Ջիբրալթարը եւ Շոտլանդիան բանակցություններ են սկսել ԵՄ-ում մնալու հնարավորության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջիբրալթարը Շոտլանդիայի հետ բանակցություններ Է սկսել համատեղ գործողություններ մշակելու շուրջ, որոնք միտված են Եվրամիությանը Մեծ Բրիտանիայի այդ մասերի անդամակցությունը պահպանելուն, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Ջիբրալթարի գլխավոր նախարար Ֆաբիան Պիկարդոն հունիսի 28-ին BBC-ին պատմել Է, որ ինքն այդ թեման քննարկում Է Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենի հետ:
Բացառված չԷ, որ այդ բանակցություններին կարող Է միանալ նաեւ Հյուսիսային Իռլանդիան: Մեծ Բրիտանիայի այս երեք մասերի բնակիչները քվեարկել են Եվրամիությանը երկրի անդամակցությունը պահպանելու օգտին:
«Ես կարող եմ պատկերացնել այն իրադրությունը, որի դեպքում Մեծ Բրիտանիայի առանձին մասեր դուրս կգան ԵՄ-ից, իսկ մյուսները՝ կմնան: Դա նշանակում Է, որ մեզ հարկավոր չի լինի կրկին ԵՄ-ի կազմ ընդունվելու հայտ ներկայացնել. մենք պարզապես կմնանք Եվրամիությունում՝ օգտվելով այն հայտից, որը Մեծ Բրիտանիան այժմ ունի»,-ասել Է Պիկարդոն, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Гибралтар и Шотландия начали переговоры о возможности остаться в ЕС
Гибралтар вступил с Шотландией в переговоры о выработке совместных действий, направленных на сохранение членства этих частей Великобритании в ЕС, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Главный министр Гибралтара Фабиан Рикардо во вторник рассказал "Би-би-си", что он обсуждает эту тему с первым министром Шотландии Николой Стерджен.
Не исключено, что к этим переговорам может присоединиться и Северная Ирландия. Жители этих трех частей Великобритании проголосовали за сохранение членства страны в ЕС.
"Я могу представить себе ситуацию, при которой одни части Великобритании выйдут (из ЕС - ИФ), а другие останутся. Это означает, что нам не нужно будет снова подавать заявку на прием (в ЕС - ИФ) - мы просто останемся в ЕС, располагая той заявкой, которая у Великобритании есть сейчас", - сказал Рикардо.