Քեմերոնը հայտարարել է, որ Կիևը կարող է բրիտանական զենքերն օգտագործել ՌԴ-ին հարվածելու համար, Կրեմլն արձագանքել է
Քեմերոնը հայտարարել է, որ Կիևը կարող է բրիտանական զենքերն օգտագործել
ՌԴ-ին հարվածելու համար, Կրեմլն արձագանքել է
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դևիդ Քեմերոնը Ուկրաինա այցի ժամանակ հայտարարել է, որ Կիևն իր հայեցողությամբ կարող է օգտագործել բրիտանական զենքերը և իրավունք ունի խոցել թիրախներ Ռուսաստանի տարածքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
«Քանի դեռ Ռուսաստանը հարվածներ է հասցնում Ուկրաինայի ներսում, լիովին հասկանալի է, թե ինչու է Ուկրաինան անհրաժեշտություն զգում ապահովել իր պաշտպանությունը», - ասել է լորդ Քեմերոնը։
Բրիտանիայի արտգործնախարարը, որը Կիևում հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ, ասել է, որ Ուկրաինան «լիովին իրավունք ունի հակահարված տալ Ռուսաստանին»։
Մոսկվան դատապարտել է բրիտանական զենքով Ռուսաստանին հարվածելու մասին Քեմերոնի խոսքերը՝ դրանք անվանելով «հերթական վտանգավոր հայտարարություն»։
«Սա ուկրաինական հակամարտության հետ կապված լարվածության ուղղակի էսկալացում է, որը կարող է հնարավոր սպառնալիք ներկայացնել եվրոպական անվտանգության համար», - ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Կրեմլի խոսնակը նաև անդրադարձել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությանը, որ Ուկրաինա արևմտյան զորքեր ուղարկելու հարցը «օրինականորեն» կբարձրանա, եթե Ռուսաստանը ճեղքի Ուկրաինայի առաջնագիծը, և եթե Կիևը նման խնդրանքով դիմի: Պեսկովի խոսքով՝ Մակրոնի տվյալ մեկնաբանությունը The Economist-ին «վտանգավոր միտում է»։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Քեմերոնը նաև խոստացել է, որ Բրիտանիան Ուկրաինային կտրամադրի տարեկան 3 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի ռազմական օգնություն, և դա տեղի կունենա «այնքան ժամանակ, որքան պահանջվի»:
2022 թ․ փետրվարից Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների ընթացքում Մեծ Բրիտանիան միլիարդավոր ֆունտ ստեռլինգի ռազմական օգնություն է տրամադրել Ուկրաինային՝ մատակարարելով տանկեր, ճշգրիտ կառավարվող հրթիռներ, հակաօդային պաշտպանության համակարգեր։ 2023 թվականին Բրիտանիան հաստատել էր, որ սկսել է Կիևին մատակարարել Storm Shadow թևավոր հրթիռներ, որոնք ունեն ավելի քան 250 կմ հեռահարություն։

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. UK Foreign Secretary Lord Cameron has said it is up to Ukraine to decide how to use British weapons and insisted it has the right to strike targets on Russian territory, BBC reports.
During a visit to Kyiv, he said the UK would provide £3bn ($3.75bn) per year for as long as necessary.
"Just as Russia is striking inside Ukraine, you can quite understand why Ukraine feels the need to make sure it's defending itself," Lord Cameron said.
UK Foreign Secretary Cameron, who met President Volodymr Zelensky in Kyiv, said it was Russia that had launched an attack into Ukraine and Ukraine "absolutely has the right to strike back at Russia," the report adds.
Russia condemned what it called "another very dangerous statement".
"This is a direct escalation of tension around the Ukrainian conflict, which would potentially pose a threat to European security," said Kremlin spokesman Dmitry Peskov.
Peskov also took aim at French President Emmanuel Macron, who said this week that the West would "legitimately" have to consider whether to send ground troops to Ukraine "if the Russians were to break through the front lines, if there were a Ukrainian request".
French President Macron's remarks to The Economist were a "very dangerous trend", said the Kremlin spokesman.
According to BBC, the UK has provided billions of pounds in military support for Ukraine since Russia launched its full-scale invasion in February 2022, ranging from tanks and precision-guided missiles to air-defence systems.
In 2023, the UK confirmed it had begun supplying long-range Storm Shadow cruise missiles with a range of more than 250km (155 miles).