Իտալիայում երկրաշարժից տնտեսական վնասը գերազանցել Է 1 մլրդ դոլարը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: KAC-ի փորձագետները հաշվարկել են, որ օգոստոսի 24-ին Իտալիայի կենտրոնական մասում տեղի ունեցած երկրաշարժից տնտեսական վնասը, ըստ նախնական տվյալների, արդեն գերազանցել Է 1 մլրդ դոլարը, ապահովագրականը՝ 500 մլն դոլարը: Ամփոփիչ ցուցանիշները, ամենայն հավանականությամբ, ավելի բարձր կլինեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես գրում Է Bloomberg գործակալությունը, վերաապահովագրական ճյուղի վնասները կարող են ավելի մեծ լինել, քան 2009 թվականին Իտալիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո, երբ Generali-ն կորցրեց 100 մլն եվրո, Axa-ն՝ 41 մլն եվրո, Hannover Re-ն՝ 11,2 մլն եվրո, Munich Re-ն՝ 23 մլն եվրո:
Դրա հետ մեկտեղ կենտրոնական Իտալիայում ունեցվածքի ապահովագրման ծառայությունների փոքր բաժինը կարող Է նվազեցնել ապահովագրորդների կորուստները:
Generali-ի տվյալներով՝ այս տարածաշրջանում ապահովագրված Է տնային տնտեսությունների միայն 20 տոկոսը:Իտալիայում 6,0 մագնիտուդով երկրաշարժ Է տեղի ունեցել լույս օգոստոսի 24-ի գիշերը: Առաջին ցնցումը գրանցվել է տեղական ժամանակով ժամը 03:36-ին (Երեւանի ժամանակով՝ 05:36-ին), դրան հաջորդել է եւս մեկը՝ ավելի փոքր ուժգնությամբ: Էպիկենտրոնը գտնվում էր Հռոմից 113 կիլոմետր հյուսիս-արեւելք ընկած շրջանում: Օջախը, ըստ տարբեր տվյալների, 4-ից մինչեւ 10 կիլոմետր խորության վրա էր:Ըստ վերջին տվյալների, Իտալիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել Է 247-ի:
Ստորգետնյա ցնցումների հետեւանքով առավել մեծ ավերածություններ են եղել Ամատրիչե, Ակումոլի եւ Պեսկարա դել Տրոնտո բնակավայրերում: Դրանց մերձակայքում իշխանությունները վրանային ավաններ են ծավալել անօթեւան մնացածների համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Экономический ущерб от землетрясения в Италии превысил $1 млрд
Экономический ущерб от землетрясения, произошедшего 24 августа в центральной части Италии, по предварительным оценкам, уже превысил $1 млрд, страховой - $500 млн, подсчитали эксперты KAC. Итоговые показатели, скорее всего, будут выше, передает Интерфакс.
Как сообщает агентство Bloomberg, убытки перестраховочной отрасли могут оказаться больше, чем после землетрясения 2009 года в Италии, когда Generali потеряла 100 млн евро, Axa - 41 млн евро, Hannover Re - 11,2 млн евро, Munich Re - 23 млн евро.
Вместе с тем низкое проникновение услуг страхования имущества в центральной Италии может уменьшить потери страховщиков. По данным Generali, в этом регионе застрахованы лишь 20% домохозяйств.
Землетрясение магнитудой 6,2 произошло в центральной Италии в ночь на среду. Сильнее всего подземные толчки почувствовали жители областей Лацио, Марке и Умбрия. В наибольшей степени в результате землетрясения пострадали населенные пункты Аматриче, признанного в прошлом году одним из красивейших городов Италии, Аккумоли, Поста и Аркуата-дель-Тронто.
Число жертв приближается к 250, продолжаются спасательные работы. На месте происшествия работают команды спасателей совместно с военнослужащими, сотрудниками полиции и волонтерами регионального отделения "Красного креста".