Պատմության գանձերը. Ք. ա. 23-22-րդ դարերին թվագրվող արծաթե սակրը՝ Հայկական լեռնաշխարհում իշխանության խորհրդանիշ
Պատմության գանձերը. Ք. ա. 23-22-րդ դարերին թվագրվող արծաթե սակրը՝
Հայկական լեռնաշխարհում իշխանության խորհրդանիշ
ԵՐԵՎԱՆ,  15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ք. ա. 23-22-րդ դարերին թվագրվող արծաթե սակրը (կացին) հայտնաբերվել է Քարաշամբ հուշարձանի պեղումների ժամանակ «արքայական» կոչվող դամբարանից: Դամբարանը հայտնաբերվել է 1987 թվականին. այն ամբողջական համալիր է, որտեղ  առաջին անգամ, ըստ մասնագետների, կացինը հանդես է գալիս ոչ թե պարզապես գործիք կամ զենք, այլ որպես իշխանության խորհրդանիշ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի պատմության թանգարանի հնագիտության և դրամագիտության բաժնի գիտաշխատող-ֆոնդապահ Արմինե Զոհրաբյանը  նշեց՝ այն ցույց է տալիս, որ այդ ժամանակաշրջանում Հայկական լեռնաշխարհում բնակվող պետական կազմավորումները  ունեցել են  իրենց պատկերացումները իշխանության մասին:
OLD02116.JPG (293 KB)
«Քարաշամբի հայտնի դամբարանից՝ ի թիվս այլ գտածոների, հայտնաբերվել է արծաթե ծիսական սակր։ Մարտական սակրը ունեցել է ծիսական նշանակություն։ Այն շքահանդեսային զենքի հոյակապ օրինակ է։ Սակրը միաձույլ է, աղեղնաձև կորացված մարտական սայրը վերջույթներում թամբի ձև ունի։ Կոթառը սահուն անցումով միանում է հորիզոնական տեղադրված հենաձողին՝ շրիշակին, որի կենտրոնը պսակված է գնդաձև ելուսով։ Կոթառի կենտրոնում օվալաձև միջանցիկ անցք է՝ բռնակի համար նախատեսված։ Սակրը երկու երեսից եզերված է պարուրաձև ոլորված, չընդհատվող ռելիեֆով»,- նշել է մասնագետը:
Թե ինչու է հատկապես կացինը ձեռք բերել իշխանության խորհրդանիշի նշանակություն, Զոհրաբյանը բացատրեց՝ արդեն գոյություն ուներ դիցաբանություն։ Եվ, ըստ դիցաբանության, գլխավոր աստվածը աշխարհի հավասարակշռությունը, առանցքը, աջն ու ձախը կառուցում է կացնի միջոցով, երբ կացնով հարվածում է և բաժանում է աշխարհը երկու մասի: Ըստ նրա՝ կացինը իշխանության մեջ կարևոր նշանակություն է ձեռք բերել նաև որպես դատական վճիռ կայացնող գործիք:
OLD02117.JPG (282 KB)
«Այս նմուշը բացառիկ  է, քանի որ տարածաշրջանում սա կացնի միակ օրինակն է, որն արծաթից է։ Համաժամանակյա  նույն տիպի կացիններ շատ կան, բայց բոլորը պղնձից և բրոնզից են»,- նշում է նա։
Մասնագետն ընդգծեց՝ պատահական չէ, որ Քարաշամբի գավաթի վրա պատկերված է արքա/աստվածը, որը ձեռքում պահում է սակր, իսկ նրա դիմաց դրված է ռազմական ավարը։ Սա հենց խոսում է այն մասին, որ սակրը իշխանություն խորհրդանշող ատրիբուտ է, որը կարող էր օգտագործվել նաև ծիսակատարությունների ժամանակ։

Сокровища истории: лезвие старинного серебряного топора XXIII-XXII веков до н. э.: символ власти на Армянском нагорье
Сокровища истории: лезвие старинного серебряного топора XXIII-XXII веков до н. э.:
символ власти на Армянском нагорье
Лезвие старинного серебряного топора XXIII-XXII веков до н. э. было найдено при раскопках памятника бронзового века Карашамб в так называемом “царском кургане”. Курган обнаружен в 1987 году. Это целостный комплекс, и, по мнению экспертов, лезвие топора, раскопанное в этом кургане, является не просто орудием труда или оружием, а символом власти.
В беседе с “Арменпресс” научный сотрудник, специалист по нумизматике отдела археологии и нумизматики Исторического музея Армении Армине Зограбян отметила, что это свидетельствует о том, что государственные образования того периода на Армянском нагорье уже имели свои символы власти.
“Среди находок в знаменитой гробнице Карашамба было найдено и лезвие серебряного ритуального топора. Этот боевой топор имел ритуальное назначение. Это великолепный образец церемониального оружия. Ножны цельные, дугообразный боевой клинок имеет форму седла”, - представила специалист.
Армине Зограбян объяснила, почему именно топор приобрел значение символа власти?  В тот период мифология уже сложилась. И, согласно мифологии, верховный бог посредством топора выстраивал баланс мира, ось, ударяя топором, он раскалывал мир надвое, на две части - правую и левую. Топор приобрел важное значение и как инструмент принятия судебных решений.
“Этот образец уникален, поскольку это единственный, обнаруженный в регионе образец лезвия топора, изготовленного из серебра. Лезвий топоров обнаружено много, но все они изготовлены из меди и бронзы”, - подчеркнула она.
Армине Зограбян дополнила, что неслучайно на чаше, раскопанной в Карашамбе, изображен правитель или божество, который держит в руке топор, а перед ним - военные трофеи. Это также указывает на то, что топор был атрибутом, символом власти, который мог использоваться и во время ритуалов.