Սպասվող լրահոս. 19.10.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Ի՞նչ խնդիրներ կան անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում դրանց լուծման ուղղությամբ: ՀՀ արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Շուշան Դոյդոյանը, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը այսօր` հոկտեմբերի 19-ին, կխոսեն վերը նշված հարցերի շուրջ:
Մ.Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ- Մատենադարանում տեղի կունենա «Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի օրերը Հայաստանում» խորագրով միջազգային գիտաժողով: Մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներից  Հայաստան ժամանած ճանաչված գիտնականներ: Գիտաժողովի մասնակիցներին կողջունի ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
Երևանում քննարկվում են հեղինակային իրավունքին առնչվող խնդիրները: ՀՀ մտավոր սեփականության գործակալության հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների բաժնի պետ Քրիստինե Համբարյանը կխոսի համապատասխան ոլորտում օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին:
Աշնանը սրվում են շնչառական հիվանդությունները. Ինչպե՞ս կանխարգելել և բուժել դրանք: ՀՀ ԱՆ գլխավոր թոքաբան, ՀՀ վաստակավոր բժիշկ Անդրանիկ Ոսկանյանը կխոսի թեմայի շուրջ:
Հայաստանի  բուսաբանական ինստիտուտում կներկայացվի «Կանաչ Հայաստան» գիրքը, որը պատրաստվել և տպագրվել է «ENPI FLEG» ծրագրի շրջանակում` ֆինանսավորված Եվրոպական Միության և Ավստրիական զարգացման համագործակցության կողմից: Բացման խոսքով հանդես կգան ՀՀ ԳԱԱ Բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Ժիրայր Վարդանյանը, ՀՀ բնապահպանության փոխնախարար Սիմոն Պապյանը, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մարտուն Մաթևոսյանը, Բնության համաշխարհային հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ  տեղի կունենա գեղանկարիչ, ազգագրագետ Հրազդան Թոքմաջյանի «Գալէմքեարեաններ. Այնթապ, Դամասկոս, Հալէպ» գրքի շնորհանդեսը:  Գրքում ներկայացված են Գալէմքեարեանների պղնձագործության նմուշներն ու ավանդույթները: Միջոցառմանը ներկա կլինեն ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, հասարակական գործիչներ, մտավորականներ:
Գրողների միությունում տեղի կունենա Լեւոն Անանյանի անվան մրցանակների հանձնման արարողություն: «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում էլ կանցկացվի Մետաքսեի ծննդյան 90-ամյակին նվիրված միջոցառում:

Предстоящие новости:19.10.2016
Сегодня, 19-го октября, состоится пресс-конференция начальника Агентства по защите личных данных министерства юстиции Армении Шушан Дойдоян и эксперта по информационной безопасности Самвела Мартиросяна. Тема: проблемы в сфере защиты личных данных, шаги по их решению.
Сегодня, 19-го октября, в Матенадаране состоится международная научная конференция на тему «Дни единого института ядерных исследований в Армении», в которой примут участие ученые, прибывшие из разных стран. Со словом приветствия выступит министр образования и науки Армении Левон Мкртчян.
В Ереване обсуждают авторские права. Сегодня, 19-го октября, состоится пресс-конференция начальника отдела авторских и смежных прав Агентства интеллектуальной собственности Армении Кристине Гамбарян.
Осенью обостряются болезни верхних дыхательных путей. Как их предупреждать и лечить? Сегодня, 19-го октября, состоится пресс-конференция главного пульмонолога министерства здравоохранения Армении Андраника Восканяна.
В Ботаническом институте Армении состоится презентация книги «Зеленая Армения», которую подготовили и опубликовали в рамках программы  «ENPI FLEG», при финансировании ЕС и Австрийского агентства по развитию. Выступят директор  Ботанического института Армении Жирайр Варданян, замминистра экологии Армении Симон Папян, директор ГП «Армлес» Мартун Матевосян, директор армянского отделения Всемирного фонда охраны природы Карен Манвелян.
В Национальной галерее Армении  состоится презентация книги Раздана Токмаджяна «Галэмкереаны: Айнтап, Дамаск, Алеппо». Будут присутствовать министр диаспоры Грануш Акопян, общественные деятели, представители интеллигенции.
В Союзе писателей Армении состоится церемония вручения премий имени Левона Ананяна. В Концертном зале «Арно Бабаджанян» состоится мероприятие, посвященное 90-летию поэтессы Метаксе.