Ոսկեգործությունն ու ադամանդագործությունը երկրի տնտեսության գերակայություններից են. Սերժ Սարգսյանը ողջունեց CIBJO-ի համագումարի բացումը
Ոսկեգործությունն ու ադամանդագործությունը երկրի տնտեսության գերակայություններից են.
Սերժ Սարգսյանը ողջունեց CIBJO-ի համագումարի բացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մերիդիան» ոսկերչական հատուկ տնտեսական գոտու տարածքում հոկտեմբերի 26-28-ը տեղի կունենա Ոսկեգործների համաշխարհային համադաշնության` CIBJO-ի հերթական համագումարը, որին մասնակցում են 84 պատվիրակներ 25 երկրներից:
Համագումարի բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Մեզ համար հաճելի է հյուրընկալել ձեր ոլորտը կարգավորող յուրատեսակ համաշխարհային խորհրդարանի, Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության` CIBJO-ի համաժողովը: Մենք կարեւորություն ենք տալիս այս համաժողովի անցկացմանը մեր երկրում: Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը մեծ ավանդ են  ներդրել ոսկերչության եւ ակնագործության զարգացման գործում, իրենց հաստատուն տեղն ունեն այս ոլորտի տարեգրության մեջ: Հայ ոսկերիչների` հաջողությամբ ստեղծված գործերը, նրանց գործունեությունը տարբեր երկրներում ոլորտին բերել է զարգացում, նրանք հիմնել են ոսկերչական ձեռնարկություններ եւ վաճառատներ Նյու Յորքում եւ Փարիզում, Մոսկվայում եւ Լոնդոնում, Կոստանդնուպոլսում ու Բեյրութում, Կահիրեում եւ բազմաթիվ այլ երկրներում: Նրանց ձեռքով կերտվել են ոսկերչական արվեստի փայլուն նմուշներ, ադամանդակուռ գահեր ու թագեր, խաչեր ու շքանշաններ, շքեղ զարդանախշեր ու գավաթներ: Այսօր Հայաստանում ոսկեգործության եւ ադամանդագործության զարգացման ուղղությամբ հետեւողական աշխատանքներ են տարվում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Սերժ Սարգսյանը` ընդգծելով, որ այդ ճյուղը հայտարարված է երկրի տնտեսության գերակա ռազմավարական ուղղություններից մեկը:
Զարդագործության, ոսկերչության, թանկարժեք մետաղների, ադամանդների, մարգարիտների եւ թանկարժեք քարերի միջազգային համադաշնությունը միջազգային մասնագիտական կազմակերպություն է, որը միավորում է աշխարհի ոսկերչության ողջ ոլորտը` թանկարժեք մետաղների եւ քարերի արդյունահանումից մինչեւ պատրաստի արտադրանքի իրացումը: Այն այս ոլորտը կանոնադրող եւ կանոնակարգող համաշխարհային հիմնական ատյանն է: Համադաշնության անդամ են հանդիսանում ոսկեգործական ազգային ընկերակցություններն աշխարհի շուրջ 40 երկրներից, որոնց թվում է Հայ ոսկերիչների ընկերակցությունը: Կազմակերպության նստավայրը Միլանում է:

Производство золота и бриллиантов являются приоритетами экономики страны: президент Армении Серж Саргсян приветствовал открытие конгресса CIBJO
Производство золота и бриллиантов являются приоритетами экономики страны:
президент Армении Серж Саргсян приветствовал открытие конгресса CIBJO
На территории особой экономической ювелирной зоны «Меридиан» 26-28-го октября  состоится конгресс Всемирной конфедерации ювелиров CIBJO, в котором примут участие 84 делегата из 25 стран, занимающиеся ювелирным делом, включая также обработку драгметаллов и рудники.
На открытии конгресса с приветствием выступил президент Армении Серж Саргсян. «Наам приятно принимать всемирное совещание представителей вашей отрасли – конгресс CIBJO. Мы оцениваем важность проведения этого мероприятия в нашей стране. Армения и армянство во всем мире внесли значительный вклад в развитие производства ювелирных изделий и драгоценных камней. Армянские ювелиры способствовали развитию отрасли в различных странах.Они основали предприятия и торговые дома в Нью-Йорке, Париже, Москве, Лондоне, Константинополе, Бейруте, Каире и во многих других странах. Их руками создавались шедевры ювелирного искусства: троны и короны, кресты и ордена, украшения и кубки. И сегодня в Амении ведется работа по развитию отрасли»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
Как передает «Арменпресс», в Всемирной конфедерации ювелиров состоят торговые организации из более чем 40 стран, занимающиеся ювелирным делом, включая также обработку драгметаллов и рудники. Основная резиденция организации находится в Милане.