Գիտնականներն ապացուցել են, որ գաջեթները երեխաներին խանգարում են կատարել տնային առաջադրանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի հոգեբաններն ապացուցել են, որ իրավացի են նրանք, ովքեր պնդում են, որ շարժական հեռախոսները, պլանշետները եւ մյուս Էլեկտրոնային գաջեթները երեխաներին խանգարում են կատարել տնային առաջադրանքները, ինչի մասին նրանք պատմել են Ամերիկացի մանկաբույժների ակադեմիայի՝ Սան Ֆրանցիսկոյում կայացած խորհրդաժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ծնողներին շատ կարեւոր Է հասկանալ, որ որքան շատ ժամանակ են իրենց երեխաներն անցկացնում տարբեր թվային գաջեթների հետ, այնքան ավելի ուժեղ Է դրանց բացասական ազդեցությունը ոչ միայն երեխաների ուսման առաջադիմության, այլեւ նպատակասլացության, նոր բաներ ճանաչելու ձգտման եւ ինքնատիրապետումը պահպանելու կարողության վրա»,-հայտարարել Է Բրաունյան համալսարանի (ԱՄՆ) աշխատակցուհի Ստեֆանի Ռյուստը:
Ռյուստը եւ նրա գործընկերները նման եզրակացության են եկել, վերլուծելով այն տվյալները, որոնք ԱՄՆ-ի առողջապահության ազգային ծառայությունների կողմից 2011 եւ 2012 թվականներին հավաքվել են երեխաների առողջության դիտարկումների ժամանակ: Այդ հարցումներին մասնակցել են 6-ից մինչեւ 17 տարեկան ավելի քան 64 հազար պատանի ամերիկացիներ, որոնց ուսման առաջադիմության մասին եւ գաջեթներով տարվելու մասին գիտնականներին պատմել են նրանց ծնողները:
Օրինակ, պարզվել Է, որ երեխաների ճնշող մեծամասնությունն օրվա մեկ վեցերորդ մասը կամ նույնիսկ ավելի շատ ժամանակ Է ծախսում նման հետաքրքրությունների վրա եւ խաղերի կամ հեռուստաշոուների դիտման ամեն մի ժամը նկատելիորեն նվազեցնում Է այն բանի հավանականությունը, որ երեխաներն ամբողջությամբ կկատարեն տնային առաջադրանքը: Մասնավորապես, այն երեխաները, որոնք գաջեթների վրա օրական ծախսում են չորսից մինչեւ վեց ժամ, մոտավորապես կրկնակի ավելի հազվադեպ են կատարել «տնայինները», քան իրենց այն հասակակիցները, որոնք խաղացել կամ հեռուստացույց են դիտել օրական միայն երկու ժամ:
Գաջեթները համանման բացասական ազդեցություն են ունեցել հոգեբանության այլ կողմերի ու վարքագծի վրա. հոգեբանների խոսքով՝ տեսախաղերով եւ հեռուստացույցով երկար տարվելը նվազեցրել Է դպրոցականների մոտիվացիան, նրանց դարձրել Է անհամբեր եւ գործն ավարտին հասցնելու անկարող, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые доказали, что гаджеты мешают детям делать домашние задания
Американские психологи доказали справедливость расхожего представления о том, что мобильные телефоны, ланшеты и другие электронные гаджеты мешают детям справляться с домашним заданием, о чем они рассказали на конференции Академии американских педиатров в Сан-Франциско, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Родителям крайне важно понимать то, что чем больше их дети контактируют с разными цифровыми гаджетами, тем сильнее их негативное влияние не только на успешность детей в учебе, но и на целеустремленность, стремление познавать новые вещи и умение сохранять самообладание", — заявила Стефани Рюст (Stephanie Ruest) из Брауновского университета (США).
Рюст и ее коллеги пришли к такому выводу, проанализировав данные, собранные национальными службами здравоохранения США при наблюдениях за здоровьем детей в 2011 и 2012 годах. В этих опросах приняли участие свыше 64 тысяч юных американцев в возрасте от 6 до 17 лет, об успеваемости которых в школе и об увлечении которых гаджетами ученым рассказали их родители.
К примеру, выяснилось, что подавляющее большинство детей тратит шестую часть дня или даже больше времени на подобные увлечения и что каждый час игр и просмотра телешоу заметно снижает вероятность того, что дети полностью выполнят домашнее задание. В частности, дети, тратившие на гаджеты от четырех до шести часов в день, примерно в два раза реже делали "домашку", чем их сверстники, игравшие или смотревшие ТВ лишь два часа в день.
Схожим образом гаджеты негативно влияли на другие черты психологии и поведения – по словам психологов, длительное увлечение видеоиграми и телевизором снижало мотивацию школьников, делало их нетерпеливыми и неспособными доводить дело до конца.