Բլատերը մեղադրել է Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի նախկին նախագահներին ՖԻՖԱ-ի գործերին միջամտելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատերը հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի նախկին նախագահներ Նիկոլա Սարկոզին ու Քրիստիան Վուլֆը ՖԻՖԱ-ի վրա քաղաքական ճնշում են գործադրել 2018 եւ 2022 թթ. Աշխարհի խաղերի ընդունող երկրների ընտրության ժամանակ: Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
«Պարոնայք Սարկոզին եւ Վուլֆը փորձում էին ազդեցություն գործել քվեարկության իրենց ներկայացուցիչների վրա: Ահա թե ինչու է աշխարհի առաջնությունը Քաթարում անցկացվելու: Նրանք, ովքեր կայացրել են այս որոշումը, պետք է իրենց վրա վերցնեն պատասխանատվությունը»,- հայտարարել է Բլատերը:
Մասնավորապես, նրա կարծիքով, գերմանական կողմը քվերակեց հօգուտ Քաթարի` ելնելով Գերմանիայի տնտեսական շահերից:
Բլատերը կարծում է, որ ճիշտ է վարվում ՖԻՖԱ-ի շուրջ առաջացած կոռուպցիոն սկանդալի պայմաններում: «Ես այստեղ եմ պայքարելու համար: Ոչ ինձ, այլ ՖԻՖԱ-ի համար»,- շեշտել է նա:

Блаттер обвинил экс-президентов Франции и Германии во вмешательстве в дела ФИФА
Президент ФИФА Йозеф Блаттер заявил, что бывшие президенты Франции и ФРГ Николя Саркози и Кристиан Вульф оказывали политическое давление на ФИФА во время выборов стран-хозяек ЧМ-2018 и ЧМ-2022, сообщает в воскресенье британское издание The Daily Telefrag.
"Господа Саркози и Вульф пытались оказать влияние на своих представителей на голосовании. Вот почему теперь у нас чемпионат мира в Катаре. Те, кто принял это решение, должны взять на себя ответственность", - сказал Блаттер.
В частности, по его мнению, немецкая сторона проголосовала за Катар, исходя из экономических интересов ФРГ.
Глава ФИФА считает, что действует правильно в условиях скандала вокруг ФИФА. "Я здесь, чтобы сражаться. Не за себя, а за ФИФА", - заявил он.