Թուրքիան շարունակում է Հայոց ցեղասպանության իր ժխտողական քաղաքականությունը՝ օրինակ ծառայելով Ադրբեջանի համար. «Գեղարդ» հիմնադրամ
Թուրքիան շարունակում է Հայոց ցեղասպանության իր ժխտողական
քաղաքականությունը՝ օրինակ ծառայելով Ադրբեջանի համար. «Գեղարդ»
հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոճրագործությունից մեկ դար անց Թուրքիան շարունակում է Հայոց ցեղասպանության իր ժխտողական քաղաքականությունը՝ միաժամանակ օրինակ ծառայելով Ադրբեջանի համար հայ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանական գործողություններ իրականացնելու հարցում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայոց Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ այս մասին հայտարարություն է տարածել «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը:
«Ապրիլի 24-ին համայն հայությունը ոգեկոչում է մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
1914-1918 թթ. երիտթուրքական կառավարությունը իրականացրեց հայ ժողովրդի համակարգված բնաջնջում, որը շարունակությունն ու գագաթնակետն էր 1894-1896 թթ. համիդյան ջարդերից ու 1909թ. Ադանայի կոտորածից հետո։ Առաջնորդվելով պանթյուրքական գաղափարախոսությամբ և օգտագործելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի ստեղծած հարմար պահը` 1914 թ․ վերջերից երիտթուրքական կառավարությունը սկսեց հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը։
Թուրքական պետության կողմից մանրակրկիտ ծրագրված և իրականացված այս ցեղասպանության հետևանքով բնաջնջվեց ավելի քան 1,5 միլիոն հայ, իսկ հազարավորները դարձան տարագիր՝ սփռվելով աշխարհով մեկ ու զրկվելով հազարամյա իրենց բնօրրանից։
Այս ոճրագործությունից մեկ դար անց Թուրքիան շարունակում է Հայոց ցեղասպանության իր ժխտողական քաղաքականությունը՝ միաժամանակ օրինակ ծառայելով Ադրբեջանի համար հայ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանական գործողություններ իրականացնելու հարցում։
Օսմանյան և հանրապետական Թուրքիայի հակահայկական այս քաղաքականությունը որդեգրեց նաև Ադրբեջան պետությունը։ Ադրբեջանը 1918-20-ական թվականներին հայերի ջարդեր իրականացրեց Բաքվում, Նուխիում, Արեշում, Շուշիում, 1988-90-ականներին՝ Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում, Մարաղայում։ Ադրբեջանում ևս, ինչպես Թուրքիայում, գովասանքի և պետական պարգևների արժանացան հայերին սպանողները։ Դեռևս 1992թ. Մարաղայի ջարդերն իրագործած հրամանատարներից Շահին Թաղիևին ազգային հերոսի կոչում շնորհելը նշվածի վառ օրինակներից է ու նաև նախադեպ 2004թ. Ռամիլ Սաֆարովի, 2016 թ․ Ապրիլյան պատերազմի և 2020թ․ Արցախյան պատերազմի ու դրան հաջորդած տարիներին ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանցի ռազմական հանցագործների համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ընդգծվում է, որ հայերին ոչնչացնելով և տեղահան անելով՝ Թուրքիայում նաև ոչնչացվեց հայկական մշակութային հետքը։ Նույն այդ քաղաքականությունը որդեգրեց նաև Ադրբեջանը։ Բաքուն շարունակում է ԼՂ-ում հայկական պատմամշակութային արժեքների պղծումն ու համակարգված ոչնչացումը՝ հայկական հետքն այնտեղից հիմնահատակ ջնջելու նպատակով։
«2023 թ․ Ադրբեջանի կողմից իրագործվեց արցախահայության բռնագաղթը։ 21-րդ դարում նորից հայությունը ենթարկվեց կոտորածների և բռնի տեղահանումների։ Ավելին, ադրբեջանցիները, զավթելով Ստեփանակերտը, նրա փողոցներից մեկը վերանվանեցին Հայոց ցեղասպանությունը կազմակերպած և իրագործած երիտթուրք Էնվերի անունով»,- շեշտվում է հայտարարության մեջ:
«Գեղարդ» հիմնադրամի հայտարարության մեջ նաև ընդգծվում է, որ թեև Հայոց ցեղասպանությունը միջազգայնորեն ճանաչվել ու դատապարտվել է բազմաթիվ պետությունների, կազմակերպությունների, նահանգային ու ինքնակառավարման մարմինների ու խորհուրդների կողմից, սակայն արդարադատության պատշաճ կերպով իրականացման ձախողումը նախադեպ է ստեղծել ոչ միայն Հայաստանում ու ԼՂ-ում, այլև աշխարհում մարդկության դեմ շարունակվող վայրագությունների ու ցեղասպանությունների համար։
