Քվեաթերթիկներ փամփուշտների փոխարեն. Նալբանդյանի ելույթը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից: Ստորև ներկայացնում ենք ելույթն ամբողջությամբ:
Գլխավոր քարտուղար,
Կցանկանայի շնորհավորել և հաջողություն մաղթել Գլխավոր ասամբլեայի այս նստաշրջանի նախագահ Փիթըր Թոմսոնին և շնորհակալություն հայտնել իր նախորդին՝ Մոգենս Լիքեթոֆթին:
Օգտվելով այս հնարավորությունից՝ ցանկանում եմ նաև մեր բարձր գնահատանքն արտահայտել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունին՝ իր հմուտ առաջնորդության համար:
Երկու օր առաջ Հայաստանը տոնեց իր անկախության 25-րդ տարեդարձը: Այս կարճ ժամանակահատվածում մեծ աշխատանք է տարվել ժողովրդավարական հաստատությունների, լավ կառավարման, օրենքի գերակայության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և տնտեսական բարեփոխումների առաջ մղման ուղղությամբ:
Հաջողվել է զգալի առաջընթաց գրանցել նաև սոցիալ-տնտեսական զարգացման առումով: Այնուամենայնիվ, դեռևս առկա են մարտահրավերներ: Սոցիալապես առավել խոցելի խմբերի կարիքները դրվել են 2014-2025 թվականների համար Հայաստանի Հեռանկարային զարգացման ռազմավարության հիմքում: Միաժամանակ, մեր կառավարության կողմից տրվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության Ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի մեկնարկը: Այս առումով Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն աշխատել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բոլոր մեխանիզմների, ներառյալ՝ հատուկ ընթացակարգերի ու պայմանագրային մարմինների հետ:
Անցյալ դեկտեմբերին հասարակական լայն քննարկումների համընդգրկուն գործընթացին հաջորդած հանրաքվեի միջոցով հավանություն տրվեց սահմանադրական բարեփոխմանը, որի նպատակը նոր և կատարելագործված կառավարման համակարգի ստեղծումն է՝ առավել բարձր թափանցիկությամբ և հաշվետվողականությամբ: Այն ողջունվեց միջազգային համապատասխան կառույցների կողմից:
ՄԱԿ-ը նշանակալի դերակատարություն կարող է ունենալ անհանդուրժողականություն, ռասայական խտրականություն, այլատյացություն, ծայրահեղականություն և ահաբեկչություն սնող միջավայրը փոխելու գործում:
Հայաստանը բազմիցս դատապարտել է ԴԱԵՇ-ի ու այլ ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրագործված հանցագործությունները, որոնք սպառնում են ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ դրանից դուրս բնակվող ժողովուրդներին: Պատերազմը Սիրիայում ավերիչ ազդեցություն է թողել նրա քաղաքացիական բնակչության, ներառյալ՝ ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների վրա, որոնք կենսական սպառնալիքների առջև են կանգնած՝ ազգային հողի վրա իրագործվող ոճրագործությունների պատճառով:
Բռնությունները չեն շրջանցել նաև սիրիահայերին։ Շատերը կորցրել են իրենց կյանքը, ոչնչացվել են հայկական բնակավայրեր, եկեղեցիներ, դպրոցներ և մշակութային կառույցներ: Հարյուր տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության հետևանքով հայ փախստականները ապաստան գտան բազմաթիվ արաբական երկրներում: Այսօր հազարավոր հայեր, Մերձավոր Արևելքի այլ ժողովուրդների հետ միասին, կրկին հարկադրված են լքել իրենց բնակության վայրերը: Միայն Սիրիայից ավելի քան քսան հազար հայ է ապաստան գտել Հայաստանում: Ուստի, մենք գիտենք, թե ինչ է նշանակում՝ լինել փախստական և ապաստան տալ փախստականներին:
Հայաստանի Կառավարությունը նշանակալի ջանքեր է գործադրում փախստականներին աջակցելու և նրանց ինտեգրումը դյուրացնելու ուղղությամբ: Համոզված ենք, որ հարկավոր է առավել լայն միջազգային համագործակցություն ծավալել զանգվածային տեղահանմամբ պայմանավորված մարտահրավերին համարժեքորեն արձագանքելու համար: Այս առումով կարևոր է մի քանի օր առաջ այս բարձր մարմնի կողմից ընդունված փախստականների և միգրանտների մասին Նյու Յորքի Հռչակագրի դրույթների լիարժեք իրականացումը:
Ցանկանում ենք ընդգծել ժողովուրդների խոշոր տեղահանությունների հիմնապատճառներին արձագանքելու անհրաժեշտութունը մարդկության դեմ հարցագործությունների կանխարգելման, հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման և տևական քաղաքական հանգուցալուծումների միջոցով:
