Հռոմի պապն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Նրան ուղեկցում են ՀՀ Նախագահ Սեւժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի և բարձրաստիճան հոգևորականների մասնակցությամբ` նախատեսվում է բարեխոսության կարգ: Ըստ արարողակարգի` նախատեսվում է, որ Պապը ծաղիկներ կխոնարհի սուրբ նահատակների հիշատակին անմար կրակի մոտ, եղևնի կտնկի Ծիծեռնակաբերդի Հիշատակի պուրակում:
2001 թվականին Հայաստան կատարած իր այցի ժամանակ Հռոմի Հուվհաննես Պողոս Երկրորդ Պապը ևս այցելել է Ծիծեռնակաբերդ: Հուշահամալիրի մոտ պսակ դնելուց հետո, հավերժական կրակի մոտ Նորին Սրբությունը և Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը Հռոմի կաթոլիկ և Հայ առաքելական եկեղեցիների բարձրաստիճան հոգևորականների մասնակցությամբ, հոգեհանգստյան պաշտոն են կատարել մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին: Արարողության ընթացքում Շառլ
Ազնավուրը կատարել է «Ավե Մարիա» երգը: Ավարտին արտիստը մոտեցել և համբուրել է սուրբ քահանայապետի աջը: Արարողությունից հետո Սրբազան քահանայապետն օրհնել է համալիրի պուրակում իր անունից տնկվելիք եղևնին, որի կողքին պապական հետևյալ մակագրությունը կա. «Հիշիր, Տեր, այս ազգի որդիների տառապանքները եւ օրհնիր Հայաստանը: Հովհաննես Պողոս Երկրորդ Պապ»:
Ֆրանցիսկոս Պապը Հայաստան է ժամանել հունիսի 24-ին Երևանի ժամանակով 15:00-ին` «Այց առաջին քրիստոնեական երկիր» խորագրով: Նրան դիմավորել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգյանն ու առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը: «Զվարթնոց» օդանավակայանից Պապն ուղևորվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, մասնակցել Բարիգալստի Հրաշափառի արարողությանը: Հռոմի Պապն ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը Սուրբ խորանից աղոթք ու քարոզ են հնչեցրել: Պապը հյուրընկալվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ: Հունիսի 25-ին Պապը լինելու է Գյումրիում, պատարագ կանկացնի, երեկոյան Հանրապետության հրապարակում էկումենիկ աղոթք հնչեցվի առ Աստված, իսկ կիրակի` հունիսի 26-ին Սուրբ պատարագ կմատուցվի Էջմիածնի Բաց խորանում:

YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. Pope Francis has visited Armenian Genocide Memorial Complex. “Armenpress” reports an intercessory prayer is planned with the participation of Catholicos of All Armenians Karekin II and other top clerics. According to the protocol, the Pope will lay flowers at the unquenchable fire for the memory of holy martyrs and will plant a fir in the memorial park of Tsitsernakaberd.
Pope John Paul II also visited Tsitsernakaberd during his visit to Armenia in 2001. After laying a wreath at the memorial complex, His Holiness Pope John Paul II and Catholicos of All Armenians Karekin II, accompanied by high ranking clerics of the Armenian Apostolic Church and the Catholic Church offered a solemn requiem ceremony for the memory of the 1.5 million innocent victims. Charles Aznavour performed “Ave Maria” song. The singer approached and kissed the hand of His Holiness. After the ceremony His Holiness blessed the fir planted on his behalf, near which there is an inscription reading “Remember, Lord, the sufferings of this nation and bless Armenia. Pope John Paul II”.
Pope Francis arrived in Armenia on June 24 at 15:00 by local time. The slogan of the visit is “Visit to the first Christian nation”. He was met by Armenian President Serzh Sargsyan and firsl lady of Armenia Mrs. Rita Sargsyan at Zvartnots airport from where he travelled to the Mother See of Holy Etchmiadzin to participate in welcoming service in the Mother Cathedral of Holy Etchmiadzin. The Pope and the Catholicos of All Armenians delivered a prayer and a sermon. On the same day was hosted at the Presidential Palace of Armenia and had a private conversation with President Sargsyan. On June 25 the Pope will visit Gyumri, deliver a liturgy there and return to Yerevan’s Republican Square to deliver an Ecumenical Prayer. Several events will be held in the Mother See of Holy Tsitsernakaberd on June 26, after which Pope Francis and Catholicos Karekin II will visit one of the most important shrines of the Armenian people and the Armenian Apostolic Church – Khor Virap- where they will pray together and release doves towards the mountain Ararat. Afterwards the Pope will head to the airport to return to Rome.