Սոչիում ավելի քան հազար մարդ Է փրկվել ջրի տակ հայտնված ավտոմոբիլներից ու տներից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փրկարարները Սոչիում մեկ օրում ավելի քան հազար մարդ, այդ թվում՝ 270 երեխա են տարահանել ջրի տակ հայտնված ավտոմոբիլներից ու տներից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Հարավային որոնողական-փրկարարական ջոկատի մամուլի ծառայությունը:
«Փրկարարները տարահանել են ջրով ծածկված տների բնակիչներին, մանկապարտեզներից եւ դպրոցներից՝ երեխաներին, օգնություն են ցույց տվել արգելափակված ավտոմոբիլների դռները բացելիս, տարահանել են ավտոմոբիլներն անցափակումներից, ռաֆտերի օգտագործմամբ մարդկանց տեղափոխել են տների եւ ավտոտնակների տանիքներից: Ընդհանուր առմամբ անցած օրն Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հարավային որոնողական-փրկարարական ջոկատի փրկարարների ուժերով փրկվել Է 1007 մարդ, որոնցից շուրջ 270-ը՝ երեխաներ»,- նշել են ջոկատում:
Որոնողական-փրկարարական գործողությանը ներգրավվել են հարյուրավոր փրարարներ, տասնյակ ավտոմեքենաներ,  նավարկման միջոցներ եւ մեկ ՄԻ-8 ուղղաթիռ:
Ամբողջ գիշեր քաղաքում անձրեւ Է տեղացել: Շարունակում Է գործել նախօրյակին հայտարարված հերթական փոթորկային նախազգուշացումը անբարենպաստ եղանակային պայմանների վերաբերյալ: Հորդառատ տեղումներից հետո փրկարարները չեն բացառում սելավներն ու սողանքները:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ գործակալությունը, անձրեւային վարարումների հետեւանքների վերացման աշխատանքները շարունակվում են: Անցած գիշեր քաղաքի ավելի քան 270 բնակիչներ անցկացրել են ժամանակավոր տեղավորման կետերում կամ ազգականների մոտ:

Более тысячи человек спасены из затопленных автомобилей и домов в Сочи
Спасатели за сутки эвакуировали более тысячи человек, в том числе 270 детей, из затопленных автомобилей и домов в Сочи. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщили в пресс-службе Южного поисково-спасательного отряда (ЮРПСО).
"Спасатели эвакуировали жителей подтопленных домой, детей из детских садов и школ, оказывали помощь во вскрытии дверей, заблокированных автомобилей, эвакуировали автомобили из завалов, с использованием рафтов транспортировали людей с крыш домов и гаражей. В общей сложности за прошедшие сутки силами спасателей ЮРПСО МЧС были спасены 1007 человек, из которых около 270 детей", - отметили в отряде.
Всего к проведению поисково-спасательной операции было привлечено 112 спасателей, 17 автомобилей, 10 плавсредств и вертолет МИ-8.
Всю ночь в городе шел дождь. Продолжает действовать объявленное накануне очередное штормовое предупреждение по комплексу неблагоприятных погодных условий. Спасатели после выпадения обильных осадков не исключают сходов селей и оползней.