Լոս Անջելեսի քաղխորհուրդը հավանություն Է տվել Հոլիվուդյան կինոյի թանգարանի շինարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը հունիսի 25-ին հավանություն Է տվել մեգապոլիսի կենտրոնական մասում ԱՄՆ-ի կինեմատոգրաֆիական արվեստների եւ գիտությունների ակադեմիայի թանգարանի շինարարությանը: Քննարկման ներկայացված շենքի նախագիծը, որն իր արտասովոր տեսքով հիշեցնում Է համատեղված շոգեքարշ եւ դիրիժաբլ, միաձայն աջակցություն Է ստացել քաղաքային խորհրդականների կողմից:
Թանգարանի համար տարածքն ընտրվել Է «Կախարդական մղոն» պերճաշուք շրջանում: Այստեղ Է գտնվում նշանավոր Լոս Անջելեսի օկրուգի արվեստների թանգարանը (LACMA):
Կինոյի թանգարանի կառուցումը կսկսվի այս աշնանը: Նախագիծը գնահատվում Է 300 մլն դոլար: Թանգարանը հանրության համար կբացվի 2017 թվականին: «Ես ուրախ եմ, որ Լոս Անջելեսը կունենա եւս մեկ ճարտարապետական ու մշակութային խորհրդանիշ»,- հայտարարել Է մեգապոլիսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթին՝ հրապարակելով քվեարկության արդյունքները:
Մինչդեռ Ակադեմիան, որը «Օսկար» մրցանակի հիմնադիրն Է, արդեն նշանակել Է ապագա թանգարանի տնօրենին: Խոսքը Քերի Բրուգերի մասին Է: Նա շենքի նախագծի գլխավոր խորհրդատուներից մեկն Է:
Թանգարանն իրենից ներկայացնում Է վեցհարկանի շենք, ինչպես նաեւ հազար տեղի համար նախատեսված գնդաձեւ թատերական դահլիճ: Տանիքին տեղավորվելու Է զբոսայգի:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, Ակադեմիան թանգարանի շինարարության համար արդեն 250 մլն դոլար Է հավաքել 1,3 հազար կամավոր դոնորներից:

Городской совет Лос-Анджелеса одобрил строительство Музея голливудского кино
Городской совет Лос-Анджелеса одобрил в четверг строительство в центральной части мегаполиса Музея Американской академии кинематографических искусств и наук. Представленный на рассмотрение проект здания, напоминающего своей неожиданной формой совмещенные паровоз и дирижабль, был единогласно подержан городскими советниками, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Площадка для музея избрана в фешенебельном районе "Волшебная миля". Здесь находится знаменитый Музей искусств округа Лос-Анджелес (LACMA).
Строительство музея кино начнется нынешней осенью. Проект оценивается в $300 млн. Музей откроется для публики в 2017 году.
"Я рад, что Лос-Анджелес получит еще один архитектурный и культурный символ", - заявил, оглашая итоги голосования, мэр мегаполиса Эрик Гарсетти.
Между тем Академия, которая является учредительницей премии "Оскар", уже назначила директора будущего музея. Им стал Керри Бругер. Он является одним из главных консультантов проекта здания.
Музей представляет собой шестиэтажное здание, а также сферический театральный зал на 1 тыс. мест. На крыше разместится парк.