Աթեշյանը չի գա Հայաստան Հռոմի պապի այցի ժամանակ տհաճ երևույթներից խուսափելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը վերադարձել է Ստամբուլ. պատրիարքական փոխանորդը չեղյալ է համարել նախապես ծրագրած այցը Հայաստան` հաշվի անելով իր իսկ անվան շուրջ ստեղծված բացասական տրամադրվածությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» պարբերականը: Արամ Աթեշյանը հունիսի 15-ին մեկնել էր Ռուսաստան: Պատրիարքարանի կայքում հրապարակված տեղեկատվության մեջ նշվում էր, որ Ռուսաստանից արքեպիսկոպոսն այցելելու է Հայաստան` մասնակցելու Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապի այցի ծրագրերին:
Սակայն Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստի առնչությամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին Աթեշյանի գրած նամակի հետ կապված բողոքի լայն ալիք էր բարձրացել ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Հայաստանի ու սփյուռքի հայության շրջանում: Հայաստանում սկսվել էր մի նախաձեռնություն, որի անդամները դեմ էին Աթեշյանի հայաստանյան այցին:
«Ժամանակ»-ը գրում է, որ հաշվի առնելով այս տրամադրությունները` Աթեշյանը որոշում է կայացրել չեղյալ համարել այցը Հայաստան` խուսափելու համար Հռոմի պապի այցի օրերին հնարավոր տհաճ երևույթներից:

Aram Archbishop Ateshyan cancels visit to Armenia in wake of outrage
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Aram Archbishop Ateshyan, Vicar of the Armenian Patriarchate of Istanbul, has returned to Istanbul. Ateshyan has cancelled his scheduled trip to Armenia in connection with the outrage linked to his letter to Turkish President Erdogan.
The Armenian “Zhamanak” daily of Istanbul reports about the cancellation of the visit.
Aram Ateshyan had departed for Russia on June 15. The website of the Patriarchate said Ateshyan would head to Armenia from Russia to take part in the events organized as part of Pope Francis’ visit to Armenia.
However, Ateshyan’s recent letter to Turkish President Erdogan in regard to the Bundestag’s recognition of the Armenian Genocide, has sparked outrage among Armenians of Turkey, the Diaspora and Armenia. A protest initiative had been launched in Armenia against Ateshyan’s visit.
“Zhamanak” reports that taking into consideration the sentiments, Ateshyan decided to cancel his visit, in order to avoid possible unpleasant incidents during the days of Pope Francis’ visit.