Օբաման նախազգուշացրել Է Brexit-ի կապակցությամբ հիստերիկայի մեջ ընկելուց
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման նախազգուշացրել Է ԵՄ-ին Մեծ Բրիտանիայի հետագա անդամակցության ճակատագրի շուրջ անցյալ շաբաթ կայացած հանրաքվեի արդյունքների կապակցությամբ «ֆինանսական եւ միջազգային հիստերիկայի» տրվելուց: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան հայտարարությունը նա արել Է հունիսի 28-ին ամերիկյան NPR ռադիոկայանի եթերում:
«Ես չԷի ուռճացնի դրա նշանակությունը,- ասել Է Սպիտակ տան ղեկավարը:- Brexit-ի շուրջ քվեարկությունից հետո սկսվեց որոշ հիստերիա, կարծես ՆԱՏՕ-ն ինչ-որ տեղ կորավ, անդրատլանտյան դաշինքը տրոհվում Է, իսկ յուրաքանչյուր երկիր պարփակվում Է ինքն իր մեջ: Դա այն չԷ, ինչ տեղի Է ունենում»:
Նրա խոսքով՝ իրադրությունն ամենից լավ կարելի կլիներ բնութագրել հետեւյալ բառերով. «Սեղմվել Է եվրոպական լիակատար ինտեգրացման ծրագրի «դադար» կոճակը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Обама предостерег от истерики в связи с Brexit
Президент США Барак Обама предостерег от "финансовой и международной истерики" в связи с результатами состоявшегося на прошлой неделе референдума о судьбе дальнейшего членства Великобритании в ЕС. Соответствующее заявление он сделал сегодня в эфире американской радиостанции NPR.
"Я бы не преувеличивал значение этого, - сказал глава Белого дома. - После голосования по Brexit началась некоторая истерия, как будто НАТО куда-то пропала, трансатлантический альянс распадается, а каждая страна замыкается в себе. Это не то, что происходит",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс .
По его словам, лучше всего ситуацию можно было бы определить следующими словами: "нажата кнопка "пауза" на проекте полной европейской интеграции".