Հակամարտության լուծումը չի կարող վտանգել ԼՂ անկախությունն ու նրա ժողովրդի անվտանգությունը. պատգամավոր
Հակամարտության լուծումը չի կարող վտանգել ԼՂ անկախությունն ու նրա ժողովրդի
անվտանգությունը. պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը կարծում է` ռուս-թուրքական հարաբերությունների մերձեցումն ու Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունն անպայմանորեն պետք չէ կապել իրար: «Երեք օր առաջ Ալիևը նորից կրկնեց այն թեզը, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը պետք է լինի բացարձակապես փուլային տարբերակով, ոչ թե փաթեթային ու ԼՂ կարգավորման միակ տարբերակը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանումն է, ԼՂՀ ներառումը, իրենց ասած, բարձր կարգավիճակով Ադրբեջանի տարածքում: Ըստ էության ժամանակն անցնում է, բայց Ադրբեջանի մոտ ոչ մի բան չի փոխվում»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց պատգամավորը:
Գագիկ Մինասյանը նկատեց, որ 90-ականների վերջից մի քանի առաջարկություններ են եղել, որոնց մի մասի շուրջ բանակցություններ են ընթացել, բանակցված փաստաթղթերից ոչ մեկը համաձայնեցված փաստաթուղթ չի դառել, բայց Մադրիդից հետո միայն փաթեթային լուծման մասին է խոսվում ու դրա առանցքային խնդիրը Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրացումն է: «Ալիևի հայտարարությունը որոշ վերլուծաբանների կողմից մեկնաբանվեց, որ Լավորվի առաջարկությունների հիման վրա է արվում` կարծելով, թե ԼՂ կարգավորման հարցը եղել է ռուս-թուրքական մերձեցման կետերից մեկը: Այն մոտեցումը, որ դրսևորում է Ադրբեջանն Ալիևի շուրթերով, նորություն չէ, ու պետք չէ անպայմանորեն կապել վերջին զարգացումների հետ: Ամեն դեպքում` մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած զարգացումների: Մենք պետք է պատրաստ լինենք պաշտպանելու մեր պետական ու ազգային շահերը` անկախ նրանից, թե որ պետությունն ինչ ներքին խնդիրներ ունի լուծելու»,-հավելեց բանախոսը:
Գագիկ Մինասյանը համոզմունք հայտնեց, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի կողմից արվող կարգավորմանն ուղղված առաջարկը կլինի հետագա քայլը դեպի խնդրի արդարացի լուծումը: «Սա այն հարցն է, որտեղից կարելի է հասկանալ, թե արդյոք ռուս-թուրքական հարաբերությունների ջերմացումն իր մեջ ներառել է Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման էլեմենտը, թե ոչ: Եթե ներառել է, ապա առաջարկությունների մեջ սպասելի են Կազանյան փաստաթղթից տհաճ տարբերակներ, իսկ եթե ոչ` պետք է ակնկալենք դրական, ավելի կառուցողական, 5 հայտարարությունների ոգով, առաջ գնացող առաջարկներ»,-հայտնեց ՀՀԿ-ական պատգամավորը:
Բանախոսի կողմից նշված տհաճ տարբերակ լինելու դեպքում Հայաստանը համարժեք քայլեր կձեռնարկի, որպեսզի բանակցային գործընթացը գնա այն հունով, որով ընթացել է վերջին 20 տարում: «Հայկական կողմը հետամուտ է տարիների ընթացքում քայլ առ քայլ, միջազգային կարծիքին համահունչ ղարաբաղյան հարցի արդարացի լուծմանը: Դա չի կարող լինել համարժեք փոխզիջումային դաշտից դուրս և չի կարող վտանգել ԼՂ անկախությունն ու նրա ժողովրդի անվտանգությունը»,-եզրափակեց պատգամավորը:

Armenian MP: Conflict settlement must not be at the expense of Nagorno Karabakh’s independence or security of its people
Armenian MP: Conflict settlement must not be at the expense of Nagorno Karabakh’s
independence or security of its people
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. MP Gagik Minasyan thinks that the normalization of Russian-Turkish relations and the recent announcement of the Azerbaijani president are not necessarily linked to each other. “3 days ago Aliyev once again reiterated the thesis that Nagorno Karabakh conflict settlement must be carried out only through a step-by-step approach, ruling out the package settlement option, declaring that the only option for Nagorno Karabakh conflict settlement is the preservation of Azerbaijan’s territorial integrity and incorporation of Karabakh into Azerbaijan, as they usually say, granting it a high status. In fact time passes but nothing changes in Azerbaijan’s position”, “Armenpress” reports the MP saying.
“Some analysts interpret Aliyev’s announcement as based on Lavrov’s proposals, thinking that the issue of Nagorno Karabakh conflict settlement was one of the conditions for the normalization of Russian-Turkish relations. The stance demonstrated by Azerbaijan is nothing new, and it should not be necessarily linked with the recent developments. Anyway, we have to be ready to any development. We must be ready to defend our state and national interests, irrespective of some countries having domestic problems to be solved”, the MP added.
Gagik Minasyan added that based on Lavrov’s proposals it will be possible to understand if Russian-Turkish rapprochement includes the element of Nagorno Karabakh conflict settlement. “If it is so, the unpleasant options enshrined in the Kazan document should be expected to reemerge, if no, we can expect positive and more constructive proposals”, the MP representing the ruling party said.
The speaker clarified that if the unpleasant options reemerge, Armenia will take relevant measures to lead the negotiations in the way they went on during the last 20 years. “The settlement cannot be based on not tantamount mutual concessions and cannot endanger the independence of Nagorno Karabakh or the security of its people”, the MP concluded.