Հայաստանն ու Ռուսաստանը միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով հայտարարություն են ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստից հետո ՀՀ վարչապետ, հայկական կողմի համանախագահ Հովիկ Աբրահամյանը և ՌԴ տրանսպորտի նախարար, ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովը նիստի արդյունքների վերաբերյալ մամուլի համար հանդես են եկել հայտարարություններով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետ Աբրահամյանն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է. «Հարգելի՛ Մաքսիմ Յուրիի, ևս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում ջերմ ընդունելության համար: Քիչ առաջ ավարտվեցին ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավա­րական հանձնաժողովի 17-րդ նիստի աշխատանքները: Մենք պարոն Սոկոլովի հետ ստորագրեցինք նիստի արձանագրությունը, որն ամփոփեց նախորդ տարվա ընթացքում հանժնաժողովի կատարած աշխատանքները և սահմանեց մոտ ապագայում մեր համագործակցության հիմնական ուղղությունները և խնդիրները: Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը կարևոր իրադարձություն է երկու երկրների հարաբերություններում: Հանձնաժողովը, լինելով միջպետական հարաբերություն­ների զարգացման արդյունավետ գործիքներից մեկը, բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող ամենատար­բեր հարցերի քննարկման համար: Այսօրվա նիստում մեր կողմից քննարկված հարցերի շրջանակը բավականին ընդարձակ էր: Քննարկվեցին էկոնոմիկայի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, իրավա-պայմանագրային դաշտի, հումանիտար համագործակցության, կրթության, գիտության, մշակույթի և այլ բնագավառներին առնչվող հարցեր: Հատուկ ընդգծվեց առևտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում արձանագրված դրական տեղաշարժը, որի շարունակակա­նությունն ապահովելու համար պետք է օգտագործենք մեր ողջ ներուժը: Ամփոփելով խոսքս՝ կարող եմ նշել, որ նիստն անցավ, ինչպես միշտ, փոխըմբռնման և կառուցողական մթնոլորտում: Մենք գոհ ենք կատարված աշխատանքով և ձեռք բերված պայմանավորվածություններով, որոնք ունեն անմիջական կիրառական նշանակություն մեր երկրների տնտեսությունների համար: Վստահ եմ, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հաջողությամբ կիրականացվեն»:
Իր հերթին, պարոն Սոկոլովը նշել է. «Մեր աշխատանքն իրականացվում է բացառապես բաց, ինչպես հարիր է իսկական բարեկամներին, գործընկերներին: Այն բոլոր շփումները, աշխատանքները, որոնք իրականացվում են մեր միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում՝ խոսում է այն մասին, որ սա իսկապես օպերատիվ համաձայնեցման, բոլոր հարցերի լուծման և համատեղ գործողությունների արդյունավետ մեխանիզմ է: Ոչ միայն հանձնաժողովի նիստերը, այլ նաև համանախագահների, աշխատանքային խմբերի ղեկավարների, հանձնաժողովի անդամների հանդիպումներն անցկացվում են պարբերաբար և դա օրինակելի է, քանի որ կապերը շատ սերտ են և իսկապես աշխատանքային: Դա թույլ է տալիս օպերատիվ կերպով լուծել բոլոր հարցերը, և արդյունքները խոսում են իրենք իրենց մասին: Այս տարվա ընթացքում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 10 տոկոսով՝ հասնելով 450 մլն դոլարի, հայկական ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան ավելացել է մի քանի անգամ, անցնելով 125 մլն դոլարի շեմը, և ակնհայտ է, որ չնայած արտաքին տնտեսական և քաղաքական լարված իրավիճակին՝ Ռուսաստանը եղել և մնում է Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերը: Մեր այսօրվա նիստի օրակարգն ընդգրկել է հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես միշտ հիմնական ուշադրությունը դարձվել է էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարման, հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնմանը: Մենք ամփոփեցինք միջկառավարական հանձնաժողովի նախորդ որոշումները, իսկ դրանք քիչ չեն, 16-րդ նիստի արձանագրությունում եղել է որոշումների գրեթե 60 կետ և դրանցից շատերն իրականացվել են, ինչը լրացուցիչ ազդակ է հաղորդել մեր հարաբերություններին: Այդպես պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մատակարարվող ռուսական գազի գնի նվազեցման, Հայաստանին առանց մաքսատուրքերի նավթամթերքների ապահովման հարցում, լուծվել են Վերին Լարսի անցակետում հատուկ ուղեգծի հատկացման կազմակերպման հարցերը, անցկացվել է ոուս-հայկական միջտարածաշրջանային 4-րդ ֆորումը, Հայաստանում ստեղծվել է հայ-ռուսական հումանիտար համագործակցության արագ արձագանքման կենտրոն: Իհարկե կյանքն առաջ է ընթանում, մենք մեր առջև նոր խնդիրներ ենք առաջադրել, նոր ստորագրեցինք միջկառավարական հանձնաժողովի 17-րդ նիստի արձանագրությունը, որով մի շարք հանձնարարականներ են տրվել կողմերի գերատեսչություններին և իհարկե այդ հանձնարարականների կատարման ընթացքը կլինի հանձնաժողովի համանախագահների հատուկ վերահսկողության ներքո»:

