Հայաստանն ու Ռուսաստանը միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով հայտարարություն են ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստից հետո ՀՀ վարչապետ, հայկական կողմի համանախագահ Հովիկ Աբրահամյանը և ՌԴ տրանսպորտի նախարար, ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովը նիստի արդյունքների վերաբերյալ մամուլի համար հանդես են եկել հայտարարություններով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետ Աբրահամյանն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է. «Հարգելի՛ Մաքսիմ Յուրիի, ևս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում ջերմ ընդունելության համար: Քիչ առաջ ավարտվեցին ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավա­րական հանձնաժողովի 17-րդ նիստի աշխատանքները: Մենք պարոն Սոկոլովի հետ ստորագրեցինք նիստի արձանագրությունը, որն ամփոփեց նախորդ տարվա ընթացքում հանժնաժողովի կատարած աշխատանքները և սահմանեց մոտ ապագայում մեր համագործակցության հիմնական ուղղությունները և խնդիրները: Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը կարևոր իրադարձություն է երկու երկրների հարաբերություններում: Հանձնաժողովը, լինելով միջպետական հարաբերություն­ների զարգացման արդյունավետ գործիքներից մեկը, բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող ամենատար­բեր հարցերի քննարկման համար: Այսօրվա նիստում մեր կողմից քննարկված հարցերի շրջանակը բավականին ընդարձակ էր: Քննարկվեցին էկոնոմիկայի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, իրավա-պայմանագրային դաշտի, հումանիտար համագործակցության, կրթության, գիտության, մշակույթի և այլ բնագավառներին առնչվող հարցեր: Հատուկ ընդգծվեց առևտրատնտեսական համագործակցության ոլորտում արձանագրված դրական տեղաշարժը, որի շարունակակա­նությունն ապահովելու համար պետք է օգտագործենք մեր ողջ ներուժը: Ամփոփելով խոսքս՝ կարող եմ նշել, որ նիստն անցավ, ինչպես միշտ, փոխըմբռնման և կառուցողական մթնոլորտում: Մենք գոհ ենք կատարված աշխատանքով և ձեռք բերված պայմանավորվածություններով, որոնք ունեն անմիջական կիրառական նշանակություն մեր երկրների տնտեսությունների համար: Վստահ եմ, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հաջողությամբ կիրականացվեն»:
Իր հերթին, պարոն Սոկոլովը նշել է. «Մեր աշխատանքն իրականացվում է բացառապես բաց, ինչպես հարիր է իսկական բարեկամներին, գործընկերներին: Այն բոլոր շփումները, աշխատանքները, որոնք իրականացվում են մեր միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում՝ խոսում է այն մասին, որ սա իսկապես օպերատիվ համաձայնեցման, բոլոր հարցերի լուծման և համատեղ գործողությունների արդյունավետ մեխանիզմ է: Ոչ միայն հանձնաժողովի նիստերը, այլ նաև համանախագահների, աշխատանքային խմբերի ղեկավարների, հանձնաժողովի անդամների հանդիպումներն անցկացվում են պարբերաբար և դա օրինակելի է, քանի որ կապերը շատ սերտ են և իսկապես աշխատանքային: Դա թույլ է տալիս օպերատիվ կերպով լուծել բոլոր հարցերը, և արդյունքները խոսում են իրենք իրենց մասին: Այս տարվա ընթացքում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 10 տոկոսով՝ հասնելով 450 մլն դոլարի, հայկական ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան ավելացել է մի քանի անգամ, անցնելով 125 մլն դոլարի շեմը, և ակնհայտ է, որ չնայած արտաքին տնտեսական և քաղաքական լարված իրավիճակին՝ Ռուսաստանը եղել և մնում է Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերը: Մեր այսօրվա նիստի օրակարգն ընդգրկել է հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես միշտ հիմնական ուշադրությունը դարձվել է էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարման, հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնմանը: Մենք ամփոփեցինք միջկառավարական հանձնաժողովի նախորդ որոշումները, իսկ դրանք քիչ չեն, 16-րդ նիստի արձանագրությունում եղել է որոշումների գրեթե 60 կետ և դրանցից շատերն իրականացվել են, ինչը լրացուցիչ ազդակ է հաղորդել մեր հարաբերություններին: Այդպես պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մատակարարվող ռուսական գազի գնի նվազեցման, Հայաստանին առանց մաքսատուրքերի նավթամթերքների ապահովման հարցում, լուծվել են Վերին Լարսի անցակետում հատուկ ուղեգծի հատկացման կազմակերպման հարցերը, անցկացվել է ոուս-հայկական միջտարածաշրջանային 4-րդ ֆորումը, Հայաստանում ստեղծվել է հայ-ռուսական հումանիտար համագործակցության արագ արձագանքման կենտրոն: Իհարկե կյանքն առաջ է ընթանում, մենք մեր առջև նոր խնդիրներ ենք առաջադրել, նոր ստորագրեցինք միջկառավարական հանձնաժողովի 17-րդ նիստի արձանագրությունը, որով մի շարք հանձնարարականներ են տրվել կողմերի գերատեսչություններին և իհարկե այդ հանձնարարականների կատարման ընթացքը կլինի հանձնաժողովի համանախագահների հատուկ վերահսկողության ներքո»:

По результатам заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Армения и РФ приняли совместное заявление
По результатам заседания межправительственной комиссии по экономическому
сотрудничеству Армения и РФ приняли совместное заявление
После заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и РФ, сопредседатели межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и РФ премьер-министр Армении Овик Абрамян и министр транспорта РФ Максим Соколов выступили с совместным заявлением для прессы. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
В своем слове премьер-министр Армении Овик Абрамян еще раз поблагодарил министра транспорта РФ Максима Соколова за теплый прием. «Только что завершилось 17-е заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и РФ. Мы с г-ном Соколовым подписали протокол заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и РФ, в котором подведены итоги работы межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству за прошлый год, а также намечены задачи на будущее. Заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и РФ является важным событием в отношениях между обеими странами. Были обсуждены вопросы сотрудничества в области экономики, энергетики, транспорта и инфраструктур, сельского хозяйства и пр., использования научно-технических и инновационныхфакторов, гуманитарные и культурные связи и т.д. Мы констатировали положительную динамику в армяно-российском торгово-экономическом сотрудничестве. Мы довольны проведенной работой и достигнутыми договоренностями. Уверен, что они будут осуществленны успешно», - сказал премьер-министр Армении Овик Абрамян.
В свою очередь, Максим Соколов отметил, что  они работали исключительно открыто, как полагается друзьям, партнерам. Все проводимые работы свидетельствуют об оперативности и эффективности совместных решений. «Не только заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и РФ, но и периодические встречи рабочих групп, руководителей, сопредседателей, позволяют организовать   оперативность и эффективность совместных решений и проводимых действий. За этот год товарооборот между Арменией и РФ выро на 10% и достиг 450 млн долларов, экспорт армянских товаров в РФ вырос в несколько раз, достигнув порога 125 млн долларов, и, несмотря на внешнеполитическую напряженность и экономические факторы, РФ является главным экономическим партнером Армении. Мы подвели итоги работы межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству за прошлый год, составили протокол, включающий почти 60 пунктов, многие из которых уже осуществлены, а это немало. Были достигнуты договоренности о снижении тарифов на газ, поставляемый Армении из РФ, был решен вопрос о выделении особой линии для транспортировок через Верхний Ларс и пр.
Мы поставили перед собой новые задачи и подписали протокол 17-го заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и РФ, в котором ряду ведомств обеих стран были даны задания, исполнение которых будет под контролем  межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и РФ»,- сказал он.