Հայաստանը շարունակաբար աջակցել և իր ներդրումն է ունեցել կանխարգելման մեխանիզմների մշակման գործում՝ մասնավորապես, Մարդու Իրավունքների խորհրդում պարբերաբար նախաձեռնելով ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևեր:
Որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը վերապրած ազգ, որը շարունակում է առերեսվել այդ ոճրագործության ժխտողականությանը՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր լիակատար աջակցությունը` պայքարելու ցեղասպանության և մարդկության դեմ հանցագործության անպատժելիության դեմ: 2016 թվականին լրանում է ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի կողմից Հայաստանի նախաձեռնությամբ ընդունված բանաձևի առաջին տարին, որով դեկտեմբերի 9-ը հռչակվել է որպես ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության միջազգային օր:
Քանի դեռ բռնության սպառնալիքը շարունակում է տարածվել աշխարհի տարբեր ծայրերում, հույժ կարևոր է առավել արդյունավետ դարձնել անվտանգության ու խաղաղության հաստատման մեր միասնական ջանքերը: Եվ այս ընկալմամբ է, որ Հայաստանը մասնակցում է ՄԱԿ-ի և նրա կողմից լիազորված խաղաղարար գործողություններին՝ այդպիսով իր անմիջական ակտիվ ներդրումն ունենալով միջազգային խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործում: Ինչպես նշել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնականը, «Հայաստանի աջակցությունը կարևոր է ոչ միայն իր ներդրման, այլև հայոց պատմության և դրա ընթացքում հաղթահարված մարտահրավերների առումով»: Անշուշտ, պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ մեկի անվտանգությունը սերտորեն փոխկապակցված է մյուսների անվտանգության հետ:
Այս տարի լրանում է Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնագրերի 50-ամյակը և Զարգացման իրավունքի հռչակագրի 30-ամյակը: Այս հիմնարար փաստաթղթերը ամրագրում են, որ «Բոլոր ժողովուրդներն ունեն ինքնորոշման իրավունք: Ըստ այդմ, նրանք ազատորեն որոշում են իրենց քաղաքական կարգավիճակը և ազատորեն հետամուտ են լինում իրենց տնտեսական, հասարակական և մշակութային զարգացմանը»: Ինչպես հայտնի է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունն ընդգծում է ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքի նկատմամբ հարգանքը՝ որպես այս կազմակերպության նպատակ:
Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը խաղաղ իրացնելու ձգտմանն ագրեսիվ ռազմական արձագանքը միայն ապացուցում է նման ձգտումների իրավացիությունը և ագրեսորին զրկում է տվյալ ժողովուրդների վրա իշխելու նկրտումներից: Ինչպես իրավացիորեն նշում է ՄԱԿ-ի՝ ժողովրդավարական և միջազգային արդար աշխարհակարգի աջակցման հարցերով փորձագետը՝ ինքնորոշման իրավունքը որպես հակամարտության աղբյուր ընկալելու փոխարեն, ավելի ճիշտ է զինված հակամարտությունը դիտարկել որպես ինքնորոշման իրավունքի ոտնահարման հետևանք:
Ադրբեջանը համառորեն հրաժարվում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների և սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով 1980-ականների վերջից և 1990-ականների սկզբից հայերը ջարդերի ենթարկվեցին և արտաքսվեցին իրենց բնակավայրերից: Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Անդրեյ Սախարովը դա որակեց որպես հայ ժողովրդի հանդեպ նոր ցեղասպանության վտանգ:
Այս տարի ևս, ապրիլի սկզբին Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով հրադադարի համաձայնագիրը, նոր լայնածավալ ագրեսիա սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ՝ առանց խտրականության թիրախավորելով քաղաքացիական կառույցները և բնակչությանը: Զոհերի թվում էին 12-ամյա մի տղա և 92-ամյա կին: Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի երեք զինծառայողներ ԴԱԵՇ-ին բնորոշ ոճով գլխատվել էին, ապա ցուցադրվել ադրբեջանական քաղաքներում և գյուղերում, հրապարակվել սոցիալական ցանցերում: Ավելին, Ադրբեջանի ղեկավարը հրապարակայնորեն պարգևատրեց այդ հանցագործությունները կատարողներին։ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև զոհվածների մարմինների փոխանակման ժամանակ արձանագրվեց, որ Ադրբեջանական կողմից հանձնված հայ զինծառայողների մարմինների վրա առկա էին կտտանքների և խոշտանգումների անհերքելի նշաններ: Նման զարհուրելի ոճրագործությունները հեռու են քաղաքակիրթ աշխարհի տարրական նորմերից և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներ են հանդիսանում:
