Խորհրդարանում հարգանքի տուրք մատուցեցին հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի պատգամավորները և աշխատակազմը հարգանքի տուրք մատուցեցին 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակին: Պատգամավորները և ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչները ծաղիկներ դրեցին խորհրդարանի բակում հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:
Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծեց, որ հոկտեմբերի 27-ը Հայաստանի անկախության պատմության ամենամեծ ոճիրն էր, ահաբեկչություն, որին զոհ գնացին պետության երևելի դեմքեր՝ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանը և Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը: «Մեզ համար դա կրկնակի ցավ էր, որովհետև մենք կորցրեցինք մեր կուսակցության առաջնորդին՝ սպարապետ Վազգենին: Հանցագործները, այդ ոճիրը իրականացնողները ձերբակալված են, մնացած առումներով ոչինչ չեմ կարող ասել, որովհետև չեմ տիրապետում ամբողջական տեղեկատվության: Փաստն այն է, որ ոճրագործ Հունանյանը իր դաշնակիցներով գտնվում է ազատազրկման վայրում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության հետևանքներին՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց, որ հետևանքները շատ ծանր են եղել պետության համար: «Եթե նրանք լինեին, մենք մի քանի քայլ առաջ կլինեինք: Ես դեմ եմ, որ ասում են անփոխարինելի մարդիկ չկան, անհատները դեր չեն խաղում: Դա սովետական մտածելակերպ է:  Վազգեն Սարգսյանը, նաև Կարեն Դեմիրճյանն անփոխարինելի են: Մեր գործն էլ այսօր պետք է լինի հնարավորինս քայլեր կատարել դեպի նրանց երազանքների Հայաստանին մոտենալը»,- ասաց Շարմազանովը:
Նա ցավով նշեց, որ այդ ահաբեկչությունից 17 տարի անց Երևանում գրեթե նմանատիպ դեպք տեղի ունեցավ, երբ հայը որոշեց հայի վրա ձեռք բարձրացնել: Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 27-ի գլխավոր դասը պետք է դա լիներ, որ զենքով, նման ձևով հարցեր չեն լուծում: «Ինչքան էլ դժվար լինի, ինչքան էլ խնդիրներ լինեն, ինչքան էլ մեկս մյուսի հետ լեզու չգտնենք, պետք է կարողանանք ընդհանուր լեզու գտնել և բոլոր հարցերը քննարկել կլոր սեղանի շուրջ: Սա առաջին հերթին իշխանությանն է վերաբերում, որովհետև գլխավոր պատասխանատուն իշխանությունն է»,- եզրափակեց Շարմազանովը:
Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Դեմիրճյանն էլ նշեց, որ հոկտեմբերի 27-ը նորանկախ Հայաստանի պատմության ամենացավոտ էջերից մեկն է,որի հետևանքները մինչ օրս հաղթահարված չեն: «Ես համոզված եմ, որ մենք այսօր այլ Հայաստանում կապրեինք, եթե այդ սարսափելի ոճրագործությունը տեղի ունեցած չլիներ»,- ասաց Դեմիրճյանը:
Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ով 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին խորհրդարանի նիստերի դահլիճում է եղել, պատմեց, որ առաջին պահին բոլորին թվացել է, թե ինչ-որ մեկն ուղղակի հումոր է անում, բայց մի քանի րոպե հետո եղավ այն, ինչի մասին բոլորը գիտեն: «Այս ողբերգությունը մեր պետության, մեր ազգի համար շատ ծանր էր»,- նշեց ԱԺ նախագահը: Անդրադառնալով կարծիքին, թե հոկտեմբերի 27-ը մինչ օրս չի բացահայտվել՝ ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ բոլոր իրականացնողները ձերբակալված են և գտնվում են ազատազրկման վայրում:
Ազգային ժողովի պատգամավորները նիստերի դահլիճում քառօրյա նիստի չորրորդ օրվա աշխատանքները սկսելուց առաջ ևս մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը: 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ-ում կատարված ոճրագործությանը զոհ գնացին ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, Ազգային ժողովի փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանն ու Ռուբեն Միրոյանը, օպերատիվ հարցերով նախարար Լեոնիդ Պետրոսյանը, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը և Միքայել Քոթանյանը:

Parliament pays tribute to memory of 1999 October 27 attack victims
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Lawmakers and staff of the Parliament of Armenia paid tribute to the memory of the victims of the October 27, 1999 crime.
Lawmakers and representatives of the staff laid flowers at the Memorial in the Parliament’s yard, eternalizing the memory of the October 27 victims.
Deputy Speaker of Parliament Eduard Sharmazanov told reporters that October 27 was the biggest crime in the history of independent Armenia, it was terrorism which claimed the lives of eminent figures of the state, Sparapet Vazgen Sargsyan and Parliament Speaker Karen Demirchyan.
“It was a double pain for us, because we lost the leader of our party, Sparapet Vazgen. The criminals, the ones who carried out that crime are arrested, in other terms I can’t say anything, because I don’t have complete information. The fact is, the criminal Hunanyan along with his accomplices is imprisoned”, Sharmazanov said.
Speaking on the consequences of the October 27 crime, Sharmazanov said the consequences were very serious for the state.
“If they were with us, we would have been a few steps ahead. I oppose when people say there are no irreplaceable people, that individuals don’t have a role. That’s a Soviet-style mentality. Vazgen Sargsyan, and Karen Demirchyan are irreplaceable. Our work today must be maximally moving towards the Armenia which they dreamt about”, he said.
With regret he mentioned that almost a similar event took place in Yerevan 17 years after that terrorism, when an Armenian decided to raise hand against another Armenian. According to him, the main lesson from October 27 must have been the fact that issues are not solved with weapons, in that way.
ANC faction MP Stepan Demirchyan said October 27 is the most painful page of the history of independent Armenia, the consequences of which aren’t overcome yet.  “I am convinced we would live in another Armenia if that horrifying crime wouldn’t have happened”, he said.
Speaker of Parliament Galust Sahakyan – who on October 27, 1999, was in the session hall of the Parliament – said at first everyone thought that someone is making a joke, but few minutes later everything was clear. “This was a very serious crime for our state and nation”, Sahakyan said.
Lawmakers paid tribute to the memory of the October 27 victims with a moment of silence before the Parliamentary session.