Թուրքիայի ռազմական գործողությունները Սիրիայում ուղղված են քրդերի դեմ. Արման Նավասարդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ռազմական գործողությունները մեկ խնդիր ունեն` ոչնչացնել կամ չեզոքացնել քրդական շարժումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` օգոստոսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց  արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:
«Ֆորմալ առումով Թուրքիան, իրոք, սկսել է  ռազմական գործողություններ՝ ուղղված «Իսլամական պետության» դեմ, սակայն այդ ամենը ձևական բնույթ է կրում: Այստեղ մի մեծ խնդիր է դրված` հնարավորինս կասեցնել կամ ոչնչացնել քրդական շարժումը:
Թուրքերը չեն թաքցնում, որ Ջարաբուլուս քաղաքը գրավելուց հետո ռազմական գործողություններ են ծավալվելու Սիրիայի սահմանի ամբողջ երկայնքով»,- ասաց Նավասարդյանը:
Նա նշեց, որ Թուրքիան կոպտորեն խախտել է միջազգային իրավունքը:
«Սա, փաստորեն, ռազմական ագրեսիա է: Երկու խոշոր պետությունների՝ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի դիրքորոշումը բավականին հետաքրքիր է այս հարցում: Ռուսաստանը կոտրեց ԻՊ-ի ողնաշարը, որը և թուրքերին թույլ տվեց հարձակման անցնել քաղաքի ուղղությամբ: Մյուս կողմից՝ ԱՄՆ-ը փոխեց իր դիրքորոշումը քրդերի նկատմամբ»,- ասաց Նավասարդյանը:
Օգոստոսի 24-ին  Թուրքիայի բանակը ռազմական գործողություններ է սկսել Սիրիայի հյուսիսում Ջարաբուլուս քաղաքի ազատագրման համար` միջազգային կոալիցիայի աջակցությամբ: Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռներն օդային հարվածներ են հասցրել ԻՊ խմբավորման գրոհայինների դիրքերին, հարվածներ են իրականացնում նաև տանկերով և հրետանիով:

Turkish military operations in Syria are directed against Kurds – Arman Navasardyan
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. Turkey’s military operations have one goal: to eliminate or neutralize the Kurdish movement, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Arman Navasardyan said, reports “Armenpress”.
“Formally, Turkey really began military operations against the Islamic State, but this is a formality. The major aim of this is to stop or eliminate the Kurdish movement. The Turks do not deny that after capturing Jarabulus city, they are going to start military operations along the entire length of Syria’s border”, Navasardyan said.
He said Turkey has made a gross violation of the international law.
“This, in fact, is a military aggression. The US and Russia have very interesting stance over this issue. Russia broke the IS’s backbone which enabled the Turks to start attack at the city. On the other hand, the US changed its stance towards the Kurds”, he said.
On August 24 the Turkish army has started military operations for liberating Syrian city of Jarabulus. The Turkish aircrafts carry out airstrikes against the IS’s targets.