Երկիր մոլորակի բնակչությունը 10 միլիարդի կհասնի 2053 թվականին. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկիր մոլորակի բնակչության թիվը 10 միլիարդի կհասնի արդեն 2053 թվականին, բայց ըստ որում Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի բնակիչների թիվը կկրճատվի 7,9 եւ 9 միլիոնով, իսկ Ճապոնիայում՝ «ռեկորդային» 24,7 միլիոնով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Վաշինգտոնի Բնակչության թվաքանակի բյուրոն (PRB):
«Չնայած ամբողջ մոլորակում ծնելիության հաճախականության ընդհանուր նվազմաը, Երկրի բնակչության աճի արագությունը կմնա բարձր մակարդակում, որը կբավականացնի 10 միլիարդի նշագծին «հասնելու» համար: Անշուշտ, տարբեր տարածաշրջաններում պատկերը զարմանալիորեն կտարբերվի. օրինակի համար՝ Եվրոպայի բնակիչների թիվը կշարունակի նվազել, մինչդեռ Աֆրիկայի բնակչության  թիվը մինչեւ 2050 թվականը կկրկնապատկվի»,- հայտարարել Է Բյուրոյի նախագահ եւ տնօրեն Ջեֆրի Ջորդանը:
Այս ոչ առեւտրային կազմակերպությունն այսօր գլոբալ մակարդակում ժողովրդագրական իրադրության կանխատեսման աշխարհում առաջատար բյուրոներից մեկն Է՝ Երկրագնդի բնակչության աճի վերաբերյալ ամենամյա զեկույցներ եւ գնահատումներ հրապարակելով 1962 թվանկանից:
PRB-ի նոր կանխատեսումների համաձայն՝ մոլորակի բնակչության թվաքանակն արդեն 2050 թվականին կմոտենա  9,9 միլիարդի, իսկ 2053 թվականին այն կանցնի 10 միլիարդի սահմանը: Այդ աճի մեծ մասը բաժին կընկնի Աֆրիկային. վերջինիս բակչության թիվն այդ ժամկետին կաճի մինչեւ 2,5 միլիարդ: Ըստ որում Ամերիկայի բնակիչների թիվը կավելանա ընդամենը 223 միլիոնով, Ասիայինը՝ 900 միլիոնով, իսկ Եվրոպայի բնակիչների թիվը կկրճատվի մոտավորապես 12 միլիոնով:
Այդուհանդերձ, բնակչության թվաքանակով երկրների «տասնյակի» առաջին եռյակը կմնա նախկինը՝ Հնդկաստան, Չինաստան եւ ԱՄՆ: Ավելի ցածում տեղի կունենան մի շարք վերադասավորումներ, եւ չորրորդ տեղ կբարձրանա Նիգերիան, Ինդոնեզիան կիջնի հինգերորդ հորիզոնական, իսկ Բրազիլիան՝ յոթերորդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

World population will reach 10 billion in 2053 – Population Reference Bureau
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. The world population will reach 9.9 billion in 2050, up 33 percent from an estimated 7.4 billion now, according to projections included in the latest World Population Data Sheet from the Population Reference Bureau (PRB).
“Armenpress” reports the world population would hit the 10 billion mark in 2053 if the assumptions underlying PRB's 2050 projections are applied to subsequent years.
"Despite declines in fertility rates around the world, we expect population gains to remain strong enough to take us toward a global population of 10 billion," said Jeffrey Jordan, president and CEO of PRB. "Significant regional differences remain, though. For example very low birth rates in Europe will mean population declines there while Africa's population is expected to double."
PRB's projections show Africa's population will reach 2.5 billion by 2050, while the number of people in the Americas will rise by only 223 million to 1.2 billion. Asia will gain about 900 million to 5.3 billion, while Europe registers a decline from 740 million to 728 million. Oceania (which includes Australia and New Zealand) would rise from 40 million to 66 million.