«Միջազգային հանրության ու դիվանագիտական շրջանակների համար հրամայական է ներդնել հստակ մեխանիզմներ ու ձեռնարկել վճռական գործողություններ՝ կանխելու հայ ժողովրդի դեմ հերթական ագրեսիան ու ոճրագործությունը՝ դրանով իսկ նախադեպ ստեղծելով աշխարհում արյունահեղությունների ու ոճրագործությունների կանխարգելման համար.,- եզրափակվում է հայտարարությունը:

Турция продолжает политику отрицания Геноцида армян, подавая пример Азербайджану: Фонд «Гегард»
Спустя столетие после совершенного преступления Турция продолжает свою политику отрицания Геноцида армян, одновременно служа примером для Азербайджана в осуществлении актов геноцида против армянского народа. Как передает «Арменпресс», Научно-аналитический Фонд «Гегард» распространил заявление в связи с годовщиной Геноцида армян.
24 апреля все армяне чтят память жертв Геноцида армян в Османской империи столетней давности.
В 1914-1918 гг. младотурецкое правительство осуществило планомерное истребление армянского народа, что стало продолжением и кульминацией событий резни Хамида в 1894-1896 годов и резни армян в 1909 г. в Адане. Руководствуясь пантюркской идеологией и, воспользовашись удобным моментом, созданным Первой мировой войной с конца 1914 года, младотурецкое правительство начало проводить Геноцид армянского народа. В результате этого геноцида, тщательно спланированного и осуществленного турецким государством, было истреблено более 1,5 миллиона армян, а тысячи стали беженцами, разбросанными по всему миру и лишенными своей тысячелетней Родины.
Спустя столетие после этого преступления Турция продолжает политику отрицания Геноцида армян, одновременно служа примером для Азербайджана в совершении актов геноцида против армянского народа.
Эта антиармянская политика османской и республиканской Турции была принята и государством Азербайджан. В 1918-20 годах Азербайджан осуществил резню армян в Баку, Нухе, Ареше, Шуши, в 1988-90 годах - в Сумгаите, Кировабаде, Баку, Мараге. И в Азербайджане, и в Турции те, кто убивал армян, получали похвалы и государственные награды. Еще в 1992 году в Азербайджане было присвоено звание «Национального героя» Шахину Тагиеву, командиру азербайджанских войск совершивших резню в Мараге в Арцахе. Это стало также прецедентом для других таких зверств: в 2004 году для Рамиля Сафарова, в 2016 г. во время Апрельской войны и в 2020 году во время 44-дневной войны.
После физического уничтожения и насильственной депортации армян в Турции начали уничтожать и армянский культурный след. Азербайджан тоже принял такую политику. Баку продолжает осквернение и систематическое уничтожение армянских исторических и культурных ценностей в Арцахе с целью стереть армянский след.
В 2023 году Азербайджан осуществил изгнание арцахских армян. В XXI веке армяне снова подверглись резне и насильственному перемещению. Более того, азербайджанцы, оккупировав Степанакерт, переименовали одну из его улиц в честь младотурка Энвера, одного из организаторов и рукаводителей Геноцида армян в Турции.
Хотя Геноцид армян был признан и осужден на международном уровне многими государствами, организациями, государственными органами и органами самоуправления и советами, неспособность должным образом осуществить правосудие создала прецедент для продолжающихся зверств и геноцидов против человечества не только в Армении и Арцахе, но и в других странах мира.
Крайне важно, чтобы международное сообщество и дипломатические круги внедрили четкие механизмы и предприняли решительные действия для предотвращения новой агрессии и преступлений против армянского народа, тем самым создав прецедент для предотвращения кровопролития и преступлений в мире.