Հաագայի միջազգային դատարանն առաջին անգամ մշակույթի հուշարձանների ոչնչացման գործ է քննում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաագայի միջազգային քրեական դատարանը (ՄՔԴ) օգոստոսի 22-ին սկսել Է ծայրահեղական Ահմադ ալ Ֆաքի ալ Մահդիի գործի քննությունը, որը մեղադրվում Է 2012 թվականին Մալիում մշակույթի հուշարձանների ոչնչացման մեջ, ինչը պատերազմական հանցագործություն Է համարվում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դեռ նոր սկսված դատական լսումներն արդեն պատմական են դարձել: Նախ, մինչ այժմ ՄՔԴ-ն երբեք այդօրինակ գործեր չԷր քննել եւ, երկրորդ՝ առաջին իսկ նիստի ընթացքում մեղադրյալն ընդունել Է իր մեղքը, մինչդեռ նման բան չի եղել Հաագայի տրիբունալի գոյության 14 տարվա ընթացքում:
Ինչպես նշել Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությունը, խոստովանելով կատարածը, ալ Մահդին հայտարարել Է, որ «խորապես ափսոսում Է եւ տառապում» իր գործողությունների պատճառով: Նա նաեւ հորդորել Է ամբողջ աշխարհի մուսուլմաններին՝ չկրկնել իր սխալները, քանի որ «դրանք ոչ մի բարիք չեն բերի մարդկությանը»:
Ալ Մահդին «Անսար ադ Դին» ահաբեկչական խմբավորման անդամ Էր, որը «Իսլամական Մաղրիբի երկրներում Ալ Քաիդա»-ի ճյուղավորումն Է: Մեղադրող կողմի վարկածով նա գլխավորում Էր զինյալների այն խումբը, որը 2012 թվականի ամռանն ինը դամբարան քանդեց Մալիի Տիմբուկտու քաղաքում, ինչպես նաեւ տեղի մզկիթի դարպասները:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը օգոստոսի 22-ին ողջունել Է Հաագայում դատավարության սկսվելը: Այդ մասին Նյու Յորքում լրագրողներին հայտնել Է նրա պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը: «Միջազգային քրեական դատարանն առաջին անգամ քննում Է մի գործ, որն ամբողջովին նվիրված Է մշակույթի օբյեկտների վրա կանխամտածված հարձակումներին, ինչը պատերազմական հանցագործություն Է»,-հիշեցրել Է նա: Դյուժարիկի խոսքով՝ այդ աղմկալի դատավարությունը հասարակության ուշադրությունը կդարձնի ավելի ու ավելի տագնապալի այն երեւույթի վրա, երբ «միտումնավոր մշակութային ժառանգություն Է ոչնչացվում զինված հակամարտությունների պայմաններում», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Международный суд в Гааге впервые рассматривает дело об уничтожении памятников культуры
Международный уголовный суд (МУС) в Гааге начал в понедельник рассмотрение дела экстремиста Ахмада аль-Факи аль-Махди, который обвиняется в уничтожении памятников культуры в Мали в 2012 году, что считается военным преступлением, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс. Едва начавшись, судебные слушания сразу же вошли в историю. Во-первых, до сих пор МУС никогда не рассматривал подобные дела, а во-вторых, в ходе первого же заседания обвиняемый признал свою вину, чего не случалось за 14 лет существования гаагского трибунала.
Как сообщило агентство Associated Press, сознавшись в содеянном, аль-Махди заявил, что "глубоко сожалеет и страдает" из-за своих действий. Он также призвал мусульман всего мира не повторять его ошибок, так как "они не принесут никакого добра человечеству".
Аль-Махди был членом террористической группировки "Ансар ад-Дин", являющейся ответвлением "Аль-Каиды в странах исламского Магриба". По версии обвинения, он возглавлял группу боевиков, которая летом 2012 года разрушила девять мавзолеев в малийском городе Тимбукту и ворота местной мечети.
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун в понедельник приветствовал начало судебного процесса в Гааге, сообщил журналистам в Нью-Йорке его официальный представитель Стефан Дюжаррик. "Международный уголовный суд впервые разбирает дело, целиком посвященное преднамеренным нападениям на предметы культуры, что является военным преступлением", - напомнил он. По его словам, этот громкий процесс привлечет внимание общественности к "все более тревожной тенденции, заключающейся в целенаправленном уничтожении культурного наследия в условиях вооруженных конфликтов".