարտերից հետո Հայաստանի կողմից ՄԻԵԴ ներկայացրած բողոքների վերաբերյալ դեռ վճիռներ չկային։
«Սեպտեմբերին ներկայացված զեկույցում «Մարդու իրավունքների միջազգային գործընկերություն» (IPHR) կազմակերպությունը, հղում կատարելով մի տեսանյութի, արձանագրում էր, որ «ողջամիտ հիմքեր կան կարծելու», որ 2022թ․ սեպտեմբերի բախումների ընթացքում «Ադրբեջանի զինված ուժերն իրականացրել են հայ զինվորների արտադատական մահապատիժներ»,–ասված է զեկույցում:
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հիշեցրել է՝ 2022թ․ սեպտեմբերի ռազմական բախումների մասին իր զեկույցում «Մարդու իրավունքների միջազգային գործընկերություն» (IPHR) կազմակերպությունը, հիմնվելով զինվորների դիերի լուսանկարների ու տեսանյութերի վրա, հայտարարել է, որ ողջամիտ հիմքեր կան եզրակացնելու, որ հայ զինվորների հանդեպ ադրբեջանական զինվորները դրսևորել են դաժան, անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք ու ենթարկել են նրանց խոշտանգումների։

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. The US Department of State has published its annual Human Rights Report, which has documented the displacement of ethnic Armenian population as a result of Azerbaijan's military operation in Nagorno-Karabakh, as well as the fact that Azerbaijan targeted civilian infrastructure in Armenia, resulting in civilian casualties.
“Sporadic incidents of fighting in the decades-long conflict between Armenia and Azerbaijan continued, resulting in civilian casualties. Throughout the year, Azerbaijani forces targeted infrastructure inside Armenia, including a construction site of a metallurgical plant in the village of Yeraskh in the Ararat region, seriously injuring two civilian workers," the State Department has said in the report.
“On September 19-20, Azerbaijan conducted a military operation to gain full control over Nagorno-Karabakh. Since December 2022, Azerbaijan had closed the Lachin Corridor to most civilian and commercial traffic, allowing only intermittent humanitarian access until Azerbaijan reopened it on September 24 for one-way traffic out of Nagorno-Karabakh. Between September 24 and October 1, more than 100,000 Nagorno-Karabakh residents – virtually all of the region’s ethnic Armenians – fled to Armenia,” the report has noted.
“In a September report, citing a video, the International Partnership for Human Rights (IPHR) asserted that during the September 2022 fighting, there was a “reasonable basis to believe” that “Azerbaijani Armed Forces committed extrajudicial killings of Armenian soldiers,” it reads.
The US State Department has reminded that in IPHR’s September report on the September 2022 fighting, the organization – relying on videos and photographs of soldiers’ corpses – stated there was a “reasonable basis to conclude” that Armenian soldiers were subjected to cruel, inhuman, or degrading treatment and torture by Azerbaijani soldiers.