Armenia and Russia adopt announcement on results of Inter-Governmental Commission’s session
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS. After the session of the Inter-Governmental Commission on Economic Cooperation between Armenia and Russia, Armenian Prime Minister, Co-chair of the Armenian side Hovik Abrahamyan and Russian Transport Minister, Co-chair of the Russian side Maxim Sokolov delivered announcements for the media with results of the session.
In particular, PM Abrahamyan said in his speech: “Dear Maxim Sokolov, I once again thank you for the warm reception. Shortly before the works of the 17th session of the Armenia-Russia Inter-governmental Commission’s on Economic Cooperation were completed. We, with Mr. Sokolov, signed the protocol of the session, which summarized last year’s works of the commission and defined the basic directions and issues of our cooperation for the near future. The Inter-governmental commission’s session is an important event in the relations of the two countries. The Commission – being one of the effective tools of development of intergovernmental relations – gives an exclusive opportunity for discussing various issues related to bilateral relations. The circle of discussed issues during today’s session is pretty broad. Issues related to economy, energy, transport, legal-contractual field, humanitarian cooperation, education, science, culture and other fields were discussed. The positive dynamics in trade-economic cooperation field was especially highlighted, for ensuring the continuation of which we need to use our entire potential. Summing up, I can say that the session took place in a constructive and mutual understanding atmosphere, as always. We are pleased with the implemented works and achieved agreements, which are of immediate practical importance for the economies of our countries. I am sure that the agreements will be successfully implemented”.
For his part, Mr. Sokolov said:”Our work is implemented exclusively open, as it corresponds to real friends, colleagues. All the interactions, works, which are implemented in the framework of our Inter-Governmental commission, speak to the fact that this really is an effective mechanism for operational coordination, resolution of all issues and joint actions. Not only the commission’s sessions, but also the meetings of co-chairs, heads of working groups and members of the commission are being held on a regular basis and it is exemplary, because ties are very close and really business-like. This allows the efficient solution of all issues, and results speak for themselves. During this year the trade turnover between Russia and Armenia increased by 10% - reaching 450 million USD, export of Armenian products to Russia increased several times, reaching more than 125 million USD, and despite of external economic and political tensions, it is obvious that Russia was and continues to be the main trading partner of Armenia.
The agenda of our today’s session included a wide range of issues, as always the main focus was on broadening cooperation in energy, transport, supply of agricultural products and humanitarian fields. We summed up previous decisions of the Inter-Governmental commission, and they are not few, the protocol of the 16th sessions included almost 60 points and many of those have been implemented, which was an additional signal to our relations. Thus an agreement was reached on decreasing the supplied Russian gas price, in the issue of providing Armenia oil products without customs tariffs, the issue of providing a special route in the Upper Lars checkpoint has been solves, the Russian-Armenian inter-regional 4th forum was held, the Rapid Response Center of Armenia-Russia humanitarian cooperation was established in Armenia. Of course life goes on, we have set new issues ahead, we just signed the protocol of the 17th session of the Inter-Governmental Commission, by which several instructions were given to agencies of the sides and of course the implementation of these instructions will be under the special supervision of the co-chairs”.