Ամերիկահայ գործիչները հանդիպումներ են ունեցել ԱՄՆ ԱԱԽ-ում և պետդեպարտամենտում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցերից հետո Ամերիկայի հայկական համագումարի խորհրդի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը և Վան Գրիգորյանը Վաշինգտոնում հանդիպումներ են ունեցել ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդում և պետդեպարտամենտում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀՀ մամուլի բաժնից, Բարսամյանն ու Գրիգորյանն իրենց հանդիպումներում բարձրացրել են Ադրբեջանի շարունակական ռազմատենչ քաղաքականության խնդիրը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանի կողմից խաղաղ քաղաքացիական բնակչության դեմ կիրառած ռազմական ուժին և շեշտվել է, որ առանց նման քաղաքականության դադարեցման հնարավոր չի լինի ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի տևական կարգավորում:
«Չնայած անհավատալի մարտահրավերների՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը շարունակում է բարգավաճել և ամուր լինել: Նրանք արժանի են մեր աջակցությանը և հակամարտության ցանկացած կարգավորում պետք է ներառի իրենց ևս, քանի որ հենց իրենք են, որ ուղղակիորեն սպառնալիքի տակ են և իրենք էլ կրելու են ցանկացած լուծման հետևանքները»,- նշել են ԱՀՀ խորհրդի համանախագահները:
Հանդիպումներում անդրադարձ է կատարվել նաև թուրքական իշխանությունների կողմից Դիարբեքիրում հայկական եկեղեցու բռնազավթման հարցին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրվող ամերիկյան աջակցության հնարավոր աճին՝ կապված հետպատերազմական վերկանգնման աշխատանքների հետ:

American-Armenian officials hold meetings at US National Security Council and State Department
YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. Armenian Assembly of America Board of Trustees Co-Chairs Anthony Barsamian and Van Krikorian, having returned from an official visit to Armenia and Nagorno Karabakh, held a series of meetings with senior White House officials to discuss ongoing developments in the region, press service of the Armenian Assembly of America informed “Armenpress”.
During their meetings at the National Security Council and the State Department, the Co-Chairs raised the Assembly's ongoing concerns regarding Azerbaijan's war in April against Armenia and Nagorno Karabakh and the barbaric attacks against civilians.
"As long as Azerbaijan continues its intransigence and attacks innocent civilians, there can be no lasting resolution," stated the Assembly Co-Chairs. "Despite the incredible challenges, the people of Nagorno Karabakh continue to flourish and stand strong. They deserve our support, and any solution to the conflict must include them because they are the ones directly threatened and have to live with the consequences," the Co-Chairs added.
Additional concerns were raised with respect to the treatment of minority communities in Turkey as well as the confiscation of the Armenian Church by the Turkish authorities in Diyarbakir. The Assembly Co-Chairs also stressed the need for U.S. assistance to Nagorno Karabakh to help in the aftermath of the war.