Մի դրամի ուժն ամփոփում է «Դասավանդիր Հայաստան»-ի հետ երկամյա ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: IDBank-ի և Իդրամ ընկերության համատեղ «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության շրջանակում 2021 թվականի նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում կուտակված ողջ գումարը՝ 9․328․753 ՀՀ դրամ, փոխանցվել էր «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամին՝ ուղղվելով Nation Builder ծրագրին։ Արդյունքում Արագածոտնի մարզի երկու դպրոցում երկու տարի շարունակ անցկացվել է փոփոխությունների վրա հիմնված կրթություն։ Բանկի և Իդրամի աշխատակիցներն այցելել էին Արագածոտնի մարզի Մելիքգյուղի դպրոց՝ տեղում ամփոփելու համագործակցության արդյունքները։
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի հետ համագործակցությունը բխում է IDBank-ի և Իդրամի ԿՍՊ ռազմավարության բուն նպատակներից, ու ընկերությունների համար անչափ կարևոր էր ներդրում ունենալ մեր հասարակության ու հատկապես երեխաների կրթության շարունակականության ապահովման գործընթացներում: Դպրոցական համայնքներում առկա ներուժի բացահայտման համատեքստում իսկապես կարևոր է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի և Idram&IDBank թիմի համագործակցությունը։ Ընկերությունները միացան «Nation-Builder»-ների ընտանիքին՝ հնարավորություն ընձեռելով հեռավոր համայնքների աշակերտներին ստանալ պատշաճ կրթություն, բացահայտել իրենց և իրենց համայնքի հնարավորությունները՝ երկամյա ժամկետով գործուղված ուսուցիչ-առաջնորդների աշխատանքի միջոցով:
780_0620.jpg (10.15 MB)
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի հիմնադիր Լարիսա Հովաննիսյանի խոսքով՝ «Դասավանդի'ր, Հայաստան»-ը շատ է կարևորում  IDBank-ի և Իդրամ ընկերության համատեղ «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությունը։
«Մեր գործունեության տասը տարիների ընթացքում մենք ֆինանսական աջակցություն ստացել ենք հիմնականում արտերկրից և շատ ուրախ ենք, որ  այսօր ունենք  IDBank-ի և Իդրամի նման տեղական գործընկերներ և հովանավորներ, որոնք կորպորատիվ պատասխանատվության նոր մշակույթ է ձևավորում Հայաստանում։ Եվ շատ շնորհակալ ենք, որ IDBank-ը և Իդրամը որպես ներդրման ոլորտ ընտրել են հենց կրթությունը, ինչը մեր վաղվա ապագայի կարևորագույն հիմքերից է»,- ասել է Լարիսա Հովհաննիսյանը։
780_0946.jpg (10.31 MB)
Իդրամի ու IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ «Մի դրամի ուժը» շուտով կդառնա 4 տարեկան, և այս ընթացքում բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել։ «Այսօր հուզիչ ու միևնույն ժամանակ շատ ուրախալի է, որ եկել ենք մեր կողմից իրականացված ծրագրի արդյունքը քաղելու։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի հետ համատեղ իրականացված ծրագրով երեխաները երկու տարի հնարավորություն ստացան մասնակցելու ուսուցիչ-առաջնորդի դասընթացին և ստանալ հետագա կյանքի և մասնագիտական ուղու համար կարևոր ու անփոխարինելի գիտելիքներ», - ասում է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
780_0747.jpg (9.54 MB)
Ընկերություններին այցի ժամանակ միացել էր նաև Իդրամ Ջունիորը՝ իր հետ բերելով հետաքրքրաշարժ ինտելեկտուալ խաղ երեխաների համար, իսկ խաղի հաղթողներին սպասվում էին անակնկալ նվերներ։

The Power of One Dram Sums up the Two-Year Program with Teach for Armenia
YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. During November and December 2021, the entire amount gathered within the framework of “Тhe Power of One Dram” initiative of IDBank and Idram, AMD 9,328,753 was transferred to the “Teach for Armenia” educational foundation, directed to the Nation Builder program. As a result, two schools of Aragatsotn Region have been conducting an education program based on change for two years. The employees of the Bank and Idram visited Melikgyugh village school in Aragatsotn region to sum up the results of the collaboration on the spot.
The collaboration with the “Teach for Armenia” educational foundation comes from the main goals of IDBank and Idram's CSR strategy, and it was extremely important for the companies to contribute to the processes of ensuring the continuity of our society and especially children's education. In the context of revealing the existing potential in school communities, the collaboration between “Teach for Armenia” and the Idram&IDBank team is truly important. The companies joined the Nation Builder family, providing students from remote communities with the opportunity to receive a proper education, discover the possibilities for themselves and their community through the work of teacher-leaders for a period of two years.
According to Larisa Hovannisyan, the founder of “Teach for Armenia”, the fund attaches great importance to the joint initiative of IDBank and Idram “The Power of One Dram”.
“During the 10 years of our activity, we have received financial support mainly from abroad and we are very happy that today we have local partners and sponsors like IDBank and Idram, that are forming a new culture of corporate responsibility in Armenia. And we are very grateful that IDBank has chosen education itself as an investment field, which is one of the most important foundations of our future,” said Larisa Hovannisyan.
According to Tatevik Vardevanyan, head of the communications unit of Idram and IDBank, it’s the fourth anniversary of “The Power of One Dram” initiative soon, and during this time many projects have been implemented.
“We are happy and excited to reap the seeds of the project implemented by us. With the program implemented jointly with “Teach for Armenia”, the children had an opportunity to participate in the course of the teacher-leader for two years and get important and irreplaceable knowledge for their future life and professional path,” says Tatevik Vardevanyan.
Idram Junior also joined the companies during the visit, bringing a fascinating intellectual game for children, and the winners of the game were expected to receive surprise gifts.