ՀԷՑ-ի տնօրենը էլետրաէներգիայի սակագների հաշվարկում խնդիր չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի 1-ից Հայաստանի տարածքում գործելու է էլեկտրաէներգիայի նոր սակագին: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստում միաձայն հաստատվեց սակագնի նվազեցման նախագիծը: Ադյունքում սպառողի համար էլեկտրաէներգիայի սակագինը օգոստոսի 1-ից նվազում է 2,58 դրամով:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը ներկայացրեց ցերեկային և գիշերային սակագները: Այն է` 0,38 կՎ և ցածր լարմամբ սնվող սպառողների (այդ թվում` բնակչության) համար` ցերեկային սակագին` 46.2 դրամ/կՎտժ` ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը, գիշերային սակագին` 36.2 դրամ/կՎտժ` ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը:
Նիստին ներկա սպառողների իրավունքների պաշտպանության հարցերով կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հարց բարձրացրեցին այն մասին, որ նախորդ տարի հանձնաժողովը էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացրել էր գրեթե 7 դրամով` պայմանավորված ՀԷՑ-ի ֆինանսական խնդիրներով: Այսօր հանձնաժողովն իջեցնում է ընդամենը 2,58 դրամով: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:  Գարեգին Բաղրամյանը նշեց, որ դա պայմանավորված է մի քանի գործոններով:
«Նախորդ տարի, երբ գրեթե 7 դրամով բարձրացվեց էլեկտաէներգիայի սակագինը, այդ ժամանակ հիմնական խնդիրը ՀԷՑ-ի փոխհատուցմանն էր վերաբերում: Այդ սակագնում փոխհատուցման գումարային չափը կազմում էր շուրջ 5 դրամ: Այս տարի ՀԷՑ-ը տարբեր գործոններով պայմանավորված օգուտ է ունեցել: Հիմա, եթե մենք դիտարկենք միայն ՀԷՑ-ի գործոնը, ապա կարող ենք ասել, որ սակագինը 5 դրամով կարող է նվազել, սակայն գումարվում են համակարգի մյուս խնդիրներ ու գործոններ, որոնք բերում են 2,74 դրամ սակագնի ավելացման և այս երկու գումարելիների արդյունքում 2,58 դրամ գործող սակագները նվազեցին»,-ասաց Գարեգին Բաղրամյանը:
Համակարգի ի՞նչ խնդիրների ու գործոնների մասին է խոսքը: Գարեգին Բաղրամյանը նշեց, որ  ամենամեծ գոծոնը Հայկական ատոմային էլեկտրակայանն է:
«Ատոմակայանը նախորդ տարվա հաշվարկում 2,4 մլրդ կՎտ ժամ էր արտադրում, հիմա 250 մլն կՎտ ժամով ավելի պակաս, քանի որ աշխատաքները որոշ ժամկետով դադարեցվելու են: Եվ ահա այդ չարտադրված էլետրաէներգիան պետք է փոխարինվի այլ կայանների արտադրանքով, որը թանկ է: Դա արդեն բերեց բացասական հետևանքի, ծախսերի ավելացման: Հաջորդ գործոնը. ինչպես գիտեք, իրականացվում են բարձրավոլտ էլեկտրացանցերի երկու խոշոր ծրագրեր, մասնավորապես Իրան-Հայաստան 3-րդ էլեկտրահաղորդման գիծն է սկսում կառուցվել և Վրաստանի ուղղությամբ ենթակայան է կառուցվում, ավելացվում են էլեկտրաէներգիայի արտահանման, ներմուծման հզորությունները: Ահա այդ ծրագրերի վարկային միջոցների սպասարկման ու մարման հաշվարկն է դրված»,-ասաց Գարեգին Բաղրամյանը:
Լարգրողների խնդրանքով սպառողների իրավունքների հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների բարձրացրած հարցին անդրադարձավ նաև ՀԷՑ-ի տնօրեն Կարեն Հարությունյանը:
«Սակագները հաշվարված են ճշգրիտ, հաշվարկի համար ընտրված են ճիշտ մեխանիզմներ, ես ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում»,-ասաց Կարեն Հարությունյանը:

Директор ЭСА не видит проблем в подсчете тарифа на электроэнергию
С 1 августа текущего года на территории Армении будет действовать новый трафик на электроэнергию. Как сообщает Арменпресс, Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении единогласно приняла проект о снижении тарифа. В результате для потребителей с 1 августа тариф на электроэнергию снизится на 2,58 драмов.
Начальник управления политики тарифов КРОУ Гарегин Баграмян представил на заседании дневные и ночные тарифы на электроэнергию – дневной тариф для потребителей 0,38 КВт/ч сети (в том числе и для населения) составит 46,2 драмов (включая НДС), ночной тариф - 36,2 драмов (включая НДС).
Присутствующие на заседании представители организаций по защите прав потребителей подняли вопрос о том, что в прошлом году тариф был поднят на 7 драмов из-за финансовых проблем компании «Электрические сети Армении» (ЭСА). Сегодня же комиссия снижает тариф всего на 2,58 драмов.
Баграмян разъяснил, что это обусловлено несколькими факторами. По его словам, прошлогоднее повышение тарифа по части 5 драмов было связано с финансовыми проблемами ЭСА. Компания в этом году работала с прибылью, и если бы рассматривался только фактов ЭСА, то нужно было снизить тариф на 5 драмов. Однако есть и другие проблемы системы, которые приводят к подорожанию электроэнергии на 2,74 драмов. В результате подсчетов, тариф на электроэнергию снизится на 2,58 драмов.
Коснувшись этих системных проблем, Баграмян отметил, что это связано со снижением производственных возможностей Армянской атомной электростанции, в результате чего возникает необходимость восполнять энергией из более дорогих источников.
Кроме этого, ведутся работы по строительству электросети Армения-Иран и подстанции в направлении Грузии, увеличиваются мощности импорта и экспорта электроэнергии.
По просьбе журналистов данного вопроса коснулся также директор ЭСА Карен Арутюнян.
«Тариф подсчитан правильно, при подсчете были избраны правильные механизмы, я не вижу никаких проблем», - сказал он.