Հակամարտության լուծումը չի կարող վտանգել ԼՂ անկախությունն ու նրա ժողովրդի անվտանգությունը. պատգամավոր
Հակամարտության լուծումը չի կարող վտանգել ԼՂ անկախությունն ու նրա ժողովրդի
անվտանգությունը. պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը կարծում է` ռուս-թուրքական հարաբերությունների մերձեցումն ու Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունն անպայմանորեն պետք չէ կապել իրար: «Երեք օր առաջ Ալիևը նորից կրկնեց այն թեզը, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը պետք է լինի բացարձակապես փուլային տարբերակով, ոչ թե փաթեթային ու ԼՂ կարգավորման միակ տարբերակը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանումն է, ԼՂՀ ներառումը, իրենց ասած, բարձր կարգավիճակով Ադրբեջանի տարածքում: Ըստ էության ժամանակն անցնում է, բայց Ադրբեջանի մոտ ոչ մի բան չի փոխվում»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց պատգամավորը:
Գագիկ Մինասյանը նկատեց, որ 90-ականների վերջից մի քանի առաջարկություններ են եղել, որոնց մի մասի շուրջ բանակցություններ են ընթացել, բանակցված փաստաթղթերից ոչ մեկը համաձայնեցված փաստաթուղթ չի դառել, բայց Մադրիդից հետո միայն փաթեթային լուծման մասին է խոսվում ու դրա առանցքային խնդիրը Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրացումն է: «Ալիևի հայտարարությունը որոշ վերլուծաբանների կողմից մեկնաբանվեց, որ Լավորվի առաջարկությունների հիման վրա է արվում` կարծելով, թե ԼՂ կարգավորման հարցը եղել է ռուս-թուրքական մերձեցման կետերից մեկը: Այն մոտեցումը, որ դրսևորում է Ադրբեջանն Ալիևի շուրթերով, նորություն չէ, ու պետք չէ անպայմանորեն կապել վերջին զարգացումների հետ: Ամեն դեպքում` մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած զարգացումների: Մենք պետք է պատրաստ լինենք պաշտպանելու մեր պետական ու ազգային շահերը` անկախ նրանից, թե որ պետությունն ինչ ներքին խնդիրներ ունի լուծելու»,-հավելեց բանախոսը:
Գագիկ Մինասյանը համոզմունք հայտնեց, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի կողմից արվող կարգավորմանն ուղղված առաջարկը կլինի հետագա քայլը դեպի խնդրի արդարացի լուծումը: «Սա այն հարցն է, որտեղից կարելի է հասկանալ, թե արդյոք ռուս-թուրքական հարաբերությունների ջերմացումն իր մեջ ներառել է Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման էլեմենտը, թե ոչ: Եթե ներառել է, ապա առաջարկությունների մեջ սպասելի են Կազանյան փաստաթղթից տհաճ տարբերակներ, իսկ եթե ոչ` պետք է ակնկալենք դրական, ավելի կառուցողական, 5 հայտարարությունների ոգով, առաջ գնացող առաջարկներ»,-հայտնեց ՀՀԿ-ական պատգամավորը:
Բանախոսի կողմից նշված տհաճ տարբերակ լինելու դեպքում Հայաստանը համարժեք քայլեր կձեռնարկի, որպեսզի բանակցային գործընթացը գնա այն հունով, որով ընթացել է վերջին 20 տարում: «Հայկական կողմը հետամուտ է տարիների ընթացքում քայլ առ քայլ, միջազգային կարծիքին համահունչ ղարաբաղյան հարցի արդարացի լուծմանը: Դա չի կարող լինել համարժեք փոխզիջումային դաշտից դուրս և չի կարող վտանգել ԼՂ անկախությունն ու նրա ժողովրդի անվտանգությունը»,-եզրափակեց պատգամավորը:

Решение конфликта не может ставить под угрозу безопасность Нагорного Карабаха и его народа: депутат НС Армении
Решение конфликта не может ставить под угрозу безопасность Нагорного Карабаха и его
народа: депутат НС Армении
Депутат Национального Собрания Армении Гагик Минасян считает, что сближение российско-турецких отношений и последнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева не обязательно должны быть связаны между собой.
«Три дня назад Алиев снова повторил свой тезис о том, что урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно происходить исключительно поэтапно, а не пакетно, и единственный вариант урегулирование вопроса – сохранение территориальной целостности Азербайджана, включение Нагорного Карабаха, по их словам, в состав Азербайджана с высоким статусом. По существу, время проходит, но у Азербайджана ничего не меняется», - как сообщает Арменпресс, сказал депутат.
Минасян отметил, что с конца 90-ых гг. было несколько предложений, вокруг некоторых из которых состоялись переговоры, ни один из переговоренных документов не стал согласованным документом, но после Мадрида говорится только о пакетном решении и стержневым элементом этого пакета является реализация народом Нагорного Карабаха права на самоопределение.
«Некоторые аналитики прокомментировали заявление Алиева, что они сделаны на основе предложений Лаврова (главы МИД РФ – ред.), посчитав, что вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта был одним из пунктов сближения российско-турецких отношений.
Подход, который озвучивает Алиев, не новый, и не надо обязательно его связывать с последними событиями. В любом случае, мы должны быть готовы к любым развитиям. Мы должны быть готовы защищать наши государственные и национальные интересы, независимо от того, какая страна и какие проблемы решает», - добавил депутат.
Он выразил уверенность в том, что предложение главы МИД РФ Сергея Лаврова по урегулированию нагорно-карабахского конфликта станет следующим шагом к справедливому решению вопроса.
«Это тот вопрос, где можно понять, потепление российско-турецких отношений включало в себя элемент Нагорного Карабаха или нет. Если включало, то в предложениях можно ожидать неприятные варианты из Казанского документа, а если нет, то можно ожидать положительные, более конструктивные предложения в духе 5 заявлений (сопредседателей Минской группы ОБСЕ – ред.)», - сказал Минасян.
В случае отмеченных неприятных вариантов Армения примет соответствующие шаги, чтобы переговорный процесс шел тем руслом, которым он шел в последние 20 лет.
«Армянская сторона привержена справедливому решению карабахского вопроса шаг за шагом в соответствии с позицией международного сообщества. Оно не может быть вне поля соразмерного компромисса и не может ставить под угрозу безопасность Нагорного Карабаха и его народа», - заключил депутат.