Վրաստանում ԱՄՆ-ի նոր նոր դեսպան Է նշանակվել Յան Քելին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Սենատը Վրաստանում նոր դեսպանի պաշտոնում հաստատել Է Յան Քելիին. նա իր տիկնոջ հետ Թբիլիսի կժամանի սեպտեմբերին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 25-ին հայտնել Է հանրապետությունում ԱՄՆ-ի դեսպանությունը:
Վրաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնակատար Ռիչարդ Նոռլանդը Քելիին շնորհավորել Է պաշտոնում հաստատվելու կապակցությամբ եւ երկրից մեկնելու պատրաստություն Է տեսնում:
«Որտեղ Էլ որ մենք լինենք, Վրաստանն ու վրացիները ընդմիշտ կմնան իմ ու Մերիի (Նոռլանդի տիկնոջ) սրտերում»,-դիվանագետի խոսքը մեջբերված Է դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
Նոռլանդը Վրաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնում հաստատվել Է 2012 թվականի մարտին:
Քելին 2010-ից մինչեւ 2013 թվականը աշխատել Է որպես Եվրոպայի անվտանգության ու համագործակցության կազմակերպությանն առընթեր ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США назначили нового посла в Грузии
Сенат США утвердил на должность нового посла в Грузии Яна Келли, он вместе с супругой прибудет в Тбилиси к сентябрю. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщило в четверг американское посольство.
Исполняющий обязанности посла США в Грузии Ричард Норланд поздравил Келли с утверждением на должность и начал подготовку к отъезду из страны.
"Где бы мы ни были Грузия и грузины навсегда останутся в наших с Мэри (супруга Норланда) сердцах", — приводятся слова дипломата в сообщении посольства.
Норланд был утвержден на пост посла США в Грузии в марте 2012 года.
Келли с 2010 по 2013 год работал в качестве представителя США при Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).