ԱՄՆ-ի Կոնգրեսն առաջին անգամ մերժել Է Օբամայի վետոն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ հաղթահարել Է նախագահ Բարաք Օբամայի վետոն այն օրենքի նկատմամբ, որը 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական գործողությունների զոհերի ընտանիքներին թույլատրում Է դատի տալ Սաուդյան Արաբիայի կառավարության ծառայողներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Associsated Press գործակալությանը:
Մասնավորապես, Սենատում վետոյի դեմ քվեարկել են 97 սենատորներ, իսկ Ներկայացուցիչների պալատում՝ 348 կոնգրեսականներ:
Այսպիսով նախաձեռնությունը ձեռք Է բերում օրենքի ուժ, չնայած Օբամայի եւ Պենտագոնի մի շարք պաշտոնատար անձանց առարկությանը, որոնք պնդում Էին, թե այդ օրենքի ընդունման դեպքում աշխարհում կաճի վտանգն ամերիկյան շահերի եւ զինծառայողների համար:
Գործակալության տվյալներով՝ սա առաջին դեպքն Է Օբամայի նախագահության տարիներին, երբ Կոնգրեսին հաջողվել Է հաղթահարել նախագահի վետոյի իրավունքը:
Էր Ռիադը ժխտում Է իր առնչությունը 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի գրոհների հետ: Թագավորության կառավարությունում ավելի վաղ նախազգուշացրել Էին, որ օրինագծի ընդունումը կարող Է հանգեցնել ԱՄՆ-ից սաուդյան ներդրումների դուրսբերման:
2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ի վրա գրոհած 19 ծայրահեղականներից 15-ը եղել են Սաուդյան Արաբիայի հպատակներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Конгресс США впервые отверг вето Обамы
Американский Конгресс подавляющим большинством голосов преодолел вето президента Барака Обамы в отношении закона, который позволяет семьям жертв терактов 11 сентября 2001 года подавать в суд на служащих правительства Саудовской Аравии, сообщило агентство Associsated Press.
В частности, в сенате против вето проголосовали в отношении 97 к одному, а в палате представителей - 348 к 77 конгрессменам.
Таким образом инициатива обретает силу закона, несмотря на возражения Обамы и ряда официальных лиц Пентагона, которые настаивали, что в случае принятия этого закона возрастет опасность для американских интересов и военнослужащих в мире.
По данным агентства, это первый случай за годы президентства Обамы, когда конгрессу удалось преодолеть право вето президента,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Эр-Рияд отрицает свою причастность к атакам 11 сентября 2001 года. В правительстве королевства ранее предупредили, что принятие законопроекта может привести к выводу саудовских инвестиций из США.