Հայաստանի հիմնական նպատակը այժմ Ղարաբաղը բանակցային դաշտ վերադարձնելն է. Արման Նավասարդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը ողջունելի է համարում նախագահող երեք պետությունների միջեւ կոնսենսուսի առկայությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի՝ մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած հանդիպմանը, դեսպանը նկատեց, որ 3 խոշոր պետություններն էլ հանդես են գալիս խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու օգտին:
«Շատ կարեւոր մի բան կարելի է նկատել այստեղ, այն է՝ այս երեք երկրների քաղաքական հստակ ուղղվածությունն ընդդեմ Թուրքիայի, քանի որ դա այն պետությունն է, որն այս հարցում դեմ է այդ խաղաղ լուծմանը եւ միմիայն խոսում է խնդիրը միլիտարիստական դիրքերից լուծելու օգտին: Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին,  կարծում եմ՝ այն կա՛մ հրաժարվում է, կա՛մ  զգուշանում է այն գերակա դիրքորոշումից, որն ունի Հարավային Կովկասում եւ, մասնավորապես, ղարաբաղյան հարցում: Դա, բնականաբար, ունի իր պատճառները՝ խնդիրներ արտաքին քաղաքականությունում, սիրիական հարցը, Ուկրաինայի խնդիրը, արեւելյան հատվածում ՆԱՏՕ-ի որոշակի գործողությունները, որոնք ուղղված են Ռուսաստանին, այնպես որ դրությունը  բավականին ծանր է: Եվ այդ փոփոխությունները կարծես որոշակի առումով ոգևորում են Մինսկի խմբի մյուս նախագահներին՝  ղարաբաղյան հարցում աշխուժացնելով  նրանց գործունեությունը»,- Ասաց դեսպանը:
Դեսպանն ընդգծեց, որ ոգևորված չէ այս հանդիպումից, սակայն միաժամանակ չի ցանկանում լինել վատատես. «Բոլոր դեպքերում բանակցությունները ավելի լավ են, քան պատերազմը, բայց արդյո՞ք պատերազմը կդադարի, արդյո՞ք Ադրբեջանը չի շարունակի ռազմական գործողությունները: Ես, անկեղծ ասած, կասկածում եմ»:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի հիմնական նպատակը պետք է լինի այժմ Ղարաբաղը բանակցային դաշտ վերադարձնելը:
«Ամեն ինչ պետք է անենք դա իրականացնելու համար, իսկ արդեն հաջորդ քայլը կարող է լինել արդեն ճանաչման հարցը, որը նույնպես կարեւոր է: Կարծում եմ, որ այսօր Ղարաբաղի ճանաչման հարցը, թերեւս, կապված է մեծ ռիսկի հետ: Նման քայլ անելու համար 22 տարվա ընթացքում մեր դիվանագիտությունը պետք է աշխատեր հնարավոր բոլոր երկրների հետ, որպեսզի երբ պահը գար, ճանաչման գործընթացը սկսվեր: Սակայն հրաժարվել այդ հարցից մենք իրավունք չունենք»:

YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Arman Navasardyan welcomes the existence of consensus between three chairing countries.
Referring to the meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Vienna on May 16, Arman Navasardyan said the three big states stand for the peaceful settlement of the conflict.
“We should notice something very important in this matter: the clear political stance of these three states against Turkey since it is the state which is against the peaceful settlement of the conflict and only speaks about solving the conflict with militarist means. Concerning Russia, I think that it refuses or fears from its dominating position which it has in the South Caucasus, especially in the Karabakh issue. It, of course, has its reasons such as problems in the external policy, the Syrian issue, the Ukrainian crisis, several actions of the NATO in the eastern parts that are directed against Russia, so the situation is quite serious. And it seems that these changes encourage the Minks Group other chairs to some extent to activate their actions over the Karabakh issue”, Ambassador stated.
He highlighted that he is not excited with this meeting, however, at the same time, he does not want to be pessimistic. “In any case, negotiations are better than war, but whether the war will end, whether Azerbaijan will not continue the military operations. Frankly to say, I doubt”.
According to him, Armenia’s major aim must be to return Karabakh to the negotiation table.
“We should do everything to make it reality, and then the next step will be the recognition issue which is also important. I think that today the recognition of the Nagrno Karabakh is connected with a great risk. However, we do not have a right to refuse from it”.