Պատարագ քրիստոնյաների երկարամյա բնօրրանում. միջազգային լրատվամիջոցների անդրադարձը Գյումրիում Պապի մատուցած պատարագին
Պատարագ քրիստոնյաների երկարամյա բնօրրանում. միջազգային լրատվամիջոցների
անդրադարձը Գյումրիում Պապի մատուցած պատարագին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային լրատվամիջոցներն անդրադարձել են հունիսի 25-ին Գյումրիում Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի  կողմից մատուցված Սուրբ պատարագին: Բրիտանական Daily mail-ը գրում է, որ Հայաստանի Գյումրի քաղաքը երկար տարիներ եղել է քրիստոնեության բնօրրան: «Ֆրանցիսկոս Պապը՝ որպես Հայաստան իր եռօրյա այցի մի մաս, այցելեց Գյումրի՝ նրանց հավատքին իր հարգանքի տուրքը մատուցելու»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրում է կայքը՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանն առաջին երկիրն է, որը 301թ. ընդունել է քրիստոնեությունը, որպես պետական կրոն:
Daily mail-ը մեջբերել է նաև Գյումրիի 20-ամյա բնակչուհի Երանուհի Անտոնյանի խոսքերը, ով ընդգծել է, որ ոգևորիչ  է այն հանգամանքը, որ Հռոմի Պապը գնահատում է Հայաստանի՝ առաջին քրիստոնյա երկիր լինելը:
The Independent-ը նույնպես անդրադարձել է Հռոմի Պապի՝ Գյումրիում մատուցած պատարագին: Կայքը գրում է, որ Վատիկանը վաղուց Հայաստանը համարում է հավատքի ու նաև տառապանքների ամրոց մուսուլմանական տարածաշրջանում, որն առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը, որպես պետական կրոն:  «Ֆրանցիսկոս Պապը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում հիշողության անհրաժեշտության մասին բարձրաձայնելուց հետո նույն թեմային անդրադարձավ նաև Գյումրիում, որի կենտրոնական հրապարակում հավաքվել էին հազարավոր մարդիկ՝ կաթոլիկ աշխարհի առաջնորդի պատարագին մասնակցելու համար»,- գրում է կայքը: The Independent-ը մեջբերում է նաև Գյումրիի բնակչուհի Արմինե Կարապետյանի խոսքերը, ում համար անակնկալ չի եղել, որ Հայաստանում Հռոմի Պապն արտասանել է Ցեղասպանություն բառը. «Ինձ համար դա անակնկալ չէր, որովհետև նա արդեն այդ բառն արտասանել էր: Բայց հաճելի էր, որ նա Հայաստանում ևս մեկ անգամ վերահաստատեց իր դիրքորոշումը: Հաճելի է, որ աստիճանաբար աշխարհի համար պարզ է դառնում եղելությունը»:
Հեղինակավոր The Wall Street Journal պարբերականն էլ գրել է, որ Հայաստան կատարած եռօրյա այցի շրջանակներում Հռոմի Պապն այցելել է Գյումրի, որտեղ բավականին մեծ թվով կաթոլիկ հայեր են ապրում: «Վատիկանի տվյալներով, Հայաստանում կաթոլիկ քրիստոնյաների թիվը հասնում է 280 հազարի, ինչը կազմում է երկրի բնակչության շուրջ 10 տոկոսը»,- գրել է պարբերականը՝ չշրջանցելով նաև հայ-թուրքական փակ սահմանների թեման: «Մինչև Հայաստանից մեկնելը Հռոմի Պապը կայցելի մի վանք, որը շատ մոտ է գտնվում Թուրքիայի հետ սահմանին և որտեղից պարզ երևում է Արարատ լեռը: Պապն ընդամենը 15 րոպեի հեռավորության վրա կգտնվի հայ-թուրքական փակ սահմանից»,- գրում է պարբերականը:
Reuters գործակալությունն  էլ, բավականին լայն անդրադարձ կատարելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր Հռոմի Պապի կատարած այցին, նշել է, որ զոհերի հիշատակը հարգելուց և պատվո հյուրերի հուշամատյանում գրառում կատարելուց հետո Ֆրանցիսկոս Պապը մեկնել է Գյումրի, որը մոտ է գտնվում Թուրքիայի հետ սահմանին: «Այստեղից տեսանելի է Արարատ լեռը, որտեղ, ըստ Աստվածաշնչի, մեծ ջրհեղեղից հետո իր տապանով հանգրվանել է Նոյը»,- եզրափակում է գործակալությունը:

Mass in ancient cradle of Christianity –international media’s reaction to Pope’s Mass in Gyumri
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. The international media has widely reacted to Pope Francis’ mass delivered in Gyumri.
The Daily Mail writes Gyumri has long been a cradle of Christianity. “Pope Francis as a part of his three-day visit to Armenia, visited Gyumri to pay his tribute to their faith”, “Armenpress” reports, the news agency writes recalling that Armenia is the first country to have adopted the Christianity as a state religion in 301.
The Daily Mail quoted the words of 20-year-old Yeranuhi Antonyan, a citizen of Gyumri, who said it is encouraging that Pope Francis appreciates Armenia as a first Christian country.
The Independent also referred to Pope’s mass delivered in Gyumri. The website writes Vatican has long considered Armenia as a bastion of faith and martyrdom in largely Muslim region and as the first country to have adopted the Christianity as a state religion. “Francis returned to the theme of memory during a Mass in Gyumri, where several thousand people gathered in a central square for his only public Catholic Mass of his three-day visit to Armenia”, the Independent writes. The website quotes the words of Armine Karapetyan, a citizen of Gyumri, for whom Francis’ genocide declaration wasn’t surprising. “For me it wasn’t surprising since he has already used that word. But it was a welcome sign that he once again reaffirmed his stance in Armenia. It is a welcome sign that the world is increasingly coming to accept it as fact”.
The Wall Street Journal writes: “The Pope traveled to Gyumri, a city with a large concentration of the country’s Catholics, who number only about 280,000 in Armenia, according to Vatican statistics, less than a 10th of the country’s population”. The news agency also referred to the issue of the Armenian-Turkish closed borders. “Before his departure on June 26, Pope Francis will visit a monastery near the border with Turkey near Mount Ararat. He will be just 15 minutes from the closed border with Turkey”, the journal writes.
“After the memorial service the pope flew to say a Mass in the provincial city of Gyumri, near the border with Turkey and within sight of Mount Ararat, where the Bible says Noah's Ark landed after the Great Flood”, reported Reuters.