ՀՀ սահմանամերձ համայնքների ղեկավարները ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին են ներկայացրել Ադրբեջանի հետ կապված մտահոգությունները
ՀՀ սահմանամերձ համայնքների ղեկավարները ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին են ներկայացրել
Ադրբեջանի հետ կապված մտահոգությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից ՀՀ Տավուշի մարզում` Չինարի բնակավայրի հատվածում, հունիսի 22-ին անցկացվել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը:
հայկական կողմից դիտարկումն անցկացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն ու Փիթեր Շվեդբերգը:
Տեսողական շփման և ռադիոկապի միջոցով անցկացված դիտարկման ընթացքում խախտումներ չեն արձանագրվել:
Դիտարկմանը հաջորդած բրիֆինգի ընթացքում սամանամերձ համայնքների ղեկավարները ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին են ներկայացրել իրենց մտահոգություններն այն առնչությամբ, որ ադրբեջանական կողմը մշտապես կրակի տակ է պահում սահմանամերձ բնակավայրերը: ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին է ներկայացվել նաև ադրբեջանական կողմից արձանագրված խախտումների վիճակագրությունը:

Руководители приграничных общин Армении представили должностным лицам ОБСЕ свою озабоченность в связи с действиями Азербайджана
Руководители приграничных общин Армении представили должностным лицам ОБСЕ
свою озабоченность в связи с действиями Азербайджана
На армяно-азербайджанской границе, около населенного пункта Чинари Тавушской области Армении, офисом специального представителя действующего председателя ОБСЕ 22 июня был проведен очередной мониторинг.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, с армянской стороны в мониторинге приняли участие полевые помощники специального представителя действующего председателя ОБСЕ Питер Шведберг и Ирже Аберле.
В ходе мониторинга стороны установили радиосвязь и озвучили гарантии безопасности. Мониторинг прошел без инцидентов.
На брифинге после мониторинга руководители приграничных общин представили должностным лицам ОБСЕ свою озабоченность в связи с тем, что азербайджанская сторона постоянно держит под огнем приграничные населенные пункты. Должностным лицам ОБСЕ была представлена также статистика случаев нарушения режима прекращения огня со стороны азербайджанских вооруженных сил.