Հաստատվեց պետբյուջեի նախագիծը. նախատեսվում է 70 մլրդի եկամուտների աճ և 100 մլրդ դրամի ծախսերի կրճատում
Հաստատվեց պետբյուջեի նախագիծը. նախատեսվում է 70 մլրդի եկամուտների աճ և 100
մլրդ
դրամի ծախսերի կրճատում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հաստատեց 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը, որով եկամուտներ նախատեսվում են 1 տրիլիոն 135 միլիարդ դրամ, ծախսերը՝ 1 տրիլիոն 360 միլիարդ, դեֆիցիտը՝ 150,1 միլիարդ դրամ՝ 2.8 տոկոս: Նախագծով նախատեսվում է նաև ՀՆԱ-ի 3,2 տոկոս աճ:
«Մենք 2017 թվականին բավականին կոշտ բյուջե ենք նախատեսում, թվերը խոսում են դրա մասին: Նախատեսում ենք մոտավորապես 70 և ավելի միլիարդ դրամի եկամուտների աճ, մոտ 100 միլիարդ դրամի էլ ծախսերի նվազեցում: Այն բոլոր հարցադրումները, որոնք հնչեցնում ենք՝ կառավարման, ծախսերի նվազեցման վերաբերյալ, այդ բոլոր խնդիրները շատ և շատ ակտուալ են»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանն էլ նշեց, որ ամենակարևոր սկզբունքը, որն ամրագրվել է հաջորդ տարվա բյուջեով, հարկաբյուջետային և պարտքի կայունությունն  է: Ըստ նախարարի՝ 2014-2015 թվականներին ունեցել ենք պետական պակասուրդի բավական  բարձր մակարդակ՝ 4.8 տոկոս: Եվ այս տարվա արդյունքներով՝ ամենայն հավանականությամբ, կունենանք 5.9 տոկոսանոց պակասուրդ: Սրա հետևանքով ավելացել է արտաքին պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը: «Սա պարտքի ստեղծման հիմնական աղբյուրն է: Մեզ մոտ պարտքը երկու տարիների ընթացքում՝ 2014-2015 թվականներին 43.7 տոկոսից բարձրացել է և այս տարեվերջին 54.4 տոկոս կկազմի: Բնականաբար, հաջորդ տարիներին պետք է լինենք պահպանողական, որպեսզի թույլ չտանք պարտքի գերաճ»,- ասաց ֆինանսների նախարարը:

Draft state budget approved: 70 billion growth in revenues and 100 billion reduction in expenses are expected
Draft state budget approved: 70 billion growth in revenues and 100 billion reduction in expenses
are expected
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. The Armenian Government approved the draft state budget for 2017.
According to this, 1 trillion 135 billion AMD revenues, 1 trillion 360 billion AMD expenses, deficit 150.1 billion AMD 2.8% are expected. 3.2% GDP growth is also expected.
“We are preparing a pretty tough budget for 2017, the numbers speak about it. We expect almost more than 70 billion AMD in revenue growth, as well as 100 billion AMD in reduction of expenses”, PM Karen Karapetyan said, reports “Armenpress”.
Finance Minister Vardan Aramyan said the most important principle is the tax budget and debt sustainability. He said in 2014-2015 we had a quite high level of public deficit 4.8%. Based on this year’s results, we will most likely have 5.9% deficit. Due to this, the foreign debt-GDP ratio has been increased.
“This is the major source of debt creation. Our debt during 2014-2015 has been increased from 43.7% and will be 54.4% at the end of the year. Of course, in the upcoming years we must be conservative to prevent debt overgrowth”, the Minister said.