ՀՀ օմբուդսմենը Նիլս Մուժնիկսին է ներկայացրել Արցախում ադրբեջանական զինուժի դաժանությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստրասբուրգում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մայիսի 26-ին հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուժնիկսի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ԵԽ հանձնակատարին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունները եւ ընդգծել, որ դրանք այդ պետության բարձր աջակցությամբ իրականացվող հայատյաց քաղաքականության հետեւանքն են: Արման Թաթոյանը  նշել է ԼՂՀ իրավապաշտպան եւ ժողովրդավարական հաստատությունների մասնակցության կարեւորությունը միջազգային մակարդակի քննարկումներին՝ հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական ագրեսիան ուղղված էր հենց ԼՂՀ խաղաղ բնակչության դեմ եւ որ իրավունքների պաշտպանությունն առաջնահերթ է՝ անկախ որեւէ հանգամանքից: Դա կարեւոր է բռնություն սերմանող ադրբեջանական ագրեսիվ շարունակական քաղաքականության պայմաններում:
Մասնավորապես, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական չափանիշների ներդրման ուղղությամբ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հետ կապված հարցեր:
Այս առումով, Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարեւորել է վատ վերաբերմունքի կանխարգելումը ազատությունից զրկման վայրերում, այս նպատակով Պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կարողությունների շարունակական զարգացման անհրաժեշտությունը: Կարեւորվել է քաղաքացիական հասարակության եւ անկախ մասնագետների հետ համագործակցությունը՝ որպես արդյունավետ աշխատանքի գրավական:
Ընդգծելով Պաշտպանի հաստատության կանխարգելիչ դերը՝ կողմերը քննարկել են երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը, ընտանեկան բռնության դեմ պայքարին վերաբերող հարցեր: Նշվել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներգրավմամբ իրավունքների պաշտպանության հարցը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ակտիվ համագործակցել՝ նշված հարցերում համատեղ ծրագրեի իրականացնելու, կարեւոր արդյունքներ արձանագրելու համար:

Armenian Ombudsman meets CoE Commissioner for Human Rights in Strasbourg
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. Ombudsman of Armenia Arman Tatoyan had a meeting with Council of Europe Commissioner for Human Rights Nils Muižnieks in Strasbourg on May 26.
Arman Tatoyan introduced the CoE Commissioner the Azerbaijani hostilities against the Nagorno Karabakh and said these are a result of Azerbaijan’s anti-Armenian policy.
Armenian Ombudsman emphasized the importance of the NKR human rights and democratic institutions’ participation in the international level discussions taking into account the fact that the Azerbaijani aggression was committed against the NKR civilian people, and the human rights protection is a priority regardless of any circumstances.
Issues of implementing joint programs on installation of European standards of human rights protection in Armenia were discussed.
In this context, Arman Tatoyan highlighted the role of Ombudsman in preventing negative treatment in places of deprivation of freedom.
The sides stressed the importance of productive cooperation with the civil society and independent specialists.
Issues related to the protection of the rights of children, the disabled, fight against the domestic violence were also discussed.
The sides expressed their willingness to cooperate on the implementation of the above-mentioned issues and achieve significant results.