Ոսկեգործությունն ու ադամանդագործությունը երկրի տնտեսության գերակայություններից են. Սերժ Սարգսյանը ողջունեց CIBJO-ի համագումարի բացումը
Ոսկեգործությունն ու ադամանդագործությունը երկրի տնտեսության գերակայություններից են.
Սերժ Սարգսյանը ողջունեց CIBJO-ի համագումարի բացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մերիդիան» ոսկերչական հատուկ տնտեսական գոտու տարածքում հոկտեմբերի 26-28-ը տեղի կունենա Ոսկեգործների համաշխարհային համադաշնության` CIBJO-ի հերթական համագումարը, որին մասնակցում են 84 պատվիրակներ 25 երկրներից:
Համագումարի բացման արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Մեզ համար հաճելի է հյուրընկալել ձեր ոլորտը կարգավորող յուրատեսակ համաշխարհային խորհրդարանի, Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության` CIBJO-ի համաժողովը: Մենք կարեւորություն ենք տալիս այս համաժողովի անցկացմանը մեր երկրում: Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը մեծ ավանդ են  ներդրել ոսկերչության եւ ակնագործության զարգացման գործում, իրենց հաստատուն տեղն ունեն այս ոլորտի տարեգրության մեջ: Հայ ոսկերիչների` հաջողությամբ ստեղծված գործերը, նրանց գործունեությունը տարբեր երկրներում ոլորտին բերել է զարգացում, նրանք հիմնել են ոսկերչական ձեռնարկություններ եւ վաճառատներ Նյու Յորքում եւ Փարիզում, Մոսկվայում եւ Լոնդոնում, Կոստանդնուպոլսում ու Բեյրութում, Կահիրեում եւ բազմաթիվ այլ երկրներում: Նրանց ձեռքով կերտվել են ոսկերչական արվեստի փայլուն նմուշներ, ադամանդակուռ գահեր ու թագեր, խաչեր ու շքանշաններ, շքեղ զարդանախշեր ու գավաթներ: Այսօր Հայաստանում ոսկեգործության եւ ադամանդագործության զարգացման ուղղությամբ հետեւողական աշխատանքներ են տարվում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Սերժ Սարգսյանը` ընդգծելով, որ այդ ճյուղը հայտարարված է երկրի տնտեսության գերակա ռազմավարական ուղղություններից մեկը:
Զարդագործության, ոսկերչության, թանկարժեք մետաղների, ադամանդների, մարգարիտների եւ թանկարժեք քարերի միջազգային համադաշնությունը միջազգային մասնագիտական կազմակերպություն է, որը միավորում է աշխարհի ոսկերչության ողջ ոլորտը` թանկարժեք մետաղների եւ քարերի արդյունահանումից մինչեւ պատրաստի արտադրանքի իրացումը: Այն այս ոլորտը կանոնադրող եւ կանոնակարգող համաշխարհային հիմնական ատյանն է: Համադաշնության անդամ են հանդիսանում ոսկեգործական ազգային ընկերակցություններն աշխարհի շուրջ 40 երկրներից, որոնց թվում է Հայ ոսկերիչների ընկերակցությունը: Կազմակերպության նստավայրը Միլանում է:

Jewellery and gemstone are priorities of Armenia’s economy – President Sargsyan welcomes CIBJO Congress opening
Jewellery and gemstone are priorities of Armenia’s economy – President Sargsyan welcomes
CIBJO Congress opening
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. The World Jewellery Confederation (CIBJO) Congress 2016 will be held on October 26-28 in the “Meridian” Jewelry Free Economic Zone, reports “Armenpress”.
84 delegates from 25 countries are taking part in the Congress.
President of Armenia Serzh Sargsyan delivered a welcoming speech at the opening ceremony of the Congress. “We are pleased to host the unique world parliament’s, the World Jewellery Confederation’s (CIBJO) Congress regulating your field. We attach importance on holding this Congress in our country. Armenia and the Armenian people worldwide had a great input on the jewelry and gemstone development, they have their solid place in the chronicle of this sector. The successful works of the Armenian jewelers, their activities in various countries contributed to the development of the sector, they have established jewelry businesses and shops in New York and Paris, Moscow and London, Constantinople and Beirut, Cairo and many other countries. Excellent prices of art jewelry, diamond-encrusted thrones and crowns, crosses and medals, luxurious trimmings and mugs have been created by their hands. Today consistent works are carried out in Armenia towards the development of jewelry and gemstone”, President Sargsyan said adding that this branch is declared as one of the priority strategic areas of the country’s economy.
Describing itself as the “United Nations of the jewellery business,” CIBJO, the World Jewellery Confederation, represents the interests of all individuals, organisations and companies earning their livelihoods from jewellery, gemstones and precious metals. It is the oldest international organization in jewellery sector, having originally been established in 1926.
With its membership made up largely by national jewellery trade organizations from more than 40 countries around the world, CIBJO covers the entire jewellery, gemstone and precious metals sectors vertically, from mine to marketplace, and horizontally within each of the component sectors in the various production, manufacturing and trading centres. Most of the international jewellery sector’s leading corporations and service providers are also affiliated to CIBJO through commercial membership. Armenian Jewellers Association is also CIBJO member.