Ոստիկանության գնդապետ Վանոյանին հիշելու են որպես նվիրված հոր և պարտաճանաչ ոստիկանի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զինված խմբի հարձակման հետևանքով զոհված ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանին վերջին հրաժեշտը տվեցին հարազատները, ընկերները, ոստիկան գործընկերները, ինչպես նաև ԱԺ պատգամավորներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` 49 տարեկանում կյանքից հեռացած գնդապետին ճանաչողները հիշելու են որպես ընտանիքի նվիրված հոր, սիրելի զավակի և պարտաճանաչ ոստիկանի:
Գործընկեր Ալբերտ Սարգսյանի խոսքով` Արթուր Վանոյանը դրական անձնավորություն էր, ով որքան էլ առաջընթաց ունեցավ կարիերայում, միևնույնն է իր աշխատակիցներին հորդորեց առաջին հերթին լինել մարդ, հետո ոստիկան:
«Արթուր Վանոյանը, ինչպես և բոլորս, երազում էր լավ, արժանապատիվ, գեղեցիկ, կապույտ երկնքով Հայաստանի մասին: Այստեղ հավաքվածներն էլ նույնն են ցանկանում, որ խաղաղություն լինի, աշխատեն ու արժանապատիվ ապրեն»,-ասաց մեր զրուցակիցը: Նա շեշտեց. «Վանոյանն ընտանիքի լավ հայր էր, լավ զավակ, ցավում եմ, որ անցյալով եմ խոսում նրա մասին, այսպիսի բան չպիտի լիներ»:
Հանգուցյալի նախկին հրամանատար, գնդապետ Արթուր Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ Վանոյանը ծառայությունը լեյտենանտից մինչև գնդի հրամանատարի տեղակալ իր հետ է անցել: «Նա համակարգի լավագույն տղաներից մեկն էր, պարտաճանաչ, վստահելի, ոչ մի անգամ չէր երկնչում հանցագործի առաջ, իր նման տղաներ շատ քիչ են մնացել: Նա չհանձնվեց, եթե հանձնվեր, երևի ես իրեն չճանաչեի»,-ասաց Խաչատրյանը:
Կատարվածի վերաբերյալ իր վրդովմունքն արտահայտելով` ոստիկանության պաշտոնյան նկատեց, որ Վանոյանի մահը մղվում է հետին պլան, քանի որ ամբողջ ազգի վրա են կրակել: «Եթե այսօր կրակում են պետականության վրա, վաղը կկրակեն բոլորիս վրա, եթե ունենք պետականության, պետք է սրբորեն պահպանենք այն»,-նշեց նա:
Արթուր Վանոյանը Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակային գնդի հրամանատարի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ էր, զոհվել է հուլիսի 17-ին ծառայողական պարտականությունները կատարելիս: Արթուր Վանոյանը ծնվել է 1967 թվականին: Ավարտել է Հայկական գյուղատնտեսական ակադեմիան և ՌԴ ՆԳՆ կառավարման ակադեմիան: Ծառայությունը ոստիկանության մարմիններում սկսել է 1995 թվականին՝ անցնելով օպերլիազորից ՊՊԾ գնդի հրամանատարի տեխնիկայի գծով տեղակալի ծառայողական ուղին: Գերազանց ծառայության համար արժանացել է երկու տասնյակ խրախուսանքների: Ամուսնացած էր, ուներ երեք երեխա:

Полковника полиции Ванояна будут помнить как хорошего отца семейства и порядного полицейского
В Ереване попрощались с погибшим в результате вооруженного нападения полковником полиции Армении Артуром Ванояном. На панихиде по полковнику присутствовали родственники, друзья, коллеги, а также депутаты Национального Собрания Армении. Как сообщает Арменпресс, люди, которые знали 49-летнего полковника, будут помнить его как хорошего отца семейства, любимого сына и порядного полицейского.
Бывший начальник Ванояна, полковник Артур Хачатрян сообщил, что служба Ванояна от лейтенанта до полковника прошла с ним. «Он был одним из лучших в нашей системе: пунктуальный, надежный, таких, как он, мало», - сказал Хачатрян.
Он выразил свое негодование в связи с произошедшим. По его словам, смерть Ванояна отходит на второй план, так как стреляли в целую нацию. «Если сегодня стреляют в государственность, то завтра будут стрелять во всех нас. Если у нас есть государственность, то мы должны свято охранять его», - сказал Хачатрян.
Утром 17 июля группа вооруженных лиц взяла в заложники ограниченное число сотрудников полиции, требуя за них освободить Жирайра Сефиляна, арестованного около месяца назад по обвинению в организации незаконного приобретения, передачи и хранения группой лиц оружия и боеприпасов. В ходе исполнения своих служебных обязанностей 17 июля погиб заместитель командира полка патрульно-постовой службы управления по городу Еревану полиции Армении, полковник полиции Артур  Ваноян, ранены полковник Арам Ованнисян, подполковник Грач Хостегян, ефрейтор Гагик Мкртчян. В заложниках у вооруженной группы находится 5 человек.