Ամերիկահայ գործիչները հանդիպումներ են ունեցել ԱՄՆ ԱԱԽ-ում և պետդեպարտամենտում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցերից հետո Ամերիկայի հայկական համագումարի խորհրդի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը և Վան Գրիգորյանը Վաշինգտոնում հանդիպումներ են ունեցել ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդում և պետդեպարտամենտում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀՀ մամուլի բաժնից, Բարսամյանն ու Գրիգորյանն իրենց հանդիպումներում բարձրացրել են Ադրբեջանի շարունակական ռազմատենչ քաղաքականության խնդիրը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանի կողմից խաղաղ քաղաքացիական բնակչության դեմ կիրառած ռազմական ուժին և շեշտվել է, որ առանց նման քաղաքականության դադարեցման հնարավոր չի լինի ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի տևական կարգավորում:
«Չնայած անհավատալի մարտահրավերների՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը շարունակում է բարգավաճել և ամուր լինել: Նրանք արժանի են մեր աջակցությանը և հակամարտության ցանկացած կարգավորում պետք է ներառի իրենց ևս, քանի որ հենց իրենք են, որ ուղղակիորեն սպառնալիքի տակ են և իրենք էլ կրելու են ցանկացած լուծման հետևանքները»,- նշել են ԱՀՀ խորհրդի համանախագահները:
Հանդիպումներում անդրադարձ է կատարվել նաև թուրքական իշխանությունների կողմից Դիարբեքիրում հայկական եկեղեցու բռնազավթման հարցին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրվող ամերիկյան աջակցության հնարավոր աճին՝ կապված հետպատերազմական վերկանգնման աշխատանքների հետ:

Армянские деятели провели встречи в СБ и Госдепе США
После поездок  в Армению и НКР  сопредседатели  Совета АНКА Энтони Барсамян и Ван Григорян в Вашингтоне провели встречи в СБ и Госдепе США.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Совета АНКА, в ходе своих встреч Энтони Барсамян и Ван Григорян подняли вопрос о неослабевающей агрессивной  политике Азербайджана.
Разговор шел также о применении Азербайджаном военной  силы в отношении мирного населения, и особо было подчеркнуто, что если не  остановить подобную политику, то установление  длительного мира в НКР не представляется возможным.
«Несмотря на все вызовы, арцахский  народ все больше процветает и крепнет. Они достойны нашей поддержки, и они должны быть включены в любой  формат урегулирования, ибо именно на них висит непосредственная угроза, и они будут нести любые  последствия», - сказали Энтони Барсамян и Ван Григорян.
В ходе беседы рассматривался и вопрос захват турецкими властями армянской церкви в Диарбекире. Рассматривался и вопрос возможного увеличения  американской  помощи, предоставляемой  для  ликвидации последствий войны.