Ապրիլյան ագրեսիան լուրջ վնաս է հասցրել խաղաղ գործընթացին: Հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանդեպ վստահության վերականգման համար անհրաժեշտ է ձեռնարկել միջոցներ, որոնք կկանխեն ուժի կիրառումը և խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը նպաստող պայմաններ կստեղծեն: Սա էր մայիսին Վիեննայում և հունիսին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովների գլխավոր նպատակը: Նախևառաջ, հրամայական է այս գագաթաժողովների ընթացքում արձանագրված և ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացումը. առաջին,1994-1995 թթ.-ի հրադադարի եռակողմ, անժամկետ համաձայնագրերի լիակատար իրականացում, երկրորդ, հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում և, երրորդ, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնում:
Ի հեճուկս այս ամենին, Արցախի ժողովուրդը կարողացել է ինքնապաշտպանվել և ստեղծել ազատ և ժողովրդավար հասարակություն:
Միջնորդ պետությունների՝ Մինսկի խմբի համանախագահներ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի հետ համատեղ Հայաստանը շարունակելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
Եռանախագահները հռչակել են հիմնախնդրի հանգուցալուծման քաղաքակիրթ բանաձևը՝ քվեաթերթիկներ փամփուշտների փոխարեն: Համանախագահ երկրների նախագահների կողմից ներկայացված առաջարկությունն ամրագրում է Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի ապագա որոշումը` նրա բնակչության իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտման միջոցով: Միջնադարյան բարբարոսության մտածելակերպով առաջնորդվողները, ինչը դրսևորվեց ապրիլին, հազիվ թե կարողանան ընդունել ժամանակակից աշխարհի քաղաքակիրթ մոտեցումները:
Հայաստանը ողջունում է «2030 օրակարգ»-ում Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների վերաբերյալ Վիեննայի գործողությունների ծրագրի ներառումը՝ որպես կարևոր քայլ կայուն և ընդգրկուն զարգացումը խթանելու ուղղությամբ: Վիեննայի գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացումն ապահովելու և մեր աշխատանքների առանցքում դնելու համար Հայաստանի կառավարությունն ընդունեց դրա իրագործման ազգային ռազմավարություն: Մենք դատապարտում ենք միակողմանի տնտեսական միջոցները որպես քաղաքական ճնշման գործիք օգտագործելու քաղաքականությունը:
«2030 օրակարգ»-ը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է, որ նման գործելաոճը վնասակար է կայուն զագացման համար: Թուրքիայի կողմից Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող միակողմանի ցամաքային շրջափակումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Այն շարունակում է լրջորեն խաթարել տարածաշրջանային տարանցիկ հաղորդակցության ուղիները, տնտեսական համագործակցությունը և ինտեգրումը:
Հայաստանը ողջունում է ՄԱԿ-ի առանցքային դերը նոր և համընդգրկուն օրակարգի իրականացման գործում: Մենք չենք թերագնահատում մեր առջև կանգնած մարտահրավերները. միաժամանակ մենք պետք է ըստ արժանվույն գնահատենք մեր հնարավորությունները: Ավելի քան յոթ տասնամյակ անց պետք է դրսևորվի այնպիսի տեսլական և մոտեցում, որը հնարավոր լավագույն ապագա կերաշխավորի Կազմակերպության և դրա շուրջ համախմբված ժողովուրդների համար:

FM Nalbandian: Co-Chairs have proclaimed a rather civilized formula for the settlement – ballots instead of bullets
FM Nalbandian: Co-Chairs have proclaimed a rather civilized formula for the settlement – ballots
instead of bullets
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian delivered a speech at the UN General Assembly. As “Armenpress” was informed from the press service of the MFA Armenia, FM Nalbandian particularly mentioned,
Secretary General,
I would like to congratulate and wish success to Peter Thomson, the President of this session and to thank his predecessor Mogens Lykketoft.
