Բաղդադը հայտնել Է Իրաք ամերիկյան նոր ուժերի տեղափոխման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին պատմել Է երկիր ամերիկացի նոր զինծառայողների ժամանման մասին, որոնք կօգնեն Մոսուլ քաղաքն ազատագրել «Իսլամական պետություն» կազմակերպության զինյալներից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 28-ին հայտնել Է Reuters-ը:
«ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման քննարկել Է միջազգային կոալիցիայի ուժերի կազմում գործող հրահանգիչների եւ խորհրդականների թվի լրացուցիչ ավելացման վերաբերյալ Իրաքի կառավարության խնդրանքը»,-հայտարարել Է ալ Աբադին: Թե որքան ամերիկացի զինծառայողներ կժամանեն Իրաք, նա չի ճշտել: Սպիտակ տունը եւ գեներալ Ջոզեֆ Վոթելը՝ Մերձավոր Արեւելքում ԱՄՆ-ի զինված ուժերի հրամանատարության ղեկավարը, արդեն հաստատել են այդ տեղեկատվությունը: Մոսուլի վրա հարձակման եզրափակիչ փուլը, որը, ինչպես սպասվում Է, կսկսվի հոկտեմբերի երկրորդ կեսին:
Ներկայում Իրաքում գտնվում են մոտավորապես 4,4 հազար ամերիկացի զինծառայողներ: Պենտագոնի պնդմամբ, նրանք կրակային եւ օդային աջակցություն են ցուցաբերում իրաքյան զորքերին, ինչպես նաեւ հանդես են գալիս զինվորական հրահանգիչների դերում եւ ապահովում են նորակոչիկների ուսուցումը:
Մոսուլը Իրաքի՝ մեծությամբ երկրորդ քաղաքն Է: Այն ԻՊ-ի զինյալների հսկողության տակ Է գտնվում 2014 թվականի ամռանից: Այս տարվա մարտին իրաքյան բանակը հարձակում Է սկսել այդ բնակավայրի ուղղությամբ:

Багдад сообщил о переброске новых американских сил в Ирак
Премьер-министр Ирака Хайдер аль-Абади рассказал о прибытии в страну новых американских военнослужащих, которые помогут отбить город Мосул у боевиков запрещенной в России организации «Исламское государство» (ИГ). Об этом в среду, 28 сентября, сообщает Reuters.
«Американский президент Барак Обама рассмотрел вопрос от иракского правительства о дополнительном увеличении числа инструкторов и советников, действующих в составе сил международной коалиции», — объявил аль-Абади. Сколько именно американских военнослужащих прибудут в Ирак, он не уточнил. Белый Дом и генерал Джозеф Вотел, глава командования вооружённых сил США на Ближнем Востоке, уже подтвердили эту информацию. Финальная фаза наступления на Мосул, как ожидается, начнется во второй половине октября,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
На данный момент в Ираке находятся около 4,4 тысячи американских войск. По утверждению Пентагона, они оказывают иракским войскам огневую и воздушную поддержку, а также выступают в роли военных инструкторов и обеспечивают подготовку новобранцев.
Мосул — второй по величине город Ирака. Он находится под контролем боевиков ИГ с лета 2014-го. В марте этого года иракская армия начала наступление на населенный пункт.