Հայկական բանակի մարտունակությունը բարձրացել է մի քանի անգամ. Վաղարշակ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում սեպտեմբերի 21-ի զորահանդեսը Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ ամենաազդեցիկն է եղել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
«Վերջին 7 տարում հայկական բանակի մարտունակությունը բարձրացել է մի քանի անգամ: Մենք ունենք տարածաշրջանում լավագույն հակաօդային պաշտպանությունը, ինչը անիմաստ է դարձնում Ադրբեջանի ծախսերը՝ ուղղված իրենց ռազմաօդային ուժերի զարգացմանը: Ապրիլյան մարտական գործողությունները դա ցույց տվեցին, Ադրբեջանը փորձեց օգտագործել օդուժը` կորցնելով երկու ուղղաթիռ»,-ասաց Վաղարշակ Հարությունյանը:
Վաղարշակ Հարությունյանը նշեց, որ սեպտեմբերի 21-ին կայացած զորահանդեսում ցուցադրվեց նոր համակարգ, որը բավական արդյունավետ է զորքերի հակաօդային պաշտպանության տեսանկյունից: Խոսքը «Бук м2» համակարգի մասին է: Ցուցադրվեց նաև ռադիոէլեկտրոնային պայքարի համակարգը` «Ինֆաունա»-ն:
«Այս ամենը պատերազմը կբերի նոր որակի և կապահովի մեր զորքերի անվտանգությունը: Այս համակարգն ունի հնարավորություն խափանելու հակառակորդի գործողությունները: Բացի դրանից, արդյունավետ միջոց է անօդաչու սարքերի դեմ: Մենք հիմա ունենք համակարգ, որը թույլ է տալիս պայքարել դրանց դեմ»,-հավելեց Վաղարշակ Հարությունյանը:

Вагаршак Арутюнян: боеспособность армянской армии увеличилась в несколько раз
Военный парад 21 сентября в Ереване стал самым внушительным в новейшей истории. Об этом на пресс-конференции в  «Арменпресс» заявил бывший министр обороны РА Вагаршак Арутюнян.
За последние 7 лет боеспособность армянской армии повысилась на несколько порядков. У нас лучшая противоздушная оборона в регионе, что делает бессмысленными попытки Азербайджана развивать свои военно-воздушные силы. Апрельские бои показали это; Азербайджан попробовал использовать авиацию, потеряв два вертолета”, -  сказал Вагаршак Арутюнян.
Вагаршак Арутюнян отметил также, что на параде 21 сентября была продемонстрирована новая система, которая весьма эффективна  для противовоздушной обороны. Рчь идет  о системе «Бук М2». Была показана также система радиоэлектронной борьбы “Инфауна”.
“Это все выводит войну на новый уровень и обеспечивает безопасность наших войск. Эта система может предотвратить действия противника. Кроме того, она эффективна в борьбе с БПЛА. У нас теперь есть система, которая позволит бороться с ними”, - добавил Вагаршак Арутюнян.