Բլինքենը Կիևում Զելենսկիին հավաստիացրել է, որ Ուկրաինա հասնող զենքերը մեծ ազդեցություն կունենան մարտի դաշտում
Բլինքենը Կիևում Զելենսկիին հավաստիացրել է, որ Ուկրաինա հասնող զենքերը
մեծ ազդեցություն կունենան մարտի դաշտում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չհայտարարված այցով Կիևում գտնվող ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ ԱՄՆ աջակցության խոշոր փաթեթի մի մասը հասել է Ուկրաինա։ Նա նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին հավաստիացրել է, որ ավելի շատ օգնություն գտնվում է ճանապարհին, և այն «մեծ ազդեցություն կունենա» մարտի դաշտում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Մենք գիտենք, որ հիմա դժվար ժամանակներ են։ Բայց նաև գիտենք, որ առաջիկա օգնությունն այժմ ճանապարհին է, դրա մի մասն արդեն հասել է, ավելի շատ օգնություն դեռ կգա։ Եվ դա մեծ ազդեցություն կունենա մարտի դաշտում Ռուսաստանի շարունակվող հարձակման դեմ», - ասել է Բլինքենը։
Իր հերթին Զելենսկին ասել է, որ Ուկրաինան հակաօդային պաշտպանության համակարգերի մեծ կարիք ունի՝ խնդրելով երկու Patriot համակարգեր տրամադրել Խարկովի մարզի համար, որտեղ Ռուսաստանը վերջին օրերին մի քանի բնակավայր է վերցրել իր վերահսկողության տակ։
2022 թվականին ռազմական գործողությունների մեկնարկի առաջին տարվա ընթացքում Ուկրաինան վերադարձրել է Ռուսաստանի վերահսկողության տակ անցած տարածքների մի մասը, սակայն Ուկրաինայի հակահարձակումն անցյալ տարի մեծ առաջընթաց չի գրանցել, իսկ վերջին ամիսներին Ռուսաստանն առաջնագծում հաջողությունների է հասել։
Բլինքենի այցն ԱՄՆ առաջին բարձրաստիճան պաշտոնյայի այցն է Կիև այն բանից հետո, երբ ապրիլին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ստորագրեց 95 միլիարդ դոլարի արտաքին օգնության փաթեթը, որը հաստատել էր Կոնգրեսը, և որը ներառում է գրեթե 61 միլիարդ դոլարի օգնություն Ուկրաինային։

Blinken in Kyiv says US arms will "make a real difference" on the battlefield
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. US Secretary of State Antony Blinken told President Volodymyr Zelenskiy during a trip to Kyiv on Tuesday that part of a major US aid package had arrived in Ukraine and that more was on its way that was going to "make a real difference," Reuters reports.
"We know this is a challenging time. But we also know that in the near term the assistance is now on the way, some of it has already arrived and more of it will be arriving. And that's going to make a real difference against the ongoing Russian aggression on the battlefield," Blinken said.
Zelenskiy, addressing Blinken in English, said air defence supplies were "the biggest deficit for us" with Russia conducting long-range aerial attacks since March that have pounded electricity facilities and caused blackouts, Reuters adds.
"Really we need today two Patriots for Kharkiv, for Kharkiv region because there the people are under attack,” Zelenskiy said.
Ukraine recaptured swathes of territory during the first year after Russia's invasion in 2022, but a Ukrainian counter-offensive faltered last year and in recent months Russia has retaken the initiative at the frontline, the report adds.