I would also like to take this opportunity to express our high appreciation to the UN Secretary-General Ban Ki-moon for his able leadership.
Two days ago, Armenia celebrated the 25th anniversary of its independence. In this relatively short period of time much has been done to strengthen democratic institutions, rule of law, good governance, protect human rights and advance economic reforms.
We have been able to make a significant progress also with regard to the social and economic development agenda. However, challenges still remain. The needs of the most socially vulnerable groups have been placed in the center of Armenia’s Prospective Development Strategy for 2014-2025. Likewise, our Government has launched the Plan of Actions for its National Strategy on Human Rights Protection. In this regard, Armenia continues actively working with all UN human rights mechanisms, including special procedures and treaty bodies.
Our new constitutional reform, which followed an inclusive process of broad public discussions aimed at achieving a new and improved governance system with increased transparency and accountability, was approved at a nation-wide referendum last December and welcomed by relevant international bodies.
The United Nations has a considerable role to play in changing the environment conducive to intolerance, racial discrimination, xenophobia, violent extremism and terrorism.
On numerous occasions Armenia has condemned the crimes committed by DAESH, other terrorist groups, which threaten the peoples of the region and beyond. The war in Syria has a devastating impact on its civilian population, including national and religious minorities who face existential threats due to identity based crimes. The violence has not bypassed Syrian-Armenians, many of whom lost their lives. The Armenian settlements, churches, schools and cultural institutions were destroyed. One hundred years ago Armenian refugees found shelter in many Arab countries after the Armenian Genocide. Today thousands of Armenians, together with other people of the Middle East, again are forced to flee their homes. From Syria alone more than 20 thousand found refuge in Armenia. Therefore, we know what it means to be a refugee and to host refugees.
The Government of Armenia has undertaken considerable efforts in assisting the refugees and facilitating their integration. We believe that wider international cooperation is needed to adequately address the challenges posed by massive displacement. The full implementation of the commitments of the New York Declaration on refugees and migrants adopted few days ago by this august body stands as an important milestone in this regard.
We would like to stress the significance of addressing the root causes of large movements of people through the prevention of crimes against humanity, peaceful settlement of disputes and achievement of lasting political solutions.
Armenia has been continuously supporting and contributing to the elaboration of the mechanisms of prevention, in particular by regularly initiating Resolutions on the Prevention of Genocide in the Human Rights Council.
As a nation who experienced the first genocide of the 20th century and continues to face the denial of this horror, Armenia reaffirms its strong support to the fight against impunity for genocide. 2016 marks the first anniversary of the UN General Assembly Resolution initiated by Armenia, proclaiming December 9th as an International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of Genocide.
As the threat of violence continues to spread in different parts of the world it is crucial to make our joint efforts for peace and security more efficient. It is with this understanding that Armenia has participated in a number of UN and UN-mandated Peace Operations, thus actively contributing in the most direct way to the building of international peace and security. As the UN Assistant Secretary General noted “Armenia’s support is important not only for its contribution but also for the Armenian history and the challenges overcome during it”. Indeed, history teaches us that the security of one is closely connected to others.
