Եգիպտական բանակը ոչնչացել է Սինայում ԻՊ բջջի ղեկավարին․ Լրատվամիջոցներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եգիպտոսի անվտանգության ուժերը ոչնչացրել են «Վիլայեթ Սինայ» ծայրահեղական խմբավորման ղեկավարին։ Որոշ ժամանակ առաջ «Վիլայեթ Սինայը» հայտարարել էր, որ հանդիսանում է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման բջիջը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին հայտնել է Al Arabiya հեռուստաալիքը։
Լրատվամիջոցի տվյալներով, Եգիպտոսի բանակի աղբյուրները հայտնել են Սինայում «Վիլայեթ Սինայ» խմբավորման ղեկավարի ոչնչացման մասին։ Խոսքը վերաբերում է Աբու ալ Քասիմին, ով համարվում է ԻՊ բջի ղեկավարը Սինայի թերակղզում։ Նշվում է, որ նա ոչնչացվել է Ռաֆախ քաղաքի մոտակայքում օդուժի հարվածների արդյունքում։
2014թ․հոկտեմբերի վերջից Սինայի հյուսիսում գործում է արտակարգ իրավիճակի ռեժիմ։ Այն մտցվել էր«Վիլայեթ Սինայ» խմբավորման կողմից ավելի քան 30 եգիպտացի զինվորների սպանությունից հետո։

СМИ: египетская армия уничтожила главаря ячейки ИГ на Синае
Египетские силы безопасности убили главаря экстремистской группировки "Вилайет Сина" ("Провинция Синай"), которая некоторое время назад объявила себя ячейкой террористической структуры "Исламское государство".
Об этом сообщил канал Al Arabiya.
По его данным, источники в армии Египта сообщили "об уничтожении на Синае лидера группировки "Вилайет Сина". Речь идет об Абу аль-Кассиме, который считается руководителем ячейки ИГ на Синайском полуострове. Отмечается, что он был убит в результате авианалета близ города Рафах.
С конца октября 2014 года на севере Синая действует режим чрезвычайного положения. Он был введен после убийства более 30 египетских солдат при вооруженной вылазке боевиков из "Вилайет Сина".
Прежнее название "Вилайет Сина" - "Ансар Бейт аль-Макдис" ("Сторонники Иерусалима"). Именно она стоит за большинством атак и диверсий в Египте после отстранения исламистов от власти два года назад - 3 июля 2013 года.