Աղդամի ռուս-թուրքական մոնիթորինգային կենտրոնը դադարեցրել է գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աղդամի ռուս-թուրքական համատեղ մոնիթորինգային կենտրոնը դադարեցրել է գործունեությունը․ տեղի է ունեցել կենտրոնի փակման հանդիսավոր արարողություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում կատարելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը։
Նշվում է, որ արարողությանը ներկա են եղել Ադրբեջանի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Քերիմ Վելիևը, Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարության ցամաքային զորքերի գլխավոր շտաբի պետ Լևենթ Էրգյունը, Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Սերգեյ Իստրակովը և այլոք։
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Զեքի Աքթուրքը  հայտնել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում գործող ռուս-թուրքական մոնիթորինգային կենտրոնը գտնվում է իր աշխատանքներն ամբողջացնելու փուլում։
Աղդամի ռուս-թուրքական մոնիթորինգային կենտրոնը իր գործունեությունը սկսել էր 2021 թվականի հունվարից։ Աղդամում ռուս-թուրքական մոնիթորինգային կենտրոն ստեղծելու մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո։

Российско-турецкий мониторинговый центр, расположенный в Агдаме прекратил свою деятельность
Российско-турецкий мониторинговый центр, расположенный в Агдаме прекратил свою деятельность. Состоялась церемония закрытия центра.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Интерфакс» со ссылкой на министерство обороны Азербайджана.
Отмечается, что на церемонии присутствовали начальник генштаба вооруженных сил Азербайджана Керим Велиев, начальник генштаба сухопутных войск министерства национальной обороны Турции Левент Эргюн, заместитель начальника генштаба ВС России генерал-полковник Сергей Истраков и другие.
Российско-турецкий мониторинговый центр в Агдаме начал свою деятельность в январе 2021 года. Договоренность о создании российско-турецкого мониторингового центра в Агдаме была достигнута после 44-дневной Арцахской войны.