Երկիր մոլորակի բնակչությունը 10 միլիարդի կհասնի 2053 թվականին. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկիր մոլորակի բնակչության թիվը 10 միլիարդի կհասնի արդեն 2053 թվականին, բայց ըստ որում Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի բնակիչների թիվը կկրճատվի 7,9 եւ 9 միլիոնով, իսկ Ճապոնիայում՝ «ռեկորդային» 24,7 միլիոնով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Վաշինգտոնի Բնակչության թվաքանակի բյուրոն (PRB):
«Չնայած ամբողջ մոլորակում ծնելիության հաճախականության ընդհանուր նվազմաը, Երկրի բնակչության աճի արագությունը կմնա բարձր մակարդակում, որը կբավականացնի 10 միլիարդի նշագծին «հասնելու» համար: Անշուշտ, տարբեր տարածաշրջաններում պատկերը զարմանալիորեն կտարբերվի. օրինակի համար՝ Եվրոպայի բնակիչների թիվը կշարունակի նվազել, մինչդեռ Աֆրիկայի բնակչության  թիվը մինչեւ 2050 թվականը կկրկնապատկվի»,- հայտարարել Է Բյուրոյի նախագահ եւ տնօրեն Ջեֆրի Ջորդանը:
Այս ոչ առեւտրային կազմակերպությունն այսօր գլոբալ մակարդակում ժողովրդագրական իրադրության կանխատեսման աշխարհում առաջատար բյուրոներից մեկն Է՝ Երկրագնդի բնակչության աճի վերաբերյալ ամենամյա զեկույցներ եւ գնահատումներ հրապարակելով 1962 թվանկանից:
PRB-ի նոր կանխատեսումների համաձայն՝ մոլորակի բնակչության թվաքանակն արդեն 2050 թվականին կմոտենա  9,9 միլիարդի, իսկ 2053 թվականին այն կանցնի 10 միլիարդի սահմանը: Այդ աճի մեծ մասը բաժին կընկնի Աֆրիկային. վերջինիս բակչության թիվն այդ ժամկետին կաճի մինչեւ 2,5 միլիարդ: Ըստ որում Ամերիկայի բնակիչների թիվը կավելանա ընդամենը 223 միլիոնով, Ասիայինը՝ 900 միլիոնով, իսկ Եվրոպայի բնակիչների թիվը կկրճատվի մոտավորապես 12 միլիոնով:
Այդուհանդերձ, բնակչության թվաքանակով երկրների «տասնյակի» առաջին եռյակը կմնա նախկինը՝ Հնդկաստան, Չինաստան եւ ԱՄՆ: Ավելի ցածում տեղի կունենան մի շարք վերադասավորումներ, եւ չորրորդ տեղ կբարձրանա Նիգերիան, Ինդոնեզիան կիջնի հինգերորդ հորիզոնական, իսկ Բրազիլիան՝ յոթերորդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые: население Земли достигнет 10 миллиардов к 2053 году
Численность населения планеты достигнет 10 миллиардов уже в 2053 году, но при этом число жителей в России и Украине сократится на 7,9 и 9 миллионов, а в Японии – на "рекордные" 24,7 миллиона. Как передает Арменпресс, об этом сообщает вашингтонское Бюро по численности населения (PRB).
"Несмотря на общее снижение в частоте рождаемости по всей планете, скорость прироста населения Земли будет оставаться на высоком уровне, которого хватит, чтобы "дотянуть" до отметки в 10 миллиардов. Конечно, картина в разных регионах будет разительно отличаться – к примеру, число жителей Европы будет продолжать падать, тогда как численность населения Африки удвоится к 2050 году", — заявил Джеффри Джордан (Jeffrey Jordan), президент и директор Бюро.
Данная некоммерческая организация сегодня является одним из ведущих в мире бюро по прогнозированию демографической ситуации на глобальном уровне, публикуя ежегодные доклады и оценки по росту населения Земли с 1962 года.
По новым прогнозам PRB, численность населения планеты уже к 2050 году приблизится к отметке в 9,9 миллиарда, и в 2053 году она перешагнет через 10 миллиардный рубеж. Большая часть этого роста придется на Африку – численность ее населения вырастет до 2,5 миллиарда к этому сроку. При этом число жителей Америки увеличится всего на 223 миллионов, Азии – на 900 миллионов, а число обитателей Европы сократится на примерно 12 миллионов.
При всем этом, первая тройка "десятки" стран по численности населения останется прежней – Индия, Китай и США. Ниже пройдет ряд перестановок, и на четвертое место поднимется Нигерия, Индонезия спустится на пятое место, а Бразилия – на седьмое.