Գավառում անցկացրել է դուդուկահարների ֆլեշմոբ-փառատոն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գեղարեգ» կրթամշակութային ՀԿ-ն «Անկախության սերունդ» ծրագրի շրջանակներում հոկտեմբերի 17-ին Գավառում անցկացրել է դուդուկահարների ֆլեշմոբ-փառատոն:  Երաժշտական միջոցառումը կազմակերպվել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի կողմից ՀԿ-ներին հատկացված դրամաշնորհի և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հայտարարած մրցույթի շրջանակներում։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
«Գեղարեգ» ՀԿ ղեկավար Գրիգոր Դաշտոյանի տեղեկացմամբ՝ երաժիշտ մասնագետները՝ դուդուկի մասնագիտացված դպրոցի, Հ. Թալալյանի անվան երաժշտական դպրոցի ներկայացուցիչները, Գեղարքունիքի մարզի տարբեր քաղաքների և գյուղերի երաժշտական դպրոցներում նախապես իրականացրել են լսումներ։ Ընտրվել է 15 պատանի և երիտասարդ դուդուկահար, որոնք էլ հոկտեմբերի 17-ին իրենց կատարումներով հանդես են եկել փառատոն-ֆլեշմոբի ընթացքում։
«Անկախության սերունդ» ծրագիրը ներառում է մի շարք միջոցառումներ։ Դրանց թվում են՝ սեպտեմբերի 21-ին Գավառում անցկացված անկախության ֆլեշմոբը, հոկտեմբերի 7-ին կայացած անկախության քայլերթը։ Առաջիկայում տեղի են ունենալու ազգային պարի, հայրենասիրական երգի, դաշնակահարների, երգչախմբային, ստեղծագործողների փառատոներ, որոնք ընդգրկելու են Գեղարքունիքի մարզի շնորհալի երիտասարդներին։

В Гаваре состоялся флэшмоб-фестиваль дудукистов
В рамках программы «Поколение независимости» ОО «Гегарег» провела 17-го октября  в Гаваре флэшмоб-фестиваль дудукистов.
Мероприятие было проведено при финансировании гранта, выделенного обшественным организациям администрацией президента Армении, и в рамках конкурса, заявленного Молодежным фондом Армении. Об этом «Арменпресс»  сообщили в пресс-службе Молодежного фонда Армении.
Руководитель ОО «Гегарег» Григор Даштоян сообщил, что заранее были проведены профессиональные слушания в различных музыкальных школах области, и были отобраны 15 юных дудукистов, которые и выступили на флэшмоб-фестивале дудукистов 17-го октября.
В рамках программы «Поколение независимости» намечено провести ряд мероприятий, в том числе, 21-го сентября в Гаваре прошел флэшмоб независимости, 7-го октября – марш независимости. Предстоят также фестивали народных танцев, патриотических песен, певческих хоров, пианистов и пр.