Էրդողանը կանխատեսում է ԵՄ-ի վերջը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կանխատեսում է ԵՄ-ի վերջը և կարծում է, որ Եվրոպան առանց Անկարայի չի կարող: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով «Российская газета»-ին: Թուրքիայի առաջնորդը կանխատեսում է, որ մոտ ապագայում ևս մի քանի երկրներ ցանկություն կհայտնեն դուրս գալ Եվրամիությունից` հետևելով Մեծ Բրիտանիայի օրինակին:
Նրա կարծիքով, Եվրոպայի փրկությունը կարող էր լինել Անկարայի հետ միությունը, որը Եվրոպան չի շտապում կյանքի կոչել: Էրդողանը գտնում է, որ դրա պատճառը եվրոպացիների աղաղակող իսլամաֆոբիան է: Ըստ նրա, այսօր Թուրքիան կմտածի՝ արդյո՞ք պետք է իրեն Եվրամիությունը, և հնարավոր է, որ այս թեմայով անցկացնի իր հանրաքվեն:
«Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարն ինձ ասել է, որ Եվրամիությունը չի ընդունի Թուրքիային, որովհետև այն մուսուլմանական է: Մենք դա գիտենք, բայց մենք նույնպես մարդ ենք: Եվ այդ ինչպե՞ս մեզ ընդունեցին ՆԱՏՕ: Նա պատասխանել է, որ երևի թե սխալվել են»,-ասել է Էրդողանը:

Эрдоган предрекает Евросоюзу горький финал
Президент Турции Реджеп Эрдоган предрекает Евросоюзу горький финал и считает, что Европе не обойтись без Анкары. Как передает Арменпресс, об этом сообщает «Российская газета». Турецкий лидер предрекает что в ближайшее время еще несколько стран захотят выйти из ЕС по примеру Великобритании.
Спасением для Европы, по его мнению, мог бы стать прочный союз с Анкарой, который Европа заключать не спешит.  Эрдоган считает, что причина этому - вопиющая исламофобия европейцев, и теперь Турция будет думать, нужен ли ей ЕС и, возможно, даже проведет на эту тему свое голосование.
«Глава МИД Франции сказал мне как-то, что ЕС не примет Турцию, потому что она мусульманская. Мы знаем это, но мы тоже люди. Но как же нас тогда взяли в НАТО? Он сказал, что, видимо, ошиблись», - сказал Эрдоган.