Հռոմի պապն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Նրան ուղեկցում են ՀՀ Նախագահ Սեւժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի և բարձրաստիճան հոգևորականների մասնակցությամբ` նախատեսվում է բարեխոսության կարգ: Ըստ արարողակարգի` նախատեսվում է, որ Պապը ծաղիկներ կխոնարհի սուրբ նահատակների հիշատակին անմար կրակի մոտ, եղևնի կտնկի Ծիծեռնակաբերդի Հիշատակի պուրակում:
2001 թվականին Հայաստան կատարած իր այցի ժամանակ Հռոմի Հուվհաննես Պողոս Երկրորդ Պապը ևս այցելել է Ծիծեռնակաբերդ: Հուշահամալիրի մոտ պսակ դնելուց հետո, հավերժական կրակի մոտ Նորին Սրբությունը և Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը Հռոմի կաթոլիկ և Հայ առաքելական եկեղեցիների բարձրաստիճան հոգևորականների մասնակցությամբ, հոգեհանգստյան պաշտոն են կատարել մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին: Արարողության ընթացքում Շառլ
Ազնավուրը կատարել է «Ավե Մարիա» երգը: Ավարտին արտիստը մոտեցել և համբուրել է սուրբ քահանայապետի աջը: Արարողությունից հետո Սրբազան քահանայապետն օրհնել է համալիրի պուրակում իր անունից տնկվելիք եղևնին, որի կողքին պապական հետևյալ մակագրությունը կա. «Հիշիր, Տեր, այս ազգի որդիների տառապանքները եւ օրհնիր Հայաստանը: Հովհաննես Պողոս Երկրորդ Պապ»:
Ֆրանցիսկոս Պապը Հայաստան է ժամանել հունիսի 24-ին Երևանի ժամանակով 15:00-ին` «Այց առաջին քրիստոնեական երկիր» խորագրով: Նրան դիմավորել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգյանն ու առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը: «Զվարթնոց» օդանավակայանից Պապն ուղևորվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, մասնակցել Բարիգալստի Հրաշափառի արարողությանը: Հռոմի Պապն ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը Սուրբ խորանից աղոթք ու քարոզ են հնչեցրել: Պապը հյուրընկալվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ: Հունիսի 25-ին Պապը լինելու է Գյումրիում, պատարագ կանկացնի, երեկոյան Հանրապետության հրապարակում էկումենիկ աղոթք հնչեցվի առ Աստված, իսկ կիրակի` հունիսի 26-ին Սուրբ պատարագ կմատուցվի Էջմիածնի Բաց խորանում:

Папа Франциск посетил Мемориал жертв Геноцида армян
Папа Римский Франциск посетил Мемориал жертв Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс, запланирована молитвенная церемония с участием Католикоса Всех Армян Гарегина Второго и высокопоставленных духовных лиц.
Согласно церемониалу, планируется, что Папа возложит венок к Вечному огну, а также посадит ель на Аллее памяти.
В 2001 году в рамках визита в Армению Папа Римский Иоанн-Павел Второй также посетил Мемориал жертв Геноцида армян. После возложения венка у Вечного огня Понтифик и Католикос Всех Армян Гарегин Второй провели экуменическую службу в память о 1,5 млн невинных жертвах.
В ходе службы Шарль Азнавур исполнил песню «Аве Мария», после чего артист подошел и поцеловал руку Понтифика.
В 2001 году на Аллее памяти была посажена также ель, а рядом с нею на табличке были слова Папы: «Помни, Господи, страдания сынов этого народа и благослови Армению. Папа Иоанн-Павел Второй».
Папа Франциск прибыл в Ереван 24 апреля, в 15:00 по местному времени. В аэропорту Понтифика встретили президент Армении Серж Саргсян вместе с супругой Ритой Саргсян.
Из аэропорта Папа поехал в Первопрестольный Святой Эчмиадзин, где состоялась официальная церемония встречи. Папа Франциск и Католикос Гарегин Второй провели экуменическую службу и направили послания.
Папа также посетил резиденцию президента Армении, провел беседу с Сержем Саргсяном. 25 июня Папа Римский Франциск вместе с Католикосом Всех Армян отправится в Гюмри, где на площади Вардананц будет отслужена Святая Литургия. В Гюмри Папа Римский также посетит монастырь конгрегации армянских сестер Непорочного зачатия "Богоматерь Армении", кафедральный собор Святой Богоматери Ширакской епархии Армянской Апостольской Святой Церкви и Армянский Католический кафедральный храм Святых Мучеников. В тот же день вечером в Ереване на площади Республики состоится экуменическая церемония и Молитва о Мире.
26 июня в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Папа Римский встретится с епископами Армянской Католической Церкви, примет участие в церемонии Святой Литургии и в экуменическом обеде вместе с Католикосом Всех Армян, архиепископами и епископами Армянской Апостольской Святой Церкви, архиепископами и епископами Армянской Католической Церкви и папской делегацией. Затем Папа Франциск встретится с делегатами и благотворителями Армянской Церкви.
Его Святейшество Папа Римский Франциск и Его Святейшество Гарегин Второй, Католикос Всех армян подпишут Совместную декларацию. Предстоятели Церквей также вознесут молитву в Хор Вирапском монастыре.