Ռուսաստանի հետ Իրանի հարաբերությունները նոր մակարդակի վրա են. Իրանի պաշտպանության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի և Թեհրանի հարաբերությունները նոր մակարդակի են հասնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցության նախարար Մոհամմադ Աշտիանին Աստանայում ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ կայացած բանակցություններում։
«Մեր հարաբերությունները միայն խորանում և ընդլայնվում են՝ հասնելով նոր մակարդակի», - Աշտիանիի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նա երախտագիտություն է հայտնել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարին՝ Սիրիայի մայրաքաղաքում հանրապետության հյուպատոսության վրա հարձակման ժամանակ Իրանին աջակցելու համար։
«Կցանկանայի օգտվել այս հնարավորությունից և շնորհակալություն հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ ձեր արդարացի, ազնիվ դիրքորոշման համար՝ Դամասկոսում մեր հյուպատոսության վրա հարձակման ժամանակ ցուցաբերած աջակցության, ինչպես նաև մեր համաչափ պատասխանին ձեր հավասարակշռված արձագանքի համար», - ասել է Աշտիանին:
Ապրիլի 13-ին Իրանը շուրջ 300 անօդաչու թռչող սարքեր և հրթիռներ է արձակել Իսրայելի վրա, որին մեղադրում է Դամասկոսում իր հյուպատոսարանի վրա հարձակման մեջ։ Այդ հարձակման հետևանքով զոհվել էր 13 մարդ, այդ թվում՝ իրանցի բարձրաստիճան գեներալներ։

Отношения Ирана с Россией выходят на новый уровень: министр обороны Ирана
Как передает «Арменпресс», об этом заявил министр обороны и поддержки вооруженных сил Ирана Мохаммад Аштиани на переговорах с министром обороны России Сергеем Шойгу, прошедших в Астане.
«Наши отношения только углубляются и расширяются, выходят на новый уровень», - цитирует Аштиани РИА Новости.
Он выразил признательность министру обороны России за поддержку Ирана во время нападения на консульство Республики в столице Сирии.
«Хотел бы воспользоваться этой возможностью и поблагодарить вас за вашу справедливую, честную позицию в отношении Исламской Республики Иран за поддержку в момент нападения на наше консульство в Дамаске, а также за вашу взвешенную реакцию на наш соразмерный ответ», - сказал Аштиани.
Вечером 13 апреля Иран выпустил около 300 беспилотников и ракет по Израилю, в ответ на нападение на консульство Ирана в Дамаске. В результате удара Израиля погибли 13 человек, в том числе и высокопоставленные иранские генералы. Тегеран обвинил Израиль в этом нападении.