Հրեա քաղաքագետն ակնկալում է, որ Իսրայելում եւս Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում տեղաշարժ կլինի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այն, որ Ֆրանսիայի Սենատը քվեարկեց հայերի ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին օրինագծի ընդունման օգտին, բնավ զարմանալի չԷ, դա սպասվող իրադարձություն Էր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին ասել Է Թել Ավիվում Արեւելյան Եվրոպայի եւ ԱՊՀ-ի երկրների ինստիտուտի տնօրեն դոկտոր Ալեքսանդր Ցինկերը, Թուրքիայի սպառնալիքները ոչինչ չարժեն:
«Ֆրանսիայի համար այդ սպառնալիքները ոչ մի վտանգ չեն ներկայացնում, նույնն Էր նաեւ 2001 թվականին, երբ Ֆրանսիան պաշտոնապես ճանաչեց հայերի ցեղասպանությունը: Բոլոր այդ սպառնալիքները տեւեցին մեկ, առավելագույնը՝ երկու ամիս: Ինչ վերաբերում Է այն կարծիքին, թե օրինագծի ընդունումը նախընտրական քայլ Է, ապա դա եւս լուրջ չԷ: Ֆրանսիայում հայ եւ թուրք համայնքներից քվեարկողների թիվը մոտավորապես նույնն Է: Պարզ թվաբանություն Է: Կես միլիոն կորցնում ես, կես միլիոն՝ շահում: Այնպես որ դա բացատրություն չԷ: Դա պարզապես եւս մեկ քայլ Է հայերի ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ճանապարհին, միայն թե շատ դանդաղ Է ընթանում այդ ճանաչումը»,-ընդգծել Է Ցինկերը:
Նա նաեւ նշել Է, որ Իսրայելում ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն Էլ ավելի դանդաղ Է ընթանում: «Մենք կարծես թե պետք Է լինեինք այն առաջին երկրների թվում, որոնք ճանաչել են Օսմանյան կայսրության այդ հանցագործությունը: Սակայն չափազանց դանդաղ ենք մենք դրան գնում: Բայց ես լավատես եմ եւ կարծում եմ, որ այդ տարի որոշակի տեղաշարժեր կկատարվեն հրեական պետության կողմից հայերի ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում»,-ասել Է Ալեքսանդր Ցինկերը:

YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS: There is nothing unexpected in the adoption of the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide by France's Senate, it was an expected event, Alexander Tsinker, director of East European States & CIS Institute in Tel Aviv, told Armenpress. He said Turkey's threats worth nothing.
"These threats are of no danger for France. The same happened in 2001 when France officially recognized the Armenian Genocide. All these threats lasted for one or two months. As to the opinion that the adoption of the bill is a pre-electoral step, it is not serious either. The number of Armenian and Turkish voters in France is almost the same. You win half a million, you lose half a million. So, it is not an explanation. It is another step toward the international recognition of the Armenian Genocide. The recognition process, though, moves forward slowly," Tsinker said.
He also noted that in Israel the process of recognition of genocide moves slower. "We should have been among the first to recognize this crime committed in the Ottoman Empire. But we are going to it very slowly. But I am an optimist, and I think that this year certain changes will be registered in the process of recognition of the Armenian Genocide by the Jewish state," Alexander Tsinker said.