Գերմանիայի կառավարությունը սիրիացի փախստականների աջակցության համար 20 մլն եվրո կհատկացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային հանրապետության կառավարությունը սիրիացի փախստականներին կհատկացնի անհետաձգելի օգնություն 20 մլն եվրոյի չափով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին հայտնել է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման հարցերի նախարար Գերդ Մյուլերը` Welt am Sonntag թերթին տված հարցազրույցում:
«Դա թույլ կտա երեք ամսով սննդամթերքով ապահովել մոտ 500 հազար սիրիացի փախստականների մերձավորարեւելյան տարածաշրջանում: Հույս ունեմ, որ այլ երկրներ եւս կհետեւեն մեր օրինակին»,- ասել է նախարարը:
Միջոցները փախստականներին կտրամադրվեն ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պարենային ծրագրի շրջանակներում: Մյուլերը հայտնել է, որ իր ղեկավարած նախարարությունն այս պահին զբաղված է Ծրագրի` մոտ մեկ մլրդ եվրոյի տեղաբաշխմամբ, որպես փախստականների համար ուղղակի աջակցություն: Նա կոչ է արել միջազգային հանրությանը հաղթահարել ՄԱԿ-ի Ծրագրում միջոցների` գոյություն ունեցող պակասը:
«Մենք չենք կարող ընդունել այն փաստը, որ տեղում սննդամթերքով ապահովող ՄԱԿ-ի այս կազմակերպության միջոցները սպառվում են»,- ասել է նախարարը:

Правительство Германии предоставит €20 млн на помощь сирийским беженцам
Правительство ФРГ предоставит неотложную помощь сирийским беженцам в размере €20 млн. Об этом сообщил министр по вопросам экономического сотрудничества и развития ФРГ Герд Мюллер в опубликованном интервью газете Welt am Sonntag.
"Это позволит на три месяца обеспечить снабжение продуктами питания около 500 тыс. сирийских беженцев в (ближневосточном) регионе", - отметил он. "Я надеюсь, что и другие страны последуют нашему примеру", - добавил министр.
Средства поступят на помощь беженцам через Всемирную продовольственную программу (WFP). Мюллер сообщил, что возглавляемое им министерство в настоящий момент занимается распределением более одного миллиарда евро в качестве прямой помощи беженцам. Он призвал международное сообщество преодолеть существующую нехватку средств для WFP.
"Мы не можем принять того факта, что у организаций ООН заканчиваются средства, чтобы обеспечить снабжение продуктами питания на месте", - сказал министр.