Գալուստ Սահակյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Քուվեյթի դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 26-ին ընդունել է ՀՀ-ում Քուվեյթի Պետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բասսամ Մուհամմադ Ալ Քաբանդիին, ով Հայաստանի Հանրապետությունում ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով դեսպանին՝ Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել նրա գործունեությունը Հայաստանում եւ նշել, որ նրա աշխատանքի շնորհիվ դրական տեղաշարժեր են արձանագրվել հայ-քուվեյթյան հարաբերություններում: ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ վերջին տարիներին բավականին ակտիվացել է երկու պետությունների միջեւ առկա երկխոսությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի առավել ամրապնդումը, ինչպես նաեւ մի շարք ոլորտներում համագործակցության զարգացումը: Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Քուվեյթի միջեւ առկա բարեկամական հարաբերությունները կշարունակվեն զարգանալ նաեւ նոր դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում:
Բասսամ Մուհամմադ Ալ Քաբանդին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության եւ տարիներ տեւած արդյունավետ համագործակցության համար, նշել է, որ Հայաստանից գնում է լավ հիշողություններով:
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ դեսպանը վստահեցրել է, որ դրանք հաստատուն հիմքերի վրա են եւ շարունակում են զարգանալ: Բասսամ Մուհամմադ Ալ Քաբանդին նույնպես կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումն ու մի շարք ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվել են բարեկամական խմբերի աշխատանքը, երկկողմ շփումները, առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացումը:

Parliament Speaker holds farewell meeting with Ambassador of Kuwait to Armenia
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. Armenian Parliament Speaker Galust Sahakyan on July 26 received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kuwait Bassam M. Alqabandi whose diplomatic mission comes to its end in Armenia, press service of the Parliament informed “Armenpress”.
Welcoming the Ambassador Galust Sahakyan highly appreciated his activity in Armenia and said due to his work the Armenian-Kuwaiti relations achieved progress. The Parliament Speaker highlighted that in recent years the existing dialogue between the two states more intensified. He stressed the importance of the strengthening of the inter-parliamentary ties between the two states, as well as the development of cooperation in a number of fields. Galust Sahakyan expressed hope the existing friendly relations between Armenia and Kuwait will continue developing during the new Ambassador’s tenure in Armenia.
The Ambassador of Kuwait expressed gratitude for the warm reception and the productive cooperation, and said he leaves Armenia with warm memories.
Referring to the bilateral relations, the Ambassador ensured that they continue developing. He also stressed the importance of deepening the inter-parliamentary cooperation and the implementation of joint projects in a number of fields.
At the meeting the sides underscored the activity of the friendship groups, the bilateral contacts, the development of the trade-economic cooperation.
At the end of the meeting the Parliament Speaker wished the Ambassador success in his further activities.