Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խոչընդոտներից մեկը երկակի ստանդարտների կիրառումն է. ռուս հրապարակախոս
Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խոչընդոտներից մեկը երկակի ստանդարտների
կիրառումն է. ռուս հրապարակախոս
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խոչընդոտներից մեկը ռուս հրապարակախոս, «Միջազգային իրավունքի ռուսական ասոցիացիա»-ի անդամ Դենիս Դվորնիկովը համարում է երկակի ստանդարտների կիրառումը: Նա «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ պետությունների էլիտայի մակարդակով այդ ցինիզմը ակտիվորեն դրսևորում է, սակայն ժողովուրդները այդ հարցերում չեն կատակում: «Դա զուգորդվում է մարդկության դեմ ուղղված այնպիսի կազմակերպության ի հայտ գալով, ինչպիսին «Իսլամական պետություն»-ն է, որն ահասարսուռ գործողությունների է դիմում: Այդ ամենը, յուրաքանչյուր նորմալ մարդու մոտ արթնացնում է հիշողություններ` կապված 1915 թվականի իրադարձությունների, և դրան նախորդող ու հաջորդող զարգացումների հետ»,-ասաց Դվորնիկովը:
Նրա խոսքով, խնդիրն այն է, որ երբեմն Հայոց ցեղասպանության հարցն ընկալվում է կարծես Հայաստանի, հայկական Սփյուռքի ներսում եղած օրակարգային հարց: Դենիս Դվորնիկովի կարծիքով, անհրաժեշտ է աշխատել հարցը նեղ շրջանակից դուրս բերելու ուղղությամբ և համատեղ ջանքերով շարունակելու պայքարն արդարության հասնելու համար:
Այն, ինչ տեղի ունեցավ Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես Սիրիայում, կարո՞ղ է նպաստել, որ միջագային հանրությունը փոխի իր մոտեցումները Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված: Անդրադառնալով հարցին` Դենիս Դվորնիկովը նշեց, որ այո, միջազգային հանրությունը տեսնում է, թե ինչ է կատարվում, սակայն դրան զուգահեռ ցավալի մոտեցում է ձևավորվում: «Այո, մի կողմից նրանք տեսնում են, թե ինչ է կատարվում Մերձավոր Արևելքում, և դա վաղեմի պատմություն չէ, ավելին` այդ դաժանութունները մարդիկ անգամ դիտում են համացանցում, այն էլ` լավ որակով: Ցավն այն է, որ դրան զուգահեռ այդ բռնությունը ձևավորում է իմունիտետ: Այդ ամենը, կարծես, սովորական բնույթ է ստանում: Մարդիկ դադարում են արձագանքել, երբ ասենք ևս 20 մարդու են կախաղան հանում, ևս մի քանիսին են սպանում: Մարդիկ արդեն չեն արձագանքում Իրաքում տեղի ունեցող ահաբեկչություններին: Միլիոնավոր մարդկանց համար այդ նորությունը դառնում է շարքային: Լրահոսում նախընտրում են կարդալ տեղեկատվոթյուն նոր IPhone-ի մասին, և չի հետաքրքրում, թե ինչ տեղի ունեցավ Իրաքում: Այս իրավիճակը շատ վտանգավոր է, այս մասին պետք է բղավել, խոսել ու խոսել, հասցնել մարդկությանն այն, որ դա նորմալ չէ»,-հավելեց Դենիս Դվորնիկովը:
Նրա խոսքով` նախորդ տարի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն էր, իսկ մեկ տարի անց` 2017 թվականին, լրանում է ռուս ազգի ցեղասպանության 100-ամյակը: Դրա մասին ոչ ոք չի խոսում: Բայց այդ ժամանակ մի ամբողջ էլիտա կամ ոչնչացվել է, կամ երկրից վտարվել է: Ես կարծում եմ ճիշտ կլինի, որ երկու երկրների ժողովուրդներն այդ հարցում միմյանց սատարեն: Երբ մենք գիտակցում ենք, որ նույն ցավն ենք ապրել, դա մեզ միավորում է»,-ասաց Դենիս Դվորնիկովը:

Одним из препятствий к международному признанию Геноцида армян является применение двойных стандартов: российский публицист
Одним из препятствий к международному признанию Геноцида армян является
применение двойных стандартов: российский публицист
Одним из препятствий к международному признанию Геноцида армян является применение двойных стандартов – такого мнения придерживается член «Российской ассоциации международного права», публицист  Денис Дворников. В беседе с «Арменпресс» он сказал, что этот цинизм активно проявляется  на уровне государственных элит, однако народы в подобных вопросах не шутят.
«Это сопровождается появлением таких античеловеческих организаций, как ИГИЛ, которые прибегают к ужасающим акциям. Все это пробуждает в каждом нормальном человеке воспоминания о событиях 1915 года, а также о событиях, предшествующих этому, и о последующих развитиях»,- сказал Денис Дворников.
По его словам, проблема в том, что вопрос Геноцида армян воспринимается иногда как вопрос повестки Армении или же внутренний вопрос армянской диаспоры. По его мнению, необходимо работать над тем, чтобы вывести вопрос из этих рамок, и продолжить борьбу по достижению справедливости совместными усилиями.
То, что произошло на Ближнем Востоке, в частности, в Сирии, возможно, может помочь тому, чтобы международное сообщество исменило свой подход к вопросу Геноцида армян. Международное сообщество видит, что происходит, однако, к сожалению, проявляет в этом вопросе неверные подходы. «Да, с одной стороны, они видят, что происходит на Ближнем Востоке, и это не древняя история: более того, люди смотрят на эти жестокости в интернете, причем, в высоком качестве. Несчастье в том, что все это становится как-бы обычным. Люди перестают реагировать, когда, скажем, еще 20 человек вешают, еще нескольких – убивают. Люди уже не реагируют на терроризм в Ираке. Миллионы людей воспринимают это как рядовые новости. Предпочитают читать сообщения о новой модели IPhone, и не интересуются происходящим в Ираке. Это очень опасно, об этом надо кричать, говорить и говорить, довести до человечества, что это ненормально»,- сказал Денис Дворников.
По его словам, в прошлом году была сотая годовщина Геноцида армян, а в будущем году – в 2017, исполнится 100 лет геноциду русского народа. «Об этом никто не говорит. Однако тогда была уничтожена или выдворена из страны элита русского народа.  Думаю, было бы верным, если бы народы обеих стран поддержали друг друга в этом вопросе. Когда мы осознаем, что пережили общую боль, это нас объединяет»,- сказал Денис Дворников.