This year marks the 50th anniversary of the adoption of the International Covenants on Human Rights, as well as the 30th anniversary of the Declaration on the Right to Development. These major documents proclaim that “All peoples have the right of self-determination. By virtue of that right they freely determine their political status and freely pursue their economic, social and cultural development.” It is well known that the UN Charter underlines the respect for the principle of equal rights and self-determination of peoples as a purpose of this organization.
Aggressive military response of the state to the peaceful aspiration of people to exercise their right to self-determination only legitimizes such aspiration and deprives the aggressor of any claim to authority over such people. The UN Expert on the promotion of a democratic and equitable international order rightly stated that rather than perceiving self-determination as a source of conflict, armed conflict should be seen as a consequence of the violation of the right to self-determination.
Azerbaijan stubbornly refuses to recognize the right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination. As part of Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing and aggression, starting from the late 80s and beginning of 90s Armenians were massacred and expelled from their homes. Nobel Peace Prize winner Andrei Sakharov called it a threat of a new genocide of the Armenian people.
This year again, in early April in blatant violation of the cease-fire agreement, Azerbaijan unleashed another large scale aggression against Nagorno-Karabakh, indiscriminately targeting civilian infrastructures and population. Among the victims were a 12 year old boy and 92 year old woman. Three captive soldiers of the Nagorno-Karabakh armed forces were beheaded in DAESH style, which was subsequently demonstrated in towns and villages and publicized through social networks. Furthermore, the leader of Azerbaijan publically decorated the perpetrators of this crime. During the exchange of bodies of the deceased between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan, carried out through the mediation of the International Committee of the Red Cross, it was registered that the corpses transferred from the Azerbaijani side had undeniable signs of torture and were mutilated. Such despicable atrocities go beyond elementary norms of the civilized world and constitute gross violations of international humanitarian law.
The April aggression severely undermined the peace process. To restore the trust in peaceful resolution of the conflict measures should be taken to prevent the use of force and to create conditions conducive to the advancement of the peace process. This was the main aim of two Summits on Nagorno-Karabakh held in Vienna in May and in St. Petersburg in June. First of all, it is imperative to implement what was particularly emphasized and agreed upon at these Summits - first, the full adherence to the 1994-1995 trilateral ceasefire agreements, which do not have time limitations; second, the creation of mechanism for investigation of ceasefire violations; third, the expansion of the capacity of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
Against all odds the people of Nagorno-Karabakh have been able to defend themselves and create a free and democratic society.
Armenia, together with the mediator countries - Russia, the United States and France – the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, will continue its efforts towards exclusively peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
The Co-Chairs have proclaimed a rather civilized formula for the settlement – ballots instead of bullets. The proposal outlined by the presidents of the Co-Chair countries stipulates future determination of the final legal status of Nagorno-Karabakh through a legally binding expression of will of its population. The mentality that supports medieval barbarism, as witnessed in April, can hardly accept the civilized approaches of the modern world.
Armenia welcomes the integration of the Vienna Programme of Action for the Landlocked Developing Countries into the Agenda 2030 as an important step to promote sustainable and inclusive development. To ensure the effective implementation of the Vienna Programme of Action and mainstream it into our policies, the Government of Armenia has recently adopted a national strategy for its implementation. We deplore policies that stipulate unilateral economic measures as an instrument of political pressure.
Agenda 2030 reconfirms once again that such measures are detrimental to sustainable development. The unilateral land blockade of Armenia by Turkey is a gross violation of international law. It continues to severely hamper regional transit communication routes, economic cooperation and integration.
Armenia welcomes the central role of the United Nations in the implementation of the new and comprehensive Agenda. We do not underestimate the challenges facing all of us - equally we should not downplay the opportunities. More than seven decades on, we must show the same insight and vision to safeguard the future of this Organization and ensure the best possible future for the peoples of the United Nations. Armenia is fully committed to these goals.