Հունաստանի հանրաքվեն կօգնի ելք գտնել ճգնաժամից. Քրիստին Լագարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավար Քրիստին Լագարդը հույս է հայտնել, որ Հունաստանում հուլիսի 5-ին նշանակված հանրաքվեի արդյունքները կօգնեն ելք գտնել երկրում տիրող ճգնաժամից եւ պարզել տնտեսական իրադրությունը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Լագարդը պնդում է բարեփոխումների անցկացումը, որոնց, նրա կարծիքով. Աթենքը պետք է համաձայնի նախքան Հունաստանի վարկատուները նոր վարկաբաժին կառաջարկեն նրան:
Մինչդեռ Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը հուլիսի 1-ին ազգին հղած ուղերձում կոչ է արել համաքաղաքացիներին՝ հանրաքվեում դեմ քվեարկել Եվրոպայի կողմից առաջարկված խիստ խնայողության միջոցառումներին:
Իր դիրքորոշումը Ցիպրասը հիմնավորել է նրանով, որ եվրոգոտու գործող առաջարկն ընդունելուց հրաժարվելը կօգնի Հունաստանին՝ ավելի լավ պայմաններ ստանալ բանակցություններում: Ցիպրասը որպես օրինակ է բերել Լիսաբոնի համաձայնագրի վավերացումից Իռլանդիայի հրաժարման հետ կապված իրադրությունը, ինչը Իռլանդիային թույլ տվեց հասնել ավելի լավ պայմանների:
Վարչապետը հավելել է, թե նրանք, ովքեր խոսում են վարկատուների ընթացիկ առաջարկից հրաժարվելու դեպքում եվրոգոտուց Հունաստանի անխուսափելի դուրս գալու մասին, ստում են: «Հուլիսի 5-ի հանրաքվեն կասկածի տակ չի դնում եվրոգոտուն երկրի անդամակցությունը»,- ասել է Ցիպրասը:

Лагард: референдум прояснит положение вещей в Греции
Глава Международного валютного фонда Кристин Лагард выразила надежду, что результаты референдума в Греции, назначенного на 5 июля, помогут найти выход из кризиса в стране и пояснить экономическую ситуацию, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Лагард настаивает на реформах, на которые, по ее мнению, Афины должны согласиться перед тем, как кредиторы Греции предложат ей новый транш.
Греческий премьер Алексис Ципрас призвал сограждан голосовать на референдуме против мер экономии, предложенных европейской стороной.
Свою позицию Ципрас мотивировал тем, что отказ принять действующее предложение еврозоны поможет Греции выбить лучшие условия на дальнейших переговорах. В качестве примера Ципрас привел ситуацию с отказом Ирландии ратифицировать Лиссабонское соглашение, который позволил Ирландии добиться лучших условий.
Премьер также добавил, что те, кто говорит о неизбежном выходе Греции из еврозоны в случае отказа от текущего предложения кредиторов, лгут. "Референдум в воскресенье не ставит под сомнение членство страны в еврозоне. Оно само собой разумеется, и никто не может его оспорить", - сказал Ципрас.