Օբաման կարգադրել Է խոնարհել դրոշները Շիմոն Պերեսի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման կարգադրել Է Սպիտակ տան, երկրում եւ արտասահմանում Միացյալ Նահանգների կառավարական շենքերի վրա խոնարհել դրոշներն Իսրայելի նախկին նախագահ Շիմոն Պերեսի մահվան կապակցությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ի նշան Շիմոն Պերեսի՝ Իսրայելի նախկին նախագահի եւ վարչապետի հիշատակի հարգանքի, ես հրամայում եմ ® որ Սպիտակ տան վրա, ինչպես նաեւ բոլոր պետական շենքերի եւ տարածքների վրա խոնարհվեն Միացյալ Նահանգների դրոշները»,- ասված Է հատուկ կարգադրության տեքստում, որը սեպտեմբերի 28-ին տարածել Է ԱՄՆ-ի վարչակազմի մամուլի ծառայությունը:
Սեպտեմբերի 29-ին Օբաման կմեկնի Իսրայել, որպեսզի անձամբ ներկա գտնվի Պերեսի հուղարկավորությանը:
Շիմոն Պերեսը վախճանվել Է կյանքի 94-րդ տարում Թել Ավիվի մերձակա «Թել խա Շոմեր» հիվանդանոցում: Նա Իսրայելի նախագահի պաշտոնն զբաղեցրել Է 2007 թվականից մինչեւ 2014 թվականը: Իսրայելի նախկին ղեկավարի հուղարկավորությունը կկայանա սեպտեմբերի 30-ի առավոտյան Երուսաղեմում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Обама распорядился приспустить флаги в память о Шимоне Пересе
Президент США Барак Обама распорядился приспустить флаги над Белым домом, американскими правительственными зданиями в стране и за рубежом в связи с кончиной бывшего президента Израиля Шимона Переса.
"В знак уважения к памяти Шимона Переса, бывшего президента и премьер-министра Израиля, я приказываю... чтобы флаги Соединенных Штатов были приспущены над Белым домом, а также над всеми государственными зданиями и территориями", - говорится в тексте специального распоряжения, распространенного в среду пресс-службой американской администрации.
В четверг Обама отправится в Израиль, чтобы лично присутствовать на похоронах Переса.
Шимон Перес скончался на 94-м году жизни в больнице "Тель ха-Шомер" близ Тель-Авива. Он занимал пост президента Израиля с 2007 по 2014 годы. Похороны бывшего израильского лидера состоятся в пятницу утром на горе Герцля в Иерусалиме,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.