Իտալիայում երկրաշարժը վնասել կամ քանդել է գրեթե 300 պատմական շենքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայում երկրաշարժը վնասել կամ քանդել Է պատմական նշանակություն ունեցող 293 շենքեր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է երկրի մշակույթի նախարար Դարիո Ֆրանչեսկինին:
Ըստ France-Presse գործակալության հաղորդման՝ խոսքն առավելապես վերաբերում Է XIII – XIV դարերի տաճարների, պալատների եւ հուշարձանների: Տարերքը գործնականում լիովին ոչնչացրել Է Ամատրիչեի պատմական կենտրոնը, որն ժամանակին ճանաչվել Է «հարյուր եկեղեցիների քաղաք»:
Քաղաքի գխավոր տեսարժան կառույցը՝ սուրբ Ֆրանցիսկոսի բազիլիկը, քանդվել Է մասնակիորեն: Սուրբ Օգոստինոսի եկեղեցին, որը կառուցվել Է 1428 թվականին եւ գտնվում Է Ամատրիչեի մերձակայքում, ամբողջովին քանդված Է:

Землетрясение в Италии повредило или разрушило почти 300 исторических домов
Землетрясение в Италии повредило или разрушило 293 зданий, имеющих историческое значение. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил в четверг итальянский министр культуры Дарио Франческини.
Как передает агентство Франс Пресс, во многих случаях речь идет о храмах, дворцах и памятниках XIII-XIV веков. Стихия практически полностью уничтожила исторический центр Аматриче, который в свое время был прозван "городом ста церквей". Главная архитектурная достопримечательность города базилика святого Франциска частично обрушилась.Церковь святого Августина, построенная в 1428 году и расположенная в окрестностях Аматриче, была полностью разрушена.