«Տան մյուս կողմը». ֆիլմ` թրքուհու հոգում Ցեղասպանություն վերապրածի ու Ցեղասպանություն ժխտողի պայքարի մասին
«Տան մյուս կողմը». ֆիլմ` թրքուհու հոգում Ցեղասպանություն վերապրածի ու
Ցեղասպանություն ժխտողի պայքարի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանությունը չավարտվեց 1918 թվականին, այն շարունակվում է սերնդեսերունդ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի խաղարկային ֆիլմերի մրցույթին ներկայացված «Տան մյուս կողմը» ֆիլմի ռեժիսոր Նարե Մկրտչյանը:
Ֆիլմը պատմում է մի թրքուհու մասին, ով 2015 թվականին պարզում է, որ իր մեծ մայրը ցեղասպանությունը վերապրողներից մեկն է, և որոշում է մեկնել Հայաստան՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Նրա ներսում միշտ պայքարում են Ցեղասպանություն վերապրածն ու Ցեղասպանություն ժխտողը: «Իմ տատիկն ու պապիկն են վերապրել ցեղասպանությունը, եւ այդ թեման շատ մոտ է սրտիս: Թեեւ ապրում եմ Լոս Անջելեսում, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ անպայման ուզում էի մի ֆիլմ նկարահանել: Փորձեցի գտնել թուրք մեկին, պատմել նրա մասին, ով պարզվում է ունի հայի արյուն: Ինձ համար հետաքրքիր էր այդ ներքին կոնֆլիկտը: Կարծում եմ՝ դա գալիս է նրանից, որ հենց իմ ընտանիքում կա երկու պատմություն. տատիկիս թուրքերը փրկել են, իսկ պապիկիս ընտանիքի բոլոր անդամներին սպանել: Ահա այդ լավ եւ վատ թուրքի կոնֆլիկտն է»,-ասաց Նարե Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով՝ կարեւորը երկու ազգերի միջեւ մարդկային երկխոսության հաստատումն է: «Ֆիլմով փորձում էի արթնացնել մարդկային սրտեր, սակայն հասկացա, որ իրականությունը տխուր է: Մենք իրականում շատ փոքր քայլ ենք առաջ գնացել, երկու ազգերի միջեւ այդ փոփոխությունը չի գալու նախագահներից, այլ այն մարդկանցից, ովքեր Հրանտ Դինքի մահից հետո դուրս եկան փողոց եւ ասացին՝ մենք բոլորս Հրանտ Դինքն ենք, մենք բոլորս հայ ենք: Որպես հայ` կարեւոր է սկսել երկխոսությունը մարդկային լեզվով»,-եզրափակեց ռեժիսորը:
Երևանում ծնված ռեժիսոր Նարե Մկրտչյանը Լոս Անջելես է տեղափոխվել 15 տարի առաջ: Սովորելով համաշխարհային կինոյի ներկայացուցչական դպրոցներից մեկում՝ USC School of Cinematic Arts հանրահայտ կինոդարբնոցում` Նարե Մկրտչյանն այս տարիների ընթացքում նկարահանել է ավելի քան 60 կարճամետրաժ ֆիլմ:

“The Other Side of Home” –Movie about inner Genocide Survivor and Genocide denier struggle of Turkish woman
“The Other Side of Home” –Movie about inner Genocide Survivor and Genocide denier struggle of
Turkish woman
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. The Genocide did not end in 1918, it is continuing generations after generations, said Nare Mkrtchyan, director of the “The Other Side of Home” movie, which is presented at the feature film competition of “Golden Apricot” international film festival.
The movie tells the story of the Turkish woman, who in 2015, learns about her grandmother being a Genocide survivor, and decides to depart to Armenia to take part in the commemorative events of the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The Genocide Survivor and Genocide Denier are constantly struggling inside of her.
“My grandmother and grandfather survived the Genocide, and this is very close to my heart. Although I live in Los Angeles, by all means I wanted to make a movie ahead of the 100th anniversary of the Genocide. I tried to find someone Turkish, tell his story, who turns out has Armenian blood. That inner struggle was interesting for me. I think this is because there are two stories in my own family – Turks saved my grandmother, but killed the entire family of my grandmother. This is the conflict of the good and bad Turk”, Nare Mkrtchyan said.
According to her, the important thing is to establish human dialogue between the two nations.
Director Nare Mkrtchyan was born in Yerevan, and relocated to Los Angeles 15 years ago. She studied in the prestigious USC School of Cinematic Arts, and made more than 60 